Sorgulamalar artık tek çatı altında!

GSS MÜSTEHAKLIK SORGULAMA

Günümüzde gelişen teknoloji ile birçok önemli ve gerekli işlemi bilgisayarlarımızdan veya telefonlarımızdan internete girerek halledebilmekteyiz. GSS müstehaklık sorgulama işlemi de bu işlemlerden birisidir.

GSS müstehaklık sorgulama işleminden önce müstehaklık tanımı, bireylerin sigorta güvencelerinden yararlanmalarını sağlamak için aile bireylerini üzerine almasıdır. Sosyal Güvenlik Kurumu pek çok işlemde olduğu gibi GSS müstehaklık bilgisi sorgulama işlemini de internet üzerine taşımıştır ve bünyesinde bulunan vatandaşlarımıza kolaylıklar sağlamaya devam etmektedir. GSS müstehaklık bilgisi sorgulama işlemleri GSS kapsamında bulunup bulunmadığınızı ve Genel Sağlık Sigortası’nın aktiflik durumuna ilişkin olarak kontrol işlemlerinizi yapmanıza ortam hazırlamaktadır. Aynı zamanda SGK’ya bağlı olduğunuzu gösteren GSS müstahak belgesi de yine GSS müstehaklık sorgulama işlemi ile elde edilebilir. Bu işlem E-Devlet şifresi ile E-Devlet resmi internet sitesi üzerinden rahatlıkla ve kısa bir süre içinde gerçekleştirilebilir.

Daha önce bu işlemi gerçekleştirebileceğiniz iki resmi internet sayfası bulunmaktaydı. Ancak E-SGM resmi internet sayfasının kapatılması nedeni ile artık GSS müstehaklık sorgulama işlemi ve buna benzer daha birçok sorgulama işlemini internet üzerinden sadece E-Devlet resmi internet sayfası ile öğrenebilirsiniz. E-Devlet üzerinden gerçekleştireceğiniz her işlem için E-Devlet şifrenize ihtiyacınız vardır. Yazımızda E-Devlet şifrenizi nereden temin edebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden GSS Müstehaklık Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

GSS müstahaklık bilgisi sorguluma işlemi E-Devlet resmi internet sitesi üzerinden şifreli olarak güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilir. Bu işlemde istenen E-Devlet şifresine sahip değilseniz en yakın merkez PTT şubelerine kimliğinizle birlikte şifre alma başvurusunda bulunarak 2 TL işlem ücreti karşılığında E-Devlet şifrenizi kapalı bir zarf içerisinde teslim alabilirsiniz. GSS müstehaklık bilgisi sorgulama işlemi için ilk olarak yazımızın sonunda bağlantıya tıklamanızı istiyoruz. Sonrasında karşınıza gelen “SPAS Müstahaklık Sorgulama” sayfasında bulunan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.

MÜSTEHAKLIK

Ardından sizden istenen T.C. kimlik numaranız ve E-Devlet şifrenizin girişini doğru ve eksiksiz bir şekilde yapmanızdır.

 

2

Son olarak da “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayarak GSS müstehaklık bilgisi sorgulama işleminizi başarılı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

3

E-Devlet Üzerinden GSS Müstehaklık Sorgulama İşlemi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.