Sorgulamalar artık tek çatı altında!

GELİR VERGİSİ HESAPLAMA

Bu yazımızda sizlere gelir vergisi hesaplama işleminizi nasıl yapabileceğiniz hakkında bilgiler vereceğiz. Teknolojinin gelişmesi insanlara birçok kolaylık sağlamaktadır bunu sağlayan en büyük faktör internettir. Bu sayede insanların istedikleri bilgiye ulaşmaları çok kolay ve çok hızlı bir hal almıştır. İnsanların gelir vergilerin internet üzerinden  kolaylıkla hesaplamaları için  bir uygulama başlatılmıştır. Yapacak olduğunuz birkaç basit adım ile gelir vergisi hesaplama işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu işlemleri yapabilmek için herhangi bir şifreye gerek yoktur. Yazımızın devamında size verecek olduğumuz adımları takip ederek rahatlıkla gelir vergisi hesaplama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Gelir Vergisi Nedir ?

Türk vergi sistemi içinde yer alan dolaysız vergi sistemlerinden biriside gelir vergisidir. Mükellef vergi yükünü başkalarına devredemiyor, kendi vergisini kendisi ödüyor ise buna dolaysız vergi denilmektedir. Kısacası şahıs işletmelerinin bir dönemde elde ettikleri kar üzerinden devlete ödedikleri vergiye gelir vergisi denilmektedir. Gelir vergisi Gelir Vergisi Beyannamesi ile ödenir. Beyanname, mart ayının 25 ine kadar ilgili vergi dairesine verilmek zorundadır.

Gelir Vergisi Ne Zaman Ödenir ?  

Gelir vergisi 2 eşit taksitte ödenir. Birinci taksit Mart ayı sonuna kadar, ikinci taksit temmuz ayı sonuna kadar ödenir.

Online Gelir Hesaplama İşlemini nasıl yapabilirim ?

Gelir vergisi hesaplama işleminizi yapabilmeniz için öncelikle yazımızın sonunda sizler için paylaşmış olduğumuz bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Tıklama işleminden sonra ekranda açılan sayfada gerekli yerleri doğru bir şekilde doldurmanız gerekmektedir.

Açılan ekranda öncelikle yapmamız gereken mükellef türünü ücretli veya ücret dışı kısmını belirtmektir.

AdsızDaha sonra vergi dönemi belirlenmelidir. Vergi döneminden kasıt yıldır.                                                           AdsızArdından matrah kısmı doldurulmalıdır. Matrah Verginin hesaplanmasında temel oluşturan değer ya da miktar.                                                                                                                                               Adsız
Tüm bu gerçekleştirmiş olduğunuz adımların doğru bir şekilde yapılmasından  sonra gelir vergisi hesaplama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Gelir vergisi hesaplama işleminden sonra ise konuyla ilgili gerekli tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Online Gelir Vergisi Hesaplamak İçin Lütfen TIKLAYINIZ !

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.