Sorgulamalar artık tek çatı altında!

İHBAR TAZMİNATI HESAPLAMA

Bu yazımızda sizlere ihbar tazminatı hesaplama aracı kullanarak ne kadar ihbar tazminatı alabileceğinizi öğrenmeniz konusunda detaylıca yardımcı olacağınız.

İhbar Tazminatı Nedir ?

Yazımızın giriş kısmında öncelikle sizlere ihbar tazminatı nedir detaylıca açıklayalım. İhbar tazminatı işçinin haberi olmadan  ya da ihbar süresinin bitmesinden önce çıkarılması durumunda işçiye ödenmesi gereken tazminata verilen addır. Bu durumun dışında eğer işçi kanunda belirtilmiş olan süreler dışında haber vermeksizin işten ayrılırsa aynı şekilde tıpkı işveren kurum ve kişiler gibi ihbar tazminatı ödemesi yapmak zorunluluğundadır.

İhbar Tazminatı İle İlgili Kanun Maddeler Nelerdir ?

İş sözleşmeleri;

a) Altı aydan az çalışmış olan kişi için, bildirim diğer tarafa yapıldığından itibaren 2 hafta sonra,

b) Altı aydan bir buçuk yıla kadar çalışmış olan kişi için, bildirim diğer tarafa yapıldığından itibaren 4 hafta sonra,

c) Bir buçuk yıldan üç yıla kadar çalışmış olan kişi için, bildirim diğer tarafa yapıldığından itibaren 6 hafta sonra,

d) Üç yıldan fazla çalışmış olan kişi için, bildirim diğer tarafa yapıldığından itibaren 8 hafta sonra feshedilmiş sayılmaktadır. Verilen bu bildirime uymayan taraf ihbar tazminatı ödemek zorundadır.

[ihbarTazminatiHesaplamaAraci]

İhbar Tazminatı Hesaplama Nasıl Yapılır?

İhbar tazminatı hesaplaması işlemi yapılırken ilk olarak çalışmış olan işçinin giydirilmiş günlük ücreti hesaplanır. Bu hesabın ardından da işçinin kıdem durumu göz önüne alınır. Daha sora, yukarıda yer alan kanun maddeleri gereğince çalışma süresine göre belirlenecek olan ihbar öneli süresinin her bir haftası 7 gün olarak alınır ve bulunan toplam gün sayısı ile son giydirilen günlük ücret çarpılır. İhbar tazminatı hesaplamadan sonra almanız gereken ücreti öğrenebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.