Sorgulamalar artık tek çatı altında!

GİB Borç Ödeme

Gelir İdaresi Başkanlığı üzerinden vergi borcu sorgulama ve vergi ile alakalı olan borçların ödemesini gerektiren işlemlerin yapılabiliyor olması, insanların hayatlarının kolaylaşmasına yardımcı olmuştur. Bu yazımızın devamında Gelir İdaresi Başkanlığı vergi borcu sorgulama ve oluşan vergilerin ödeme işlemlerinin nasıl yapılacağı konusuna değineceğiz.

Önceden bireyler, elde edilen vergi borçlarının sorgulanması ve bu borçların ödenmesini sağlamak amacıyla devlet dairelerinde dolaşmak zorunda kalır ve bu vergilerin günü gelmeden ödenmesini sağlarlardı. Bu süreç devlet dairelerinde meydana gelen karışıklıklar sebebiyle oldukça çileli bir hal alır. Bazen insanlar çokça zaman uğraşmalarına karşın gerekli olan işlemlerini yerine getiremeyebilirlerdi. İnsanlar, elde edilen vergi borcunun ödenmemesi durumunda bu verginin faiz alacağını bildiğinden, elde ettikleri ödenmesi gereken vergi borcundan bir an önce kurtulmak için çabalarlardı.

Artık birçok işlem internet üzerinden yapılabildiği için, buna ayak uydurmaya çalışan devlet daireleri de hem kendi işlemlerinde meydana gelen kargaşanın önüne geçmek hem de siz bireylere daha iyi hizmet verebilmek için interaktif ortamda kolayca kullanılabilen sistem geliştirmiştir. Devletin uygulamaya koyduğu bu interaktif uygulamaları kullanan kişiler, devlet dairelerine gitmeden hatta evlerinden çıkmadan, internete erişebildikleri herhangi bir ortamdan kolayca erişebilmekte ve işlemlerini hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmektedirler. Devletin “vergiler” konusunda meydana gelen kargaşanın önünde geçebilmek için yarattıkları uygulama GİB borç ödeme şeklinde erişilebilir hale gelmiştir.

İnternet üzerinden kolayca GİB borç ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Yazımızda GİB borç ödeme işleminin nasıl yapılabileceği hakkında bilgi aktaracağız.

GİB Borç Ödeme Nasıl Yapılır*

GİB borç ödeme işlemlerinizi internet üzerinden yapabileceğinizi söylemiştik. Gelir İdaresi Başkanlığı bu konuda yaptığı çalışmalarla internet üzerinden elde edilen bazı tür borçların ödeme işlemlerini gerçekleştirme fırsatı yaratılmıştır.

İnternet üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı adresine girerek GİB borç ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bu noktada ödeme yapabileceğiniz bazı tür seçenekler bulunmaktadır. İnternet vergi dairesi sitesinde bulunan uygulamanın kullanılması sonucu ödeme işlemlerinizde kullanılabilecek 4 farklı seçenek bulunur. Bu seçenekleri kullanarak, seçeneklerde verilen ödeme işlemlerini gerçekleştirebilme imkanına sahip olursunuz. Bu seçeneklerden biri, internet vergi dairesi kullanılarak ödeme ve gerekli işlemleri yapabilmek. Bir diğer seçenek ise, TC kimlik numarası kullanarak ve diğer gerekli olan kimlik bilgilerinin kullanılması sonucu ödeme ve işlemleri gerçekleştirebilmek. Bir diğer seçenek, isme kayıtlı olarak bulunan motorlu taşıtın plaka ve tescil tarihini belirterek ödeme ve işlemleri gerçekleştirmek. Son işlem seçeneği ise, Tecil Dosya Numarası/Tahakkuk Fiş Numarası ve diğer kimlik bilgilerinin kullanılması ile giriş yapılarak ödeme ve işlemlerin gerçekleştirilmesidir.

Yazımızın devamında verdiğimiz linke tıklayarak GİB borç ödeme işlemlerinizi direkt olarak yapabileceğiniz internet sitesine yönlendirilebilirsiniz.

Kredi Kartı Kullanılarak İnternet Üzerinden GİB Borç Ödeme

GİB borç ödeme işleminizi internet üzerinden verdiğimiz siteye giderek ve kredi kartınızı kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. GİB borç ödeme işleminden önce ilk olarak GİB borç sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bunun için verdiğimiz linke giderek bazı kişisel bilgilerinizi doğru olarak girmeli ve ödeme yapmak istediğiniz sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

dsfdf

Bunun için verdiğimiz siteye giderek yukarıda vermiş olduğumuz görüntüde görünen gerekli bilgilerin eksiksiz olarak doldurulması ve ardından güvenlik kodunun da yazılması ile tamam sekmesine tıklanması gerekir.

Eksiksiz olarak doldurmanız sonrasında tarayıcınız sizi yeni bir sayfaya yönlendirecektir. Bu açılan sayfada bazı vergi ödeme seçenekleri ile karşılaşacaksınız. Bu noktada ödeme yapmak istediğiniz seçeneği seçerek ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu seçenekler,

  • Motorlu Taşıtlar Vergisi
  • Ceza Bilgileri
  • Tahsilatlar ve Beyanlı Trafik Cezası Ödemedir.

Bu seçeneklerden istediğiniz sekmeyi tıklayarak borcunuz var ise kredi kartınızı kullanarak ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

GİB Borç Ödeme İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.