Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Emeklilik Yaşı Öğrenme

Sigortalı olarak belli bir kurumda çalışmakta olan her kişinin hayali, bir gün emekli olarak rahat bir hayat sürmektir. Ancak sizlerin de bildiği gibi emekli olabilmeniz için bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu durumda prim ödemelerinizi tam ve düzenli bir şekilde yapmanız ve sizler için belirlenmiş olan yaşı doldurmanız gerekmektedir. Bu şartları yerine getiren her birey emekli olabilmektedir.

Ancak burada dikkat çeken konu ise, her bireyin prim ödemelerinde farklılıklar olduğu gibi, emeklilik yaşlarında da farklılıklar olmaktadır. Bu durumda ise, kişilerin en çok merak ettiği konulardan birisi de emeklilik yaşının ne zaman olacağıdır. Bizlerde bu yazımızda sizlere emeklilik yaşı öğrenme hakkında bilgiler vereceğiz.

İlk olarak, teknolojinin bu denli gelişmiş olduğu bu dönemlerde, emeklilik yaşı öğrenme işlemlerinizi de internet üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu anlamda Sosyal Güvenlik Kurumu bizlere birçok uygulama sunmaktadır. Bu uygulamalar sayesinde kurumlara giderek uzun kuyruklara zaman harcamamıza gerek kalmadan tüm işlemlerimizi  dakikalar içerisinde bu uygulamalar sayesinde gerçekleştirebiliriz. Ayrıca bu uygulamaları 7 gün 24 saat, dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Bu sayede herhangi bir bilgi yanlışlığı ile karşılaşırsanız, anında müdahale ederek, düzeltme işleminizi yapabilirsiniz.

Emeklilik Yaşı Öğrenme İşlemi Nasıl Olur?

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bizlere sunmuş olduğu uygulamalar sayesinde emeklilik yaşı öğrenmeniz oldukça kolay bir işlem olmaktadır. Ancak bu noktada dikkat etmeniz gereken konu ise, işlemlerinizi bağlı olduğunuz kuruma göre yapmanız gerekmektedir.

Bağlı olduğunuz kuruma göre işlemlerinizi yapmak için yazımızın devamında sizler için vermiş olduğumuz adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

SSK (4A) Emeklilik Yaşı Öğrenme

SSK’ya bağlı olan kişilerin hangi yaşta emekli olacaklarını öğrenmeleri için ilk olarak yazının altında bulunan ilgili bağlantı adresine tıklamaları gerekmektedir. Tıklama işleminizden sonra açılan ekran üzerinden ilk bölümde yer alan ve sizden istenmekte olan bilgileri girmeniz gerekmektedir. Bunlar ise;

 • Cinsiyetiniz
 • Doğum Tarihiniz
 • Hizmete Başlama Tarihiniz
 • Malüliyetiniz Var mı ?
 • Erken Yaşlanma Var Mı?

Bu bilgilerinizin ardından ise, “Mevcut Bilgileriniz” bölümünde yer alan bilgi girişlerini de tamamlamanız gerekmektedir. Sizden istenmekte olan bilgiler ise şöyledir;

 • SSK Prim Ödeme Gün Sayınız
 • Diğer Sandıklara Ait Gün Sayınız
 • Askerlik/Sanatçı Gün Sayınız
 • Fiili Gün Sayınız
 • Yurtdışı Gün Sayınız
 • 3600 Günün Doldurulduğu Tarih

Bilgilerinizi doğru ve eksiksiz bir biçimde girdiğinizden emin olduktan sonra sonra ise, yazının sonunda bulunan “Gönder” butonuna basmanız gerekmektedir.

Adsız

Bu işlemlerinizin ardından ise, SSK’ya bağlı olan kişiler hangi yaşta emekli olacaklarının bilgine ulaşabilirler.

SSK Emeklilik Yaşı Öğrenme İçin TIKLAYINIZ!

BAĞ-KUR (4B) Emeklilik Yaşı Öğrenme

BAĞ-KUR’bağlı olan kişiler prim ödemelerini kendileri yapmaktadır. Bu anlamda ise emeklilik hakkında işlem yapmak istendiğinde daha farklı bir işlem görmektedirler. BAĞ-KUR’lu olan bireylerin emeklilik yaşı öğrenme işlemi için ilk olarak yazımızın altında bulunan bağlantı adresine tıklamaları gerekmektedir. Açılan ekran üzerinde ise;

Emeklilik Bilgilerinizin olduğu kısımda;

 • Emeklilik türü,
 • Cinsiyet
 • Doğum tarihi gibi bilgilerinizi giriniz.

Ardından Özel Durum Bilgileri bölümünde sizden istenmekte olan bilgileri giriniz.

 • Maluliyet var mı, varsa derecesi,
 • Erken yaşlanma var mı
 • Bakıma muhtaç malul çocuğunuz var mı

Son bölümde ise, yurt dışı borçlanması yaparak mı emekli olmak istiyorsanız, ilgili kutucuğu işaretlemeniz gerekmektedir. Bu bilgi girişlerinin ardından ise, “tamam” butonuna tıklamanız gerekmektedir.

Adsız

Gerçekleştirmiş olduğunuz bu adımlardan sonra hangi yaşta emekli olabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

BAĞ-KUR Emeklilik Yaşı Öğrenme İçin TIKLAYINIZ!

Emekli Sandığı (4B) Emeklilik Yaşı Öğrenme

Emekli Sandığı işlemlerinizdeki en önemli nokta sigorta bilgilerinize hakim olmanızdır. Bu anlamda ilk olarak yazımızın sonunda yer alan bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Açılan sayfa üzerinde bazı kurallar ve bilgilendirmeler yer almaktadır. Bu bölümü dikkatli bir şekilde okuduktan sonra işlemlerinizi yapınız.

Açılan sayfada sizden istenmekte olan; doğum tarihinizi (gün, ay, yıl olarak girmelisiniz) ve cinsiyetinizi seçmelisiniz. Sonrasında 23 Mayıs 2002 tarihine kadar kaç gün SSK’lı olduğunuzu ve 23 Mayıs 2002 sonrası kaç gün SSK’lı olduğunuzu ilgili yere girmeniz gerekmektedir. Sigortanızın başlangıç ve bitiş tarihini gün ay, yıl biçiminde giriniz. Hizmet türünü seçtikten sonra ise, “Hesapla” butonuna basarak emeklilik yaşı öğrenme işleminizi tamamlayınız.

Adsız

Emekli Sandığı Emeklilik Yaşı Öğrenme İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.