Sorgulamalar artık tek çatı altında!

GİB Faiz Hesaplama

Maliye Bakanlığı bünyesinde geliştirilen ve internet üzerinden hizmet veren Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden oluşturmuş olduğu uygulamalar sayesinde, GİB borç sorgulama işlemi yapılarak bireylerin sahip oldukları güncel borçları için bireyler bu borçların miktarı hakkında bilgi sahibi olabilmektedirler. Aynı zamanda sahip oldukları bu borçlar üzerinden faiz hesaplama işlemini gerçekleştirebilmektedirler. Gelir İdaresi Başkanlığı bu konuda bazı uygulamalar geliştirmiştir.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen işlemlerden biri de GİB faiz hesaplama işlemi olduğu söylenebilir. Gelir İdaresi Başkanlığı faiz hesaplama programı ile vergi mükellefi olan bireyler, devlete var olan vergi borçlarını taksitli bir şekilde ödemek istediklerinde bu taksitlerin hesaplanması işlemini GİB gecikme faizi hesaplama işlemi sayesinde yerine getirebilirler. Gerekli başvuruyu yerine getirmeden önce, gecikme faizinin ne kadar olacağı konusunda gerekli olan hesaplamaları bu uygulamalar sayesinde bulabilir ve ne kadar faiz ödemeleri gerektiği bilgisine yine bu uygulamanın gereklerini yerine getirerek ulaşabilirler. Bu işlemi gerçekleştiren kişiler, Gelir İdaresi Başkanlığı faiz hesaplama tablosunu, yani GİB faiz hesaplama işlemini kullanarak ne kadar faiz ödenmesi gerektiği, borçların kapatılması açısından ödenmesi gereken toplam borcu öğrenebilir hale gelmişlerdir. Bireyler internet üzerinden bağlanarak bu işlemleri kolayca yerine getirebilirler. Yazımızın devamında vereceğimiz linke tıklayarak, Gelir İdaresi Başkanlığı resmi sitesine ulaşabilir ve GİB faiz hesaplama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

GİB Faiz Hesaplama Nasıl Yapılır?

GİB faiz hesaplama tablosunu kullanılarak, bireyler ödenmeyen borçları için ne tutarda bir faiz biriktiğini ve ödemesi gerektiğini internet üzerinden kolayca öğrenebilirler. Gelir İdaresi Başkanlığı faiz hesaplama ya da kısaca GİB faiz hesaplama işlemi, tüm resmi vergi borçların belirlenmesi konusunda geçerli bir uygulamadır. Bireyler, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yaratılan interaktif ortam uygulamalarını kullanması ile, oldukça basit şekilde, herhangi bir kurum binasına gitmeden isterseniz evinizden çıkmadan internet üzerinden kolayca yapabilir ve Gelir İdaresi Başkanlığı resmi sitesine giriş işlemlerinizi gerçekleştirerek faiz hesaplama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

dfdf

Ayrıca, zorlandığınız noktalarda Gelir idaresi Başkanlığı faiz hesaplama rehberini kullanarak yardım alabilirsiniz. İnternet üzerinden gerçekleştirilen işlemlerle vatandaşların ödemediği borçlar için ne kadar tutarda bir faiz ödemesi gerektiği bilgisine ulaşılabilecektir.

Gelir İdaresi Başkanlığı faiz hesaplama işlemini gerçekleştirmek için öncelikle internet üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı resmi sitesine girmeniz gerekmektedir. Bunun için yukarıda vermiş olduğumuz linke tıklamanız yeterli olacaktır. Vermiş olduğumuz bu linke tıklayarak, GİB faiz hesaplama tablosuna ulaşabilir ve bu tabloyu kullanarak da ödemeniz gereken toplam faiz miktarını hesaplayabilirsiniz.

Vermiş olduğumuz linke tıklayarak açılan sayfada GİB faiz hesaplama tablosuna ulaşabilirsiniz. Tabloda bazı gerekli bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgilerin doldurulması sonucunda ödenmesi gereken faizin bulunma işlemi gerçekleştirilmiş olacaktır. Sayfada yer alan tabloda kişilerin kişilerin borçlarını dönem dönem belirtebilmesi için 25 farklı satır verilmiştir. Bu satırların çok olması, fazla borcu olan vatandaşların hepsini girerek işlemlerini gerçekleştirebilmesine imkan tanımaktadır. Yine tabloda yer alan bilgilerden, vatandaş hesaplama işlemi için gecikme zammı ya da gecikme faizi gibi seçeneklerden kendine uygun olanı seçerek işlemlerini devam ettirmelidir. Ardından bir sonraki seçenekte yapılan vadeleme işleminin detayları tam olarak girilmelidir. Sonrasında ise tarih bölümün doldurulması gerekir. Tarih bilgilerinin de girilmesinin ardından en son işlem olarak borç miktar bilgilerinin de girilmesi ile hesapla seçeneği seçilir ve sistem hesaplamaları gerçekleştirir. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra GİB faiz hesaplama işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.

GİB Faiz Hesaplama İçin TIKLAYINIZ!

 

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.