GÜNLÜK KALORİ İHTİYACI HESAPLAMA | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

GÜNLÜK KALORİ İHTİYACI HESAPLAMA

Bu yazımızda sizlere günlük kalori ihtiyacı hesaplama işleminiz hakkında bilgiler vereceğiz. Ama ilk olarak, kalori ihtiyacının ne olduğu hakkında bilgi vereceğiz.

Kalori ihtiyacı, “Bazal metabolizma”, “Egzersizde harcanan enerji” ve “diyetle alınan besinlerin sindiriminde harcanan enerji” olmak üzere üç ana bölümden oluşmaktadır. Kişinin kalori ihtiyacının en büyük belirleyici unsuru ise bazal metabolizma hızıdır. Bu durumda, dinlenirken veya uyurken bile, yani herhangi bir aktivite gösterilmediğinde bile, harcanmış olan kalori miktarını kapsamaktadır ve buna ek olarak günlük harcanan kalorinin yüzde 60 ile 80’ini kapsamaktadır.

Bazal metabolizma hızı dediğimiz, kilo vermek isteyen bireylerin yapacak oldukları diyetle ne kadar zayıflayacağını belirleyen önemli faktörlerden biridir. Bazal metabolizma hızı vücudumuzdaki maddelerin birbirine dönüşmesini, biyolojik olayların devamını sağlamaktadır. Örnek verecek olursak eğer; yemiş olduğumuz şekerin karaciğerde yağa dönüştürülüp, cilt altı yağ dokusunda depolanması diyebiliriz.

Bahsetmiş olduğumuz bu metabolizma hızı ise, cinsiyet, yaş, vücut ağırlığı, vücut ısısı ve bunlara ek olarak egzersiz gibi pek çok unsurlardan etkilenmektedir. Fiziksel hareketlerinin de enerji tüketiminde, yani kilo alımı ve verilmesi üzerinde önemli faktörü oluşturmaktadır. Fizik hareketlerinizi artırdığınız zaman, metobolizma hızını artırmış olmak ile birlikte günlük kalori ihtiyacı ihtiyacınızı da arttırmış olmaktasınız.

Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama İşlemini Nasıl Yapabilirim?

Günlük kalori ihtiyacı hesaplama işleminizi yazımızda bulunan hesaplama aracı ile kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Buna ek olarak yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bilgilerle günlük kalori ihtiyacı hesaplama işleminizi ortalama olarak hesaplayabilirsiniz.

Unutmamanız gereken bir nokta ise, günlük kalori ihtiyacı kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Metabolizma hesaplama işlemi baz alınarak yapılan günlük kalori ihtiyacı hesaplama işlemine göre kadınlarda ve erkeklerde hesaplama işlemi şu şekildedir;

  • Kadınlarda bazal metabolik hız:
    655 + 9.6 X (kg cinsinden ağırlık) + 1.8 X (santim cinsinden boy) – 4.7 X (yaş)
  • Erkeklerde bazal metabolik hız:
    66 + 13.7 X (kg cinsinden ağırlık) + 5 X (santim cinsinden boy) – 6.8 X (yaş)

Vermiş olduğumuz bu bilgiye ek olarak yemiş olduğunuz yemeği sindirmek ve ondan enerji açığa çıkarmak için de enerji harcanmasına gerek duyulmaktadır. Bu miktar ise, günlük almış olduğunuz kalori miktarının %10’una denk düşmektedir.

Bu bilgiler kapsamında sizlerde günlük kalori hesabınızı kolaylıkla yapabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.