Gümrük Arabaları | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Gümrük Arabaları

İlgilenen kişilerin de bildiği üzere çeşitli sebeplerden dolayı çeşitli sebeplerden dolayı arabalar gümrüğe takılır. Gümrük arabaları olarak da bilinen bu arabalar genellikle devlet tarafından el konulmuş ya da bu araçlar sahibi tarafından devlete bağışlanmıştır. Devlet de çeşitli yollar aracılığı ile Gümrük arabalarını ihaleye açar ve alıcılara büyük fırsatlar sunar. Gümrük arabaları ile ilgili yapılan ihaleye katılan kişiler kimi zaman bu arabaları sahip olduğu değerin oldukça düşük fiyatlarına alabilirler. Gümrük arabalarının normal fiyatına göre daha ucuza satıldığı hali hazırda bilinen bir bilgi olduğu için esasında bunun şaşırılacak bir yanı yoktur. Fakat gümrük arabalarına her nedense talep azdır. Bu nedenle de zaman zaman yapılan açıklamalara göre talebin arttırılması istenmektedir. Bu ihaleler genellikle sıfır TL’den başlar. Gümrük arabalarının ihale yolu ile oldukça ucuz bir şekilde satıldığını bilen sayılı kişilerde genellikle bu arabaları alıp gidiyorlar. Örneğin asıl değeri 100.000 TL olan bir araca herhangi bir teklif yapılmadığı taktirde bir kişinin gidip 5.000 TL’ye bu aracı alması mümkün oluyor. Zira ihaleyi arttıran bir başkası olmadığı için oldukça düşük fiyatlara gümrük arabalarını almak da mümkün oluyor. Bu bir yana gümrük arabalarına olan ilginin düşüklüğü de ilginin arttırılması için yapılan ilan, duyuru ve kamu spotu gibi sebeplerden dolayı da ortaya çeşitli masraflar çıkıyor. Gümrük arabaları arasında birçok farklı çeşit araba yer alıyor. Bunlar kaçak olduğu için yakalanmış araçlar, kişi tarafından bilerek gümrüğe terk edilen araçlar, yasal süreci içerisinde ihraç ya da ithal işlemi yapılamayan araçlar gibi çeşitlere ayrılıyor. Bilindiği üzere araç geldikten yirmi gün sonra ithalat işleminin yapılması gerekiyor. Bu tür araçların gerekli işlemleri yapılmadığı taktirde de bu araçlar da gümrük arabaları arasında yerini alıyor.

Gümrükten Araç Nasıl Satın Alınır?

Gümrükten araç satın almak isteyen kişiler bu işlemleri internet üzerinden yapabilirler. Bunun için ilk olarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı E – İhale internet sitesine giriş yapmak gerekiyor. Siteye ilk defa giren biriyseniz siteye üye olmanız için ana sayfa üzerinde sizlere yardımcı olacak küçük bir buton ortaya çıkıyor. Sisteme üye olmak için ekranda gözüken “Üye Ol” butonuna basmanız gerekiyor. Bu butona tıklamanız halinde karşınıza aşağıdaki gibi bir bölüm gelecektir.

Bu bölümde T.C. Kimlik Numarası, ad ve soyad gibi bilgilerin girilmesi gerekiyor. Şifre kısmına gelindiği zaman ise dikkat edilmesi gereken birkaç küçük nokta bulunduğunu da bilmek gerekiyor. Öncelikle kendiniz için alacağınız şifrenin güvenliği açısından bu şifreyi bir başkası ile paylaşmamanız gerektiğini de bilmeli ve aklınızda tutmalısınız. Seçeceğiniz şifre altı karakterden kısa olamaz. Bu yüzden bu şifreyi altı karakterden uzun olarak belirlemeniz gerekiyor. Bununla birlikte şifrenin içerisinde “ç, ğ, ş,ü,ö, ı, i” vb. Türkçe karakterler yer almamalıdır. Ayrıca şifreniz en az bir büyük harf, bir küçük harf ve bir adet de rakam içermelidir. Şifrenizi belirledikten sonra bu şifreyi yeniden girmeniz gerekiyor. Ardından e-posta adresinizi doğru bir şekilde girmeli ve bu e posta adresini tekrar girmelisiniz. Unutmayın, girmiş olduğunuz e posta adresine erişiminizin olduğuna emin olunuz. Ardından cep telefonu numaranızı sıfır olmadan girmeli, doğum tarihinizi yıl, ay ve gün şeklinde girmelisiniz. Ardından Nüfus Cüzdanı seri numarası bölümüne de gerekli bilgileri, yeni kimlik kartı ile ilgili olan ve yukarıda da görebileceğiniz uyarıyı dikkate alarak girmelisiniz. Son olarak da güvenli kodunu doğru bir şekilde girmelisiniz. Ardından bu bölümün altında yer alan Üyelik Şartlarını okudum ve kabul ediyorum kutucuğunu işaretlemeli ve “Üye Ol” butonuna basmalısınız.

Bununla birlikte Tüzel kişi olarak siteye üye olmak istiyorsanız, “Tüzel Kişi Üyeliği” butonuna tıklamalı ve vergi kimlik numarası, ticaret unvanı, şifre, e posta, cep telefonu numarası ve şirket kuruluş tarihini ile güvenlik kodunu girmeniz gerekiyor. Tüzel kişi bilgileri merkezi sistem kayıtları üzerinden kontrol edilecektir. Bununla birlikte ilk form aşamasının ardından ıslak imza ve şirket kaşesi ile başvuru yapılacaktır. Bilgileriniz onaylanana dek herhangi bir işlem yapmanız mümkün olmayacaktır. Siteye üye olduktan ve üyeliğiniz onaylandıktan sonra giriş ekranına gelerek T. C . Kimlik Numarası ya da Vergi Kimlik numarası ve şifreniz ile birlikte güvenlik kodunu girerek siteye giriş yapabilirsiniz. E – İmza ile giriş yapmanız da ayrıca mümkün olan seçenekler arasında yer almaktadır.

Siteye giriş yaptıktan sonra ise almak istediğiniz aracı belirleyip aracın satış bedeli üzerinden yüzde on oranında olan teminatını site içerisinde yer alan ve bir Halk Bankası hesabı olan hesap numarasına yatırmanız gerekiyor. Bu teminatın yatırılması ile birlikte gümrük arabalarına teklif vermeniz mümkün oluyor. İhaleler ile ilgili olarak başlangıç ve bitiş tarihleri arasında araçlara istediğiniz teklifi verebilir ve satış bedelinden düşük ya da yüksek tutarlara bu araçları alabilirsiniz. Fakat araçların gerçek fiyatının oldukça düşük fiyatlara satılması sebebi ile bunun önüne geçebilmek için genellikle araca ait gerçek fiyatın yüzde yetmiş beşinin altında bir teklif bulunuyorsa ihale iptal edilip daha sonra tekrar açılıyor. Bununla birlikte gümrük arabalarını yerinde görmenin de faydaları yok değil. İlgili bilgiler yine bu site içerisinde yer alıyor. Bu aşamadan sonra ise çeşitli evrak işleri oluyor. Devir işlemleri oldukça zaman alabiliyor. Evraklarınız hazırlandıktan sonra aracı almanız gerekiyor. Bu gibi durumlarda çekici gerekebiliyor. Araç geldikten sonra araca ait herhangi bir plaka yoksa bu durumda üç ay içinde aracın işlemlerini yapmalı ve araca bir plaka almanız gerekiyor. Bu işlemlerde bir ay içinde yapılmadığı taktirde ceza ile sonuçlanıyor. Bu konu ile ilgili evrak işlemleri açısından dikkat edilmesi gereken birçok farklı nokta bulunuyor. Bunun için aşağıda yer alan linke tıklayabilir ya da site içerisinde yer alan iletişim bölümünden aradığınız sorulara Tasfiye İşletme Müdürlüklerinden birini ya da sitede yer alan ilgili işlemler için diğer numaraları arayabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorulara Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı E – İhale Üye Formu Sayfası İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.