Sorgulamalar artık tek çatı altında!

İDEAL NABIZ HESAPLAMA

İdeal nabız hesaplama işleminin nasıl yapıldığını detaylıca anlatmadan önce sizlere bazı bilgiler verelim. Kalbinizin kasılıp gevşeyerek damarlara yaptığı basınçtır. Bu basınca halk arasında “Kalp Atışı” denilmektedir. Sağlıklı bir kalp dakikada yaklaşık 60-80 defa kasılma (basınç) yapar. Yapılan bu kasılmalara yeni vuruş sayılarına da nabız denilmektedir. İdeal nabız hesaplama genelde vücudunuzun iki farklı yerinden yapılan bir ölçümdür. Gırtlakta atar damarınızın olduğu kısıma üç parmağınızı hafifçe bastırarak ideal nabız hesaplama yapabileceğiniz gibi, bileğinize aynı şekilde parmaklarınız ile baskı uygulayarak nabzınızı rahatlık ile ölçebilirsiniz.

Nabzınız yani kalbinizin vuruş sayısı kişiden kişiye ve durumdan duruma farklılık gösterebilmektedir. Örnek verecek olursa orta yaşlı bir birey ile yaşlı bir bireyin nabız sayıları arasında belli fark olabilir. Yaşlandıkça nabzımızın değeri de düşür gösterir. Egzersiz ve efor gösterme durumlarında da nabzımız normal seviyenin üstüne çıkabilir. Bu gibi aktiflik durumlarını nabız ölçümü yaparken dikkate almamanız gerekir. Yani nabız ölçümü yaparken oturup sakin bir şekilde ölçüm yapmanız tavsiye edilmektedir. Ruhsal durumlarımız ve hormonlarımı nabzımıza etki eder. Korku, endişe, heyecan, üzüntü gibi durumlarda nabzımızda ciddi bir artış görülebilir. Şimdi sizlere nabız hesaplama yaparken nasıl bir yol izleyeceğinizi aktaralım.

[idealHesaplamaAraci]

İdeal nabız hesaplama cinsiyetinizi de doğru girmeniz gerekir. Kadın ve erkeklerde yaşa göre nabız durumları farklılık gösterir. Doğru sonuç almanız için yaş ve cinsiyet bilgilerine dikkat ediniz. Sağlıklı bir bireyde nabız vuruşları 70 ile 80 arasında bir değerde olmaktadır.

 

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.