Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Gazeteci Merdan Yanardağ Gözaltına Alındı, Sosyal Medya Karıştı

Her konuda çeşit çeşit uzmanı görmeye alıştığımız televizyon ekranları, özellikle siyasi konularda isimleri öne çıkan birçok yorumcuya sahip. TELE1 Televizyonu Genel Yayın Yönetmeni olan Merdan Yanardağ’ ın geçtiğimiz günlerde yaptığı bazı yorumlar, büyük tepkiler çekti. Terör örgütü lideri ve İmralı Adası’ nda tutuklu bulunan Abdullah Öcalan’ la ilgili sözleri, önce toplumun büyük bir bölümünden tepkiler çekti, ardından Merdan yanardağ gözaltına alındı. Gözaltına alınma, canlı yayının bitimiyle birlikte hemen olması dikkatlerden kaçmadı.

Ne Olmuştu?

TELE1 Televizyonunda yayınlanan “ 4 Soru 4 Yanıt “ isimli program çerçevesinde, Merdan Yanardağ Abdullah Öcalan’ ın tecritinin kaldırılması gerektiğini söylemişti. Ak Parti Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Yanardağ’ ın konuşmalarının içerisinden önemli bölümleri sosyal medya aracılığıyla paylaşınca, konuşmalarda yer alan bölümler büyük tepkiye neden olmuştu. Tepkiler üzerine RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’ de TELE 1 hakkında inceleme başlattıklarını belirterek Twitter’ dan bir tweet paylaşmıştı. Ebubekir Şahin; “ Binlerce kişinin katili terörist başını öven Merdan Yanardağ denilen şahsın açıklamaları üzerine Tele 1 hakkında gerekli inceleme başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur ” demişti.

Yanardağ’ dan yanıt Gecikmedi

Yanardağ bu tweete karşılık verdi ve “ Ebubekir Bey, kimseyi öven yok. Tam tersine, Apo’yu öven ve yeni bir çözüm sürecinin yolunu döşeyen AKP milletvekili Ensarioğlu’nun çözüm sürecine ilişkin açıklamalarını eleştiren bir program var. Seçim sürecindeki gibi, montaj videolara dayanarak bahane aramayın. ” dedi.
Ancak Yanardağ’ ın Abdullah Öcalan’ ı övdüğü konusundaysa hiç şüphe yok. Yaptığı konuşmada Abdullah Öcalan’ı son derece zeki, çok kitap okuyan biri olarak lanse etti. Bulunduğu tecritte filozof oldu şeklinde açıklama yaptı.

Abdullah Öcalan’ ın yaşadığı tecritin hukukta hiçbir yeri yok ve Öcalan Türkiye’ de siyasi olarak yatan en uzun mahkum gibi çeşitli açıklamalar yaptı. Sosyal medya da konuyla ilgili yapılan birçok yorum bulunuyor ve bu yorumların hemen bütünü, bunun bir propagandanın başlangıcı olduğu, yeniden Terör başının serbest kalması ve siyasi bir aktör olmasına yönelik çalışmaların ilk sinyalleri olduğu görüşünde birleşti. Merdan yanardağ canlı yayının bitiminde gözaltına alındı.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.