Sorgulamalar artık tek çatı altında!

ENGELLİ RAPORU SORGULAMA

Doğuştan engelli olarak doğan ya da sonradan engelli olan vatandaşlarımız için yasalarla belirlenen ve onların hayatlarını kolaylaştırmaya yönelik bazı imkanlar tanınmıştır. Sağlanan bu imkanlardan engelli vatandaşlarımızın yararlanabilmesi için öncelikle engelli raporu denilen ve kişinin engelinin ayrıntılı olarak belirtildiği belgenin bulunması gerekmektedir. Bu belge %40 engellilik durumu olan kişilere belirli sağlık kontrollerinden sonra sağlık kuruluşları tarafından verilmektedir. Bu rapor sayesinde engelli vatandaşlarımızda onlar için düzenlenen imkanlardan yararlanabilecektir. Engelli raporu sorgulama işlemi ile engelli raporu hakkında en yeni bilgilere sahip olabilirsiniz. Engelli raporu için yapacağınız başvurularda sizden engelli olan bireyin kimlik fotokopisi, beş adet vesikalık fotoğraf ve engelli raporu almak istediğinizi içeren bir dilekçe istenmektedir. Üniversite ya da devlet hastanelerinden alınan bu raporda başhekiminde imzası bulunması gereklidir ve engelliliğin devamı durumunda da yine bu rapor verilebilir. Engelli raporu sorgulama işlemi engelli vatandaşlara has düzenlenen ve kolay bir şekilde internet üzerinden hizmet veren bu imkandan böylelikle faydalanabilirsiniz. Ayrıca bu rapor sayesinde engelli vatandaşlara özel olarak düzenlenen haklardan da yararlanmaları sağlanmıştır. Engelli raporu sorgulama işleminizi SGK’nın resmi sitesi üzerinden rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Yazımın devamında sorgulama işleminiz için yapmanız için gerekenleri sizlerle paylaşacağız.

SGK’nın Resmi Sitesi Üzerinden Engelli Raporu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

SGK’nın resmi sitesi üzerinden gerçekleştireceğiniz engelli raporu sorgulama işleminizi sadece kimlik bilgilerinizle hiçbir şifreye ihtiyaç duyamadan gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulama işleminiz için yazımızın sonunda vereceğimiz bağlantı adresine tıklayınız. Karşınıza gelen sayfada uyruğunuzu seçiniz.

4Eğer T.C. vatandaşı iseniz; T.C. kimlik numaranızı, nüfusa kayıtlı olduğunuz ili, cilt numaranızı, doğum yılınızı ve güvenlik kodunu girmeniz istenir. F1

Eğer yabancı uyruklu iseniz; T.C. kimlik numaranızı, ikamet tezkere numaranızı, doğum yılınızı ve güvenlik kodunu giriniz istenir.

F3

Girdiğiniz bilgileri kontrol edip “Bilgileri Sorgula” butonuna tıklayınız.

F2

Bu adımları doğru bir şekilde uygulayarak yapabilirsiniz. SGK’nın resmi sitesi üzerinden engelli raporu sorgulama işleminizi bu şekilde tamamlamış olursunuz.

SGK’nın Resmi Sitesi Üzerinden Engelli Raporu Sorgulama İşlemi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.