HACİZ SORGULAMA | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

HACİZ SORGULAMA


Haciz, bireylerin belirli bir süre var olan borçlarının ödememesi durumunda kişilerin başına gelmesi muhtemel olan kişinin malına ya da mülküne el konması durumudur. Bazen bizim ihmalimiz sonucu haciz sorgulama işlemini gerçekleştirmememiz ya da borçlarımızın kontrolünü yapmamız durumunda aniden böyle durumlarla veya bildirgelerle karşılaşılabilir. Hacizi sorgulama işleminizi çoğu vergi ya da borç işleminizde olduğu gibi Gelir İdaresi Başkanlığı internet adresi üzerinden gerçekleştirmeniz mümkündür. Haciz sorgulama işlemi gerçekleştirdiğiniz takdirde üzerinizde var olan icra durumunuzun bulunup bulunmadığını borç sorgulama sistemi sayesinde bilgi sahibi olabilirsiniz.

Devlete borcunuz bulunduğu takdirde ödeme yapmamışsanız ya da başka durumlardan dolayı borcun ödenememesi gibi hallerde bu bireylerin banka hesaplarına el konması ve gerektiği durumlarda da bu hesaplardan kişilerin borçları tahsil edilmesi gibi olaylarla karşılaşılması mümkündür. Bu yaptırımın uygulanmaya başlaması ile vergi oranlarında da artma gözlenmektedir. Ek olarak bu durum sebebi ile vergi mükellefleri de bu yaptırıma maruz kalmamak için borçlarını zamanın ödemeye ve bu konularda daha dikkatli olmaya başlamışlardır. Haciz sorgulama işlemi ile ise artık vatandaşlarımız icra durumu konusunda anında bilgi sahibi olur ve varsa durumu böyle bir yaptırımla karşılaşmadan ödeme işlemini gerçekleştirebilir. Eğer sizinde böyle durumlarla karşılaşma ihtimaliniz bulunmakta ise yani borçlarınız, adınıza kesilmiş cezalar veya devlet kurumlarından yaptığınız işlemler sonucu oluşan borçların size hacze sürüklemesi engellemek için işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Yazımızın devamında hacizi sorgulama işlemini nasıl gerçekleştireceğiniz hakkında bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Haciz Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Haciz sorgulama işleminizi internet üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkündür. Bunun için öncelikle yazımızın sonunda bulunan linke tıklayınız. Linke tıkladıktan sonra açılan sayfada T.C. kimlik numaranızı ve nüfus cüzdanı seri numaranızı giriniz.

vergi dairesi1

Ardından annenizin, babanızın, eşinizin, çocuğunuzun herhangi birinin T.C. kimlik numarasını ya da annenizin kızlık soyadını giriniz.

vergi dairesi2

Sonra güvenlik doğrulmasını yapınız.

vergi dairesi3

Son olarak bilgilerinizi kontrol edip “Tamam” butonuna tıklayınız.

vergi dairesi4

Bu işlemler dahilinde hacizi sorgulama işleminizi tamamlamış olursunuz.

Haciz Sorgulama İşlemi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.