Sorgulamalar artık tek çatı altında!

EMEKLİLİK ŞARTLARI SORGULAMA

Küçük yaşlardan itibaren hazırlandığımız zorlu maratonun sonuçlarını öncelikle birer meslek sahibi olarak aldık. Kimimiz bazı zorlu sınavları atlattı, kimimiz de kendi ilgi ve yeteneklerine göre bir hayat çizdi. Bu çizdikleri hayat doğrultusunda ilerlerken birtakım sorumlulukları da peşimizden getiririz. Farklı farklı meslek gruplarına mensup olunca haliyle bağlı olduğumuz kurum ve kuruluşlarda farklılık gösterir. Öğretmeni, avukatı, işçisi, çiftçisi Emekli Sandığı, SSK ve BAĞ KUR olmak üzere üç farklı alanlara dağılır. Bağlı olunan bu kurum ya da kuruluşlara her ay maaşımızın belli bir kısmını düzenli olarak ödemekteyiz. Çünkü ödemiş olduğumuz bu primler sayesinde bazı alanlarda kolaylık sahibi oluruz.

Saymış olduğumuz kurumların hepsi son dönemlerde tek bir kurum olan Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlıdır. Prim borcu ödemekte olduğumuz bu kurumlar sayesinde ani bir kazada veya hastalıkta almamız gereken ilaçların ve hastane masraflarının belli miktardaki oranı kuruluşlar tarafından karşılanmaktadır. Dolayısıyla bu kurumlara zamanında prim ücretlerini ödemek önemlidir. Aksi takdirde prim borcunu ödemeyen bireyler bu paraları ödemekle yükümlü olurlar ve karşılığında ödemedikleri her bir gün için faiz uygulamasına mağdur olurlar. Bu da ödeyecek olduğumuz minimum tutarın katlanarak artmasına vesile olur. En iyisi de prim borçlarını zamanı geldiğinde hemen ödemektir. Sonrasında borçla uğraşmak bizleri yorar. Ve daha işlerin karışmasına yol açar.

SSK Emeklilik Şartları Sorgulama İşlemini Nasıl Yaparım?

Ödemiş olduğumuz bu primleri ile ayrıca bizler belirli bir yaşa geldiğimizde emekli olma hakkına da sahip oluruz. Emekli olabilmek için hem yaş hem de prim ücretinin tamamının yatırılması gerekilir. Bunun yanında daha başka emekli olma kuralları vardır. Son zamanlarda çıkan erken emeklilik ile de bazı kolaylıklardan yararlanmak da bizlerin elindedir. Emekli olmak için gerekli olan şartları öğrenebilmek için gelişen ve hızla ilerleyen internet teknolojisini kullanarak yapabilirsiniz. İnternet üzerinden yazımızda da anlatacak olduğumuz gibi büyük bir kolaylıkla emeklilik şartları sorgulama yapabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu resmi internet sitesi üzerinden yapabilmekte olduğumuz emeklilik sorgulama işlemi şubeye gitmeye gerek kalmadan internetin sağladığı kolay koşullar sayesinde evde, işyerinde, parkta internet erişiminiz olan her yerde emeklilik sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Emeklilik şartları sorgulama günümüz teknolojisinin sağladığı kolaylıklar sayesinde emekli olma durumunuz hakkında bilgi almanız hususuna yardımcı olur. Sosyal Güvenlik Kurumu resmi internet sitesi üzerinden verecek olduğumuz bağlantı adresine tıklayarak Emeklilik sorgulama işlemi bölümüne yönlendirileceksiniz bu bölümde sizden istenen cinsiyet, doğum tarihi, hizmete başlama tarihi, malüliyet ve erken yaşlanma var mı ? SSK prim ödeme gün sayınız, diğer sandıklara ait gün sayınız, askerlik/sanatçı gün sayınız, fiili gün sayınız, yurtdışı gün sayınız, 3600 günün doldurulduğu tarih. İşte bu bilgileri doldurduktan sonra sizde emeklilik sorgulama işleminizi yapmış olacaksınız.

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi gerekli bilgiler dahilinde emeklilik şartları sorgulama işleminizi bu platform üzerinden yapabilirsiniz.

SSK Emeklilik Şartları Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BAĞ-KUR Emeklilik Şartları Sorgulama İşlemini Nasıl Yaparım?

Aynı SSK sorgulama işleminde olduğu gibi BAĞ-KUR emeklilik sorgulama işlemini internet üzerinden sorgulama kolaylığı mevcuttur. SGK internet şubesi üzerinden olan bu sorgulama işlemi için sizden istenen bilgileri girmeniz dahilinde sisteme giriş yapmış olacaksınız.

1

Yukarıdaki görselde de gördüğünüz üzere bu kısa bilgileri doldurmanız dahilinde internet erişiminiz olan her yerden sizde BAĞ-KUR emeklilik şartları sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Aşağıda vereceğimiz bağlantı adresine tıklayarak SGK resmi internet sitesi BAĞ-KUR emelilik şartları sorgulama sayfasına yönlendirileceksiniz.

BAĞ-KUR Emeklilik Şartları Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Emekli Sandığı Emeklilik Şartları Sorgulama Nasıl Yapılır?

Emekli Sandığı emeklilik şartları sorgulama işlemi diğer sandıklarda da olduğu internet üzerinden gerçekleştirme şansına sahipsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu resmi internet sitesi üzerinden yürütülen bu sistem sayesine şubeye gitmeye gerek kalmadan Emekli Sandığı emeklilik sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

İşte yukarıdaki görselde gördüğünüz üzere Emekli Sandığı’na ait bilgilerinizi gerekli bölümlere girdiğiniz takdirde sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Sizde hemen Emekli Sandığı emeklilik şartları sorgulama işlemini yapmak istiyorsanız aşağıda verecek olduğumuz bağlantı adresine tıklayarak Sosyal Güvenlik Kurumu resmi internet sitesi üzerinden bu talebinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Emekli Sandığı Emeklilik Şartları Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.