Sorgulamalar artık tek çatı altında!

EMEKLİLİK YAŞI HESAPLAMA

Emeklilik; insanların belirli yaşlar arasında çalışıp emeklilik için gerekli koşulları yerine getirdiği takdirde dilerse o süreden sonra çalışmayıp daha önce çalışırken bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bağlanan emekli maaşı ile yaşamına devam etmesidir. Emekli olmanın en önemli iki koşulu emeklilik yaşının doldurulması ve prim gün sayısının tamamlanmasıdır. Bu makalemizde, emeklilik yaşı hesaplamanın nereden ve nasıl yapıldığına dair ayrıntılı bilgileri size sağlayacağız.

Emeklilik Yaşı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bilindiği üzere emeklilik yaşı 3 kurum üzerinden ayrı ayrı hesaplanmaktadır. Bu hesaplamalar Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kendi resmi internet sitesinden hazırladığı sistemlerden kolaylıkla yapılabilmektedir. Hesaplama işlemleri 3 kurum için de aşamalı olarak anlatılmıştır.

SSK Emeklilik Hesaplama 
[emeklilik_hesaplama]

SSK Emeklilik Yaşı Hesaplama

Anlatımın altında bulunan SGK’ya bağlı internet sitesine girişi kullanınız ve adımları takip ediniz. Cinsiyetinizi, doğum tarihinizi, hizmete başlama tarihinizi giriniz. Maluliyet ve erken yaşlanma durumunuzun olup olmadığını işaretleyiniz. Bunların sonrasında SSK prim ödeme gün sayınızı, diğer sandıklara ait gün sayınızı, askerlik/sanatçı gün sayınızı, fiili gün sayınızı, yurtdışı gün sayınızı ve 3600 günün doldurulduğu tarihi giriniz. Bilgilerinizi kontrol ettikten ‘gönder’ butonunu işaretleyiniz.

1

Bu şekilde SSK emeklilik yaşını hesaplama işlemini gerçekleştirmiş bulunursunuz.

SSK Emeklilik Yaşı Hesaplama İçin TIKLAYINIZ!

BAĞ-KUR Emeklilik Yaşı Hesaplama

Alttaki butonu kullanarak ilgili sayfaya ulaşınız ve bu adımları takip ediniz: Emeklilik türünüzü, cinsiyetini ve doğum tarihinizi gün/ay/yıl şeklinde giriniz. Özel durum bilgisi bölümüne geçiniz. Maluliyet durumunuzu, varsa derecesini giriniz. Sonrasında sadece yurtdışı borçlanması ile emekli olmak istiyorum kutucuğunu isteğinize bağlı olarak işaretleyiniz. Bilgilerinizin doğruluğunu gözden geçirdikten sonra ‘tamam’ butonuna tıklayınız.

2

Bu şekilde BAĞ-KUR emeklilik yaşını hesaplama işleminizi gerçekleştirmiş bulunursunuz.

BAĞ-KUR Emeklilik Yaşı Hesaplama İçin TIKLAYINIZ!

Emekli Sandığı Emeklilik Yaşı Hesaplama

Yönlendirme butonunu kullanarak anlatılan adımları uygulayınız. Doğum tarihinizi ve cinsiyetinizi giriniz. Devredilen Emekli Sandığı yani 4/c’ye göre hizmetinizin başlangıç ve bitiş tarihini giriniz. Görevden ayrılıp tekrardan göreve başladıysanız her biri için başlangıç ve bitiş tarihlerini ‘ekle’ butonuyla belirleyiniz. 4/a, 4/b ve diğer ile ilgili bilgileri giriniz.

4

Bu şekilde Emekli Sandığı emeklilik yaşını hesaplama işlemini gerçekleştirmiş bulunmaktasınız.

Emekli Sandığı Emeklilik Yaşı Hesaplama İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.