Sorgulamalar artık tek çatı altında!

EMNİYET ŞERİDİ İHLAL CEZASI SORGULAMA

Trafik cezaları kapsamında yer alan uygulamalardan biri ise emniyet şeridi ihlal cezası sorgulamasıdır. Emniyet şeridi ihlali, karayollarında seyir etmekte olan araçların emniyet şeridini ihlal etmesi ve yoldaki diğer motorlu araçlarının güvenliğini tehdit etmesidir. Gerçekleşen bu durumda ise belirlenmiş olan idari para cezaları uygulanmaktadır. Yazımızın devamında emniyet şeridi ihlal cezası sorgulama hakkında daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Karayolları kanununda yer alan 71. maddeye göre, geçiş hakkında sahip olmayan araçların şeridi ihlali yapması sonucunda 29/8 sayılı karayolları trafik 47/1-c maddesine uymamak durumdan dolayı idari ceza işlemi uygulanmaktadır.

Bu kapsamda emniyet şeridi ihlal cezası sorgulama işlemlerine göre cezanın caydırıcı olması göz önüne alınmıştır. Geçtiğimiz yıllarda 72 TL olarak belirlenmiş olan emniyet şeridi ihlal cezası, bu yıl içerisinde 650 TL olarak belirlenmiştir.

İdari para cezasının yanı sıra, ceza puan uygulaması da söz konusudur. Uygulanan bu emniyet şeridi ihlal cezası sorgulama işlemleri sonucunda bireylerin emniyet şeridi ihlal etmeleri engellenmeye çalışılarak, trafiğin daha güvenli seyir etmesi sağlanmaya çalışılmaktadır.

Emniyet şeridi ihlali çoğunlukla büyük ve metropol şehirlerde yaşayan sürücüler için caydırıcı olması amaçlanmıştır. Bu sayede büyük şehirlerde geçiş üstünlüğüne sahip olan araçların, hareket alanlarını kısıtlamadan seyir etmeleri amaçlanmıştır.

Belirlenen bu kurallar ve idari cezalar kapsamında sürücülerin, seyir esnasında emniyet şeridini ihlal etmemelerini, yol trafiğinin güvenliliğini bozmamasını ve böylece herhangi bir idari işlemle yükümlü olmamalarını umarız.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.