Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Emeklilik İçin Gerekli Evraklar

Dünya’da her sosyal devletin yapmış olduğu gibi ülkemizde de bir takım genel işlemlerin yerine getirilmesi sonucunda emekli olma durumu ortaya çıkmaktadır. Ülkemizdeki insanlarda dünya’daki bireyler gibi hayatlarının belli bir dönemlerinde bu emeklilik gününün hayalini kurarak işlerini yapar ve gerekli olan gün sayısı ve prim ödemelerini gerçekleştirirler. Dünyadaki sistemler birçok farklı özelliktedir. Ülkemizdeki genel özellikler ise, erkekler ve bayanlar için farklı bazı yaş dilimini geçmek ve belli gün sayıda prim ödemesi yapılmış olması sonucunda emeklilik ortaya çıkarılabilmektedir. Bireyler, hayatlarının uzun bir kısmında bu emeklilik gününün ortaya çıkacağı anı bekleyerek çalışırlar ve prim ödemelerini gerçekleştirirler. Ardından emeklilik sonucu da çalıştıkları dönemde ortaya çıkardıkları emeklerinin bir karşılığına erişmek ve çalışmayı bıraktıktan sonraki yaşamlarında rahat bir hayat sürebilmek için çabalarlar. Bu yazımızda sizlere emeklilik nedir genel anlamda bunun hakkında bilgi aktararak emeklilik başvurunuz için hangi evrakların gerekli olduğunu, hangi tür emeklilik için hangi belgenin götürülmesi gerektiği bilgilerini aktarmaya çalışacağız.

Bireylerin emeklilik için gerekli olan bazı durumları olduğundan bahsettik. Bu durumların tam olarak yerine getirilmesi halinde birey emeklilik için bağlı olduğu sosyal güvenlik kurumuna başvuru yaparak emeklilik işlemlerinin başlamasını talep edebilir. Eğer bağlı olduğu sosyal güvenlik kurumu bireyin sahip olduğu durumları tam olarak yerine getirdiğine karar verir ve belgelerinin tam olduğuna karar verirse, bireyin emeklilik sürecini başlatır. Aksi taktirde birey sahip olduğu ve yapmakla yükümlü olduğu durumları ancak yerine getirdikten sonra emeklilik başvurusunda bulunabilir. Bu mevcut durumlar genel anlamda bireyin yaş durumu ve emeklilik başvurusunda bulunan bireyin çalışma dönemine ait yatırmakla yükümlü olduğu prim ödemeleridir. Bu durumlar bayanlar ve erkekler için özellikle yaş kısmında farklılık göstermektedir.

Sitemizde yer alan diğer bilgilere göz gezdirerek emeklilik işlemleri takibi, emekli olma şartları, emekli prim gün sayısı ve diğer emeklilik işlemleri hakkında genel bilgilere ulaşabilir ve bilgi edinebilirsiniz. Bu yazımızda bireylerin ait oldukları sosyal güvenlik kurumunun emeklilik için istediği gerekli olan evraklara değineceğiz.

Emeklilik için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Emeklilik için gerekli evraklar genel olarak farklılık gösterir. Bu farklılık, bireyin ait olduğu sosyal güvenlik kurumuna göre, bu kurumların sistemlerine göre farklılık gösterir. Yazının devamında her kurumun istediği emeklilik için gerekli evraklara değineceğiz.

Emeklilik için gerekli evraklar 3 farklı kurumun yani, SSK’lılar için 4A, Bağ-Kur’lular için 4B ve son olarak da Emekli Sandığına bağlı olanlar için 4C olarak farklılık göstermektedir.

SSK’dan Emeklilik İçin Gerekli Evraklar

SSK’dan emekli olacak bireylerin emeklilik işlemlerinin başlaması için bazı emeklilik için gerekli evraklara ihtiyaçları bulunmaktadır. Bu evraklar;

  • Gelir vergisinden muaf olunduğuna dair sahip olunan muafiyet belgesi
  • Çalıştığınız işten sigortalı olarak ayrıldığınızı gösteren ayrılış belgesi
  • Talep ve tahsis belgeleri
  • Emekliliğe hak kazanıldığına dair hazırlanan belgeler SGK’dan emekli olmak isteyen bireylerin emeklilik için gerekli evraklarını oluşturmaktadır.

Bağ-Kur’dan Emeklilik İçin Gerekli Evraklar

SSK’da olduğu gibi, Bağ-Kur’da kendine bağlı olarak çalışan vatandaşlardan emekliliklerine dair gerekli evrakları talep etmektedir. Bu belgeler;

  • Tahsis talep beyan taahhüt belgesi
  • Sigortalılık belgesidir.

Bu belgelerin tamamlanmasının ardından Bağ-Kur’dan emeklilik için gerekli evrakları temin etmiş olursunuz.

Emekli Sandığından Emeklilik İçin Gerekli Evraklar

Emekli Sandığından emekli olacak olan bireylerin emeklilik için gerekli belgeleri E-devlet kapısı üzerinden elde edeceğini belirtebiliriz. E-devlet sistemine giriş için öncelikle bir e-devlet şifresine ihtiyaç duyarsınız. Bu şifreyi bir PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında temin edebilirsiniz. Yazının sonunda verdiğimiz linke tıklayarak E-devlet sistemine giriş yapabilir ve Emekli sandığından emeklilik için gerekli olan belgelere ulaşabilirsiniz.

Emekli Sandığı Emeklilik İçin Gerekli Evraklar Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.