Sorgulamalar artık tek çatı altında!

HACİZ SORGULAMA

Haciz, bireylerin belirli bir süre var olan borçlarının ödememesi durumunda kişilerin başına gelmesi muhtemel olan kişinin malına ya da mülküne el konması durumudur. Bazen bizim ihmalimiz sonucu haciz sorgulama işlemini gerçekleştirmememiz ya da borçlarımızın kontrolünü yapmamız durumunda aniden böyle durumlarla veya bildirgelerle karşılaşılabilir. Hacizi sorgulama işleminizi çoğu vergi ya da borç işleminizde olduğu gibi Gelir İdaresi Başkanlığı internet adresi üzerinden gerçekleştirmeniz mümkündür. Haciz sorgulama işlemi gerçekleştirdiğiniz takdirde üzerinizde var olan icra durumunuzun bulunup bulunmadığını borç sorgulama sistemi sayesinde bilgi sahibi olabilirsiniz.

Devlete borcunuz bulunduğu takdirde ödeme yapmamışsanız ya da başka durumlardan dolayı borcun ödenememesi gibi hallerde bu bireylerin banka hesaplarına el konması ve gerektiği durumlarda da bu hesaplardan kişilerin borçları tahsil edilmesi gibi olaylarla karşılaşılması mümkündür. Bu yaptırımın uygulanmaya başlaması ile vergi oranlarında da artma gözlenmektedir. Ek olarak bu durum sebebi ile vergi mükellefleri de bu yaptırıma maruz kalmamak için borçlarını zamanın ödemeye ve bu konularda daha dikkatli olmaya başlamışlardır. Haciz sorgulama işlemi ile ise artık vatandaşlarımız icra durumu konusunda anında bilgi sahibi olur ve varsa durumu böyle bir yaptırımla karşılaşmadan ödeme işlemini gerçekleştirebilir. Eğer sizinde böyle durumlarla karşılaşma ihtimaliniz bulunmakta ise yani borçlarınız, adınıza kesilmiş cezalar veya devlet kurumlarından yaptığınız işlemler sonucu oluşan borçların size hacze sürüklemesi engellemek için işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Yazımızın devamında hacizi sorgulama işlemini nasıl gerçekleştireceğiniz hakkında bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Haciz Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Haciz sorgulama işleminizi internet üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkündür. Bunun için öncelikle yazımızın sonunda bulunan linke tıklayınız. Linke tıkladıktan sonra açılan sayfada T.C. kimlik numaranızı ve nüfus cüzdanı seri numaranızı giriniz.

vergi dairesi1

Ardından annenizin, babanızın, eşinizin, çocuğunuzun herhangi birinin T.C. kimlik numarasını ya da annenizin kızlık soyadını giriniz.

vergi dairesi2

Sonra güvenlik doğrulmasını yapınız.

vergi dairesi3

Son olarak bilgilerinizi kontrol edip “Tamam” butonuna tıklayınız.

vergi dairesi4

Bu işlemler dahilinde hacizi sorgulama işleminizi tamamlamış olursunuz.

Haciz Sorgulama İşlemi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Haciz Nedir?

Haciz ne demek,haciz nedir gibi sorularınıza cevap arıyorsanız yazımızın tamamını okuyabilirsiniz.Borcu olan bir kişinin, ödeme emrinin kesinleşmiş olmasına rağmen borcunu ödememesi ile birlikte o kişi takibe devam edilir yani kişinin mallarına el konabilir.İcra müdürlüğü tarafından borçlu olan kişinin malları haciz edilir yani alacaklı kişinin borcu karşılanmış olur.Bu durumda İcra Müdürlüğü tarafından yasal bir el koyma durumu mümkündür.İcra Müdürlüğü tarafından borçlunun mallarına el koyulabilmesi kesin haciz durumunda söz konusu olacaktır. Geçici haciz ise farklı bir durumdur.Kesin haciz, ödeme emri kesinleştikten sonra istenebilen bir haciz türüdür ve kesin hacizde satış istenebilmektedir.Geçici hacizde ise alacaklı kişi satış istememektedir.

Haciz, icra müdürü tarafından yapılabilir.İcra müdürü tarafından yapılmayan hacizler, haciz yardımcısı ya da katipleri aracılığı ile de yapılabilmektedir.Haciz talebi yapıldıktan sonra 3 gün süre tanınmaktadır.3 günlük sürenin sonunda icra müdürü haczi yapmakla yükümlüdür.Haciz bazı durumlarda gece ve resmi tatil günlerinde de yapılabilmektedir.Haciz yapılmadan önce borçluya haber verildiği gibi borçluya haber verilmeden de haciz yapılabilmektedir.Borçlunun haberi olmadan haciz yapılmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.Borçlunun mahallinde bulunan kilitli dolaplar açılıp mallar gösterilmek zorundadır.Eğer borçlu kişi,kilitli dolapları açmıyorsa icra müdürü ya da vekilleri zor kullanarak dolapları açabilmektedir.Malları gören vekil haciz yapılıp yapılmayacağına karar verir ve belirlediği tutarı haciz tutanağına işler.Malların bedelleri belirlendikten sonra haciz işlemleri başlayabilir.Bazı durumlarda bilirkişiden yardım istenebilir.

Plakadan Haciz Sorgulama

Günümüzde araba fiyatlarının yüksek fiyatları nedeni ile insanlar ikinci el arabalara yönelmektedir.İkinci el araçların alımının artması ile sorunlar da arttı.Bu nedenle araç almadan önce aracın üzerine haciz olup olmadığını öğrenmelisiniz.Araç üzerine herhangi bir yasal sorun olup olmadığını Trafik Şube Müdürlükleri aracılığı ile öğrenebilirsiniz.İsterseniz daha basit ve hızlı bir şekilde plakadan haciz sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Haciz sorgulama plaka ile internet üzerinden yapılabilir.Bu işlem için E-Devlet kapısını kullanabilirsiniz.E-Devlet üzerinden yaptığınız işlemler için sizden E-Devlet şifresi istenecektir.E-Devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesinden 2 TL ücret karşılığında E-Devlet şifrenizi isteyebilirsiniz.E-Devlet şifresi kişiye özeldir kimse ile paylaşılmaması gerekmektedir,bu nedenle E-Devlet şifrenizin size kapalı bir zarf içinde verildiğinden emin olmalısınız.E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra E-Devlet şifreniz ve T.C kimlik numaranız ile birlikte E-Devlet haciz sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

Haciz İhbarnamesine İtiraz

Haciz ile ilgili herhangi bir yanlış olduğunu düşünüyorsanız haciz ihbarnamesine itiraz etme hakkınız bulunmaktadır.Haciz ihbarnamesine ulaştığınız tarihten sonraki 7 gün içinde itiraz etme hakkınız vardır.Süre geçtikten sonra itiraz ettiğinde herhangi bir geçerliliği olmayacaktır.Haciz ihbarnamesine itiraz etmek isteyen için İcra Müdürlüğü’ne dilekçe yazarak itirazını belirtmelidir.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.