Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Gelir Vergisini Kredi Kartı ile Ödeme

Gelir vergisi ödeme işleminin internet üzerinden yapılabiliyor olması dolayısı ile günümüzde insanlar devlete olan vergi borçlarını kolayca ödeyebilir hale gelmişlerdir. Bireylerin devlete olan vergi borçlarını, devlet dairelerine giderek ödemeleri, eski zamanlarda oldukça zaman alan ve sürekli bir kovalamaca şeklinde olan bir durumdu. Ancak günümüzde geliştirilen interaktif ortam uygulamaları sayesinde insanlar bu tür vergi ödeme işlemlerini internet üzerinden kolayca yapabilmektedirler.

Gelir Vergisi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Maliye Bakanlığı bünyesinde çalışan Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet üzerinde hizmet veren resmi sitesi olan İnternet Vergi Dairesi ile bireyler, elde edilen vergi borçları ile ilgili işlemleri kolayca gerçekleştirme imkanına eriştiler. Kişiler, internet üzerinden bu İnternet Vergi Dairesi’ni kullanarak gelir vergisi sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilme imkanı buldular. Gelir vergisi sorgulama işlemi, yazının sonunda verdiğimiz linke tıklayarak açılan sayfadaki gerekli bilgilerin doldurulması ile yapılabilir. TC kimlik numarası ve görüntüde de görüldüğü gibi diğer kişisel bilgileri doğru olarak doldurulması ile bireyin elde etmiş olduğu vergi sorgulamaları yapılabilmektedir.

2

Bunların yanında, sorgulaması gerçekleştirilen bazı vergilerin ödeme işlemi yapılabilmektedir. Yani, internet üzerinden aşağıda verilmiş olan linke tıklayarak gerekli bilgileri tam olarak girdikten sonra vergi sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ardından elde edilen vergiler, yine aynı site üzerinden gerekli açıklamaları takip ederek ödeme işlemini yapabilirsiniz. Ayrıca, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın çalışmış olduğu bankaların kredi kartlarını kullanarak gelir vergisini kredi kartı ile ödeme şeklinde yapabilirsiniz. Yazımızın devamında gelir vergisini kredi kartı ile ödeme seçenekleri üzerinde durulacaktır.

Gelir Vergisini Kredi Kartı ile Ödeme Nasıl Yapılır?

Maliye Bakanlığı’na bağlı olarak mevcut olan Gelir İdaresi Başkanlığı, kısaca kullanılan adı ile GİB, İnternet Vergi Dairesi isimli bir internet site uygulamasına sahiptir. Bu site kullanılarak internet üzerinden, bireylerin vergi dairelerine giderek yaptıkları birçok işlem kolayca yerine getirilebilmektedir. Bu işlemlerden biri de gelir vergilerinin Gelir İdaresi Başkanlığı üzerinden ödenebilmesi konusudur. Bu tür vergilerin kredi kartları ile ödenip ödenmediği konusunu yazımızda anlatacağız.

Evet, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın oluşturduğu İnternet Vergi Dairesi üzerinden yani GİB üzerinden, var olan gelir vergisi borçlarınızı kredi kartınızı kullanarak ödeyebilirsiniz. Gelir vergisini kredi kartı ile ödeme işleminin yerine getirilebilmesi için bazı bilgilerin girilmesi gerekmektedir. Bu bilgilerin eksiksiz ve doğru şekilde girilmesi durumunda GİB sistemine dahil olabilir ve gelir vergisi ödemelerinizi, anlaşılmış olan banka kredi kartlarının kullanılması ile ödeyebilirsiniz. Yazımızın sonunda verdiğimiz linke tıklayarak GİB internet sayfasına ulaşabilir ve gelir vergisini kredi kartı ile ödemelerinizi kolayca yerine getirebilirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığı adresini kullanarak gelir vergisini kredi kartı ile ödeme işlemi için, öncelikle aşağıda vermiş olduğumuz linke tıklayarak GİB internet sitesine ulaşın. Bu noktada çıkan sayfada öncelikle gerekli bilgileri girerek sorgulama işleminizi gerçekleştirin. Bu sorgulama işlemini gerçekleştirerek adınıza mevcut olan vergi borçlarının kaydını görüntüleyebilir ve gelir vergisini kredi kartı ile ödemek istediğiniz gelir vergisi türünü seçerek gelir vergisini kredi kartı ile ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Aşağıda vermiş olduğumuz görüntüdeki gerekli yerleri doldurarak işleminize devam edin.

3

Gerekli olan TC kimlik numarası, nüfus cüzdanı bilgileri, anne, baba, eş, çocuğunuzun TC nosunu kullanarak ya da annenizin kızlık soyadını kullanarak ve son olarak da güvenlik kodunu doğru şekilde girerek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu noktadan sonra açılacak olan sayfada, motorlu taşıtlar vergisi, ceza bilgileri, tahsilatlar ve beyanlı olarak trafik cezası ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Buradan işlem yapmak istediğiniz seçeneği seçerek gelir vergisini kredi kartı ile ödemek istediğiniz vergi türünü ödeyebilirsiniz.

Gelir Vergisini Kredi Kartı ile Ödeme İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.