Sorgulamalar artık tek çatı altında!

EMNİYET KEMERİ TAKMAMA CEZASI SORGULAMA

Emniyet kemeri takmama cezası sorgulama ile amaçlanan araç içindeki sürücü ve diğer kişilerin can güvenliğini sağlamaktır. Bu kapsamda emniyet kemeri takmayan bireyler belirlenmiş olan idari para cezaları ile yükümlendirilmektedirler.

Ne yazık ki bu gibi idari cezaların olması, bireylerin emniyet kemeri takmasının bir tercih olarak görmesinden kaynaklanmaktadır. Yapılmakta olan bu uygulamalar ve kurallara rağmen emniyet kemeri takma konusu halen ciddi bir sorun olarak karşımızda yer almaktadır.

Emniyet kemeri takmayan bireylerin karşılaşacağı cezalar ise, Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde ayrıntılı bir şekilde yer almaktadır. Bu yönetmeliğe göre verilen cezalar ve emniyet kemeri kullanım koşulları araçlarının durumlarına ve özelliklerine göre farklılık göstermektedir.

Karayolları Trafik Yönetmeliğine yer alan bilgiye göre, otomobillerin, arazi taşıtlarının, kamyonet, kamyon ve çekicilerin, minibüs ve otobüslerin bütün koltuklarında emniyet kemerinin bulundurulması ve kullanılması zorunlu tutulmaktadır. Ancak ticari amaçla yolcu taşıyan minibüs, otobüs ve servis araçları dışında dolmuşlarda bulunan yolcular emniyet kemerini takmakla mükellef değildir.

Emniyet kemeri takmama cezası sorgulama işlemine göre, bu kurallardan sadece yetişkinler sorumlu değildir. Aynı zamanda çocuklara göre de bazı kurallar yer almaktadır.

2015 yılı içerisinde belirlenen emniyet kemeri takmama cezası sorgulama sonuçlarına göre, emniyet kemeri takma zorunluluğu olduğu halde, emniyet kemeri takmayanlar için 88 TL para cezası olarak belirlenmiştir. Para cezasına ek olarak 15 ceza puanı da düşülecektir.

Bu uygulanmakta olan kurallar ile, emniyet kemeri takmama cezası sorgulama kapsamında, bireylerin güvenliği sağlanması amaçlanarak mevcut olan düzenli trafiği korumak hedeflenmektedir. Sizlerde can güvenliğiniz açısından emniyet kemerinizi takmayı ihmal etmeyiniz.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.