Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Halk Bankası Bireysel Emeklilik

Halk Bankası Emeklilik sistemi sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcısı olarak kurulmuştur. Bireysel emeklilik sistemi; emeklilik döneminizde size ek bir gelir sağlayan, o dönemdeki refah seviyenizi artırmayı amaçlayan, sosyal güvenlik sisteminin bir tamamlayıcısı olarak görmelisiniz. Temel amacı, bireylerimizin çalışma yaşamları boyunca yaptıkları düzenli tasarruf ödenekleriyle emeklilik hayatları boyunca yaşam seviyesini aynı düzeyde tutmalarıdır.Bireylerimiz bu sayede geleceğe yönelik 2. bir emekliliğe sahip olurlar.Bankamız emeklilik sistemine girmek isteyenlere kararını etkileyebilecek hususlar hakkında kapsamlı bir bilgi vermektedir.Kişinin emekliliğe ait beklentilerine, gelir düzeyine ve yaşına uygun bir emeklilik planı sunmaktadır.Halk Bankası Emeklilikte  ödemeleriniz ”asgari katkı pay” tutarları kadar tanımlanmıştır. En az bu tutarlar kadar ödeme yapabilirsiniz.Ödemelerinizde üst bir limit yoktur. Fiil ehliyetine sahip olan, 18 yaş ve üzerindeki herkes bireysel emeklilik sistemimize katılabilir.

Halk Bankası Emekliliğe sahip olmak isteyen  kişi giriş bilgi formunu ve emeklilik planı, plan kapsamında sunulan fonlar, yapılan kesintiler, varsa katkı payı tutarı ile emeklilik sözleşmesinin taraflarına ilişkin bilgileri içeren teklif formunu usulüne uygun olarak doldurup imzalar. 10 yıl boyunca sistemde kalmanız ve 56 yaşını doldurmanız halinde emekliliğe Halk Bankası Emeklilik bünyemizce hak kazanırsınız.Katılımcı isterse, emeklilik hakkını ileri bir tarihte kullanabilir.Bunun dışında birikimlerinin bir kısmının veya tamamının yıllık gelir sigortasına aktarılmasını talep ederek yapılacak sözleşme çerçevesinde, kendisine belirli bir süre veya ömür boyu maaş bağlanmasını talep edebilir. Ayrıca, belirlenen geri ödeme programına göre birikimlerini kısım kısım şirketten almayı da tercih edebilir.

Katılımcı, teklif formunun imzalanmasını veya teklifin onaylanmasını müteakip 60 gün içinde cayma hakkına sahiptir. Katılımcı cayma halinde şirketimizin çağrı merkezine, faksla veya postayla şirkete bildirmesi gerekmektedir. Cayma bildiriminin şirketimize ulaşması halinde, ödeme talimatlarınız iptal edilir. İsteğinizin şirketimize ulaşması takdirinde yapılan tüm ödemeler fon toplam gider kesintisi haricinde herhangi bir kesinti yapılmadan 10 iş günü içerisinde ödeyene iade edilmesi ön görülür. Bireysel emeklilik mevzuatına göre şirketimiz, bireysel emeklilik faaliyetlerinin gerektirdiği masraflarını karşılamak amacıyla yönetim gider kesintisi yapabilir.

Halk Bankası Emeklilik plan kapsamında giriş aidatı bulunmamaktadır. Bu plan kapsamında erken ayrılma yahut başka bir şirketle anlaşılması durumunda ertelenmiş giriş aidatı kesintisi yapılmaktadır. Bu tutar teklif tarihinde geçerli olan aylık asgari brüt ücretin %42,5’i (699 TL) olarak belirlenmiştir. Tutarı tahsil etme ayrılma tarihine kadar yapılan toplam kesinti tutarına bağlı azalış gösterebilmektedir. Katılımcımızın şirketimizde birden fazla emeklilik için ayrılmış sözleşmesi bulunması halinde de sadece ilki için ertelenmiş giriş aidatı alınabilir.

Vadesi zamanında ödenmeyen katkı payının ödeme tarihini müteakip 3 ay içerisinde ilgili hesaba herhangi bir ödeme yapılmaması halinde, ilgili sözleşmede ödemeye ara verildiği kabul edilmektedir. Ödemeye ara verilmesi halinde, ara verme süresi boyunca, yönetim gider kesintisine ek olarak katılımcının birikiminden ara verilen her tam ay için 5 TL ödemeye ara verme kesintisi yapılır.

Sözleşmemizin 6. yılından itibaren fon toplam gider kesintisine ilişkin iadeler başlar. Fon toplam gider kesintisi şirketimizce sözleşmenin 6. yılından itibaren yıllık olarak %2,5 oranında belirlenerek katılımcımızın bireysel emeklilik hesabına geri iade edilir. Sözleşmenin 6. yılından sonrasında ayrılması durumunda ise son yıl dönümünden ayrılma tarihine kadar yapılan fon toplam gider kesintisi ilgili yılın iade oranına bakılarak olarak katılımcının hesabına iade edilir.

Birden fazla emeklilik sözleşmenizin bulunması durumunda, tüm sözleşmelerinizin en az birinden emeklilik hakkı kazanmanız yeterlidir. Diğer sözleşmelerinizden emekliliğe hak kazanmanız, emeklilik hakkının kullanılmasına ilişkin talebinizin yapılması ile birlikte, emekli olmak istediğiniz diğer sözleşmelerden de hesap birleştirmesi yaparak bu hakkı kullanacağınızı şirkete bilgilendirmenize bağlıdır.Emeklilik hakkınızı kullandıktan sonra yeni bir emeklilik sözleşmesi için başvurmanız durumunda, emekliliğiniz için yeni sözleşmenizin en az on yıl sistemimizde tekrardan bulunması gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.