Sorgulamalar artık tek çatı altında!

İkametgah Nasıl Değiştirilir? E-Devlet’ten İkametgah Nasıl Alınır?

İkametgah belgeleri, vatandaşların ikamet ettiği yani yerleşik olarak hayat sürdüğü evlerin adres bilgilerini içeren evraklardır. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen bu belgeler; yeni bir işe girişte, burs başvurularında, okul kayıtlarında, sosyal yardım taleplerinde, bazı abonelik işlemlerinde resmi ya da özel kurumlarca talep edilebilir. Geçmiş dönemlerde muhtarlıklar tarafından belirli ücretler karşılığında imzalanıp mühürlenerek vatandaşa teslim edilen bu belgeleri günümüzde e-devlet üzerinden almak da mümkündür.

İkametgah belgelerinde yer alan adresler, kamu kurumlarının gözünde vatandaşların her türlü resmi işlem için kullanması gereken adrestir. Örnek vermek gerekirse; hakkınızda açılan bir dava varsa ya da müdahil olduğunuz bir dava söz konusu ise savcılıktan gelecek olan yazılı belgeler ikametinizin kayıtlı olduğu adrese gönderilir. Aynı şekilde seçim dönemlerinde seçmen kağıdınız da ikametinizin yer aldığı adrese iletilir ve seçmen listesindeki adınız bu adresin bağlı olduğu muhtarlık binasında bulunur. Herhangi bir sebeple ifade vermeniz gerekirse polis ya da jandarma ilk olarak ikametgah belgelerinde yer alan adresinize bakacak ve size ulaşmaya çalışacaktır. Dolayısıyla bu belgedeki bilgilerin doğru olması son derece önemlidir ve taşınma gibi durumlar söz konusu olduğunda kesinlikle adres değişikliği bildirimi yapılmalıdır. Halihazırda bu bildirimi yasal süre sınırları içerisinde yapmayan ya da yanlış beyanda bulunan vatandaşlar için idari para cezası kesilmektedir. Yanlış beyanın yarattığı mağduriyetin büyümesi halinde cezanın türü ve miktarı da artabilmektedir.

İkametgah Belgesi Nereden Alınır?

İkametgah belgeleri geçmişte sadece muhtarlıktan alınırdı. Günümüzde ise ikametgah nereden alınır diye merak eden vatandaşlar için çeşitli alternatifler bulunmaktadır. Muhtarlık binalarına gidip ikametgah alınabileceği gibi il ya da ilçe nüfus müdürlüklerinden ve e-devlet sistemi üzerinden ikametgah belgesi almak mümkündür.

E-devlet üzerinden yapılacak olan işlemlerin detaylarına geçmeden önce e-Devlet şifresi nasıl temin edilir ve e-Devlet sistemine nasıl giriş yapılır konularında hazırladığımız içerikleri inceleyebilirsiniz. 

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır, Yenilenir, Değiştirilir? Şifremi Unuttum!

E-Devlet Kapısına Giriş – E-Devlet Girişi Nasıl Yapılır?

 • E-devlet üzerinden ikametgah bilgilerinizin yer aldığı sayfaya ve ikametgah örneğinize ulaşmak için ilk olarak bu bölümün en altında yer alan bağlantıya tıklayın.

 • E-devlet ikametgah işlemlerine başlamak için ilk olarak kimlik doğrulaması yapmak gerekir. Bunun için karşınıza çıkan sayfadaki mavi renkli kutucuk içinde yazılı olan “kimliğimi şimdi doğrula” yazısına tıklayın ve giriş sayfasına geçin.

 • Bu sayfada ise uygun boşluklara sırasıyla T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi bilgilerini girmeniz gerekir. Bu bilgileri doğru bir şekilde yazdıktan sonra “sisteme giriş yap” butonuna tıklayabilirsiniz.
 • Eğer daha önce e-devlet şifresi oluşturmadıysanız bu işlemi yapabilmek için ilk olarak size yakın konumda bulunan PTT merkezlerinden birisine mesai günü ve saati içinde gidip yetkili personele kimlik kartınızı göstermeli ve içinde e-devlet parolanızın yazılı olduğu zarfı satın almalısınız.
 • Daha önce oluşturmuş olduğunuz parolayı hatırlayamıyorsanız giriş sayfasında yer alan “şifremi unuttum” butonuna tıklayarak e-devlet şifrenizi sıfırlayabilir ve yeni şifre oluşturabilirsiniz. Bu butona tıkladıktan sonra güvenlik amacıyla sistem sizden bazı kimlik bilgileri talep edecektir. Bu kimlik bilgilerinizi yazdıktan sonra yakın akrabalarınızdan birine ait T.C. kimlik numarasını da girmeniz ve cep telefonu numaranıza gönderilen kısa mesajdaki güvenlik şifresini ilgili boşluğa yazmanız gerekir. Bu işlemden sonra yeni şifrenizi belirleyebilirsiniz. Eğer yakın akrabalarınızdan birine ait T.C. kimlik numarasına sahip değilseniz ya da sisteme daha önce cep telefonu numaranızı tanımlamadıysanız bu işlemi yapmanız mümkün değildir ve ikametgah sorgulaması için tekrar PTT merkezine gidip yeni bir zarf satın almanız gerekir.
 • E-devlet şifresi dışındaki yöntemlerle de sisteme giriş yapıp ikametgah belgelerini incelemek mümkündür. Giriş ekranındaki üst bölümde dört farklı opsiyon bulunur. Bu opsiyonlar arasından internet bankacılığı, T.C. kimlik kartı, mobil imza ya da elektronik imza alternatiflerinden size uygun olanı seçebilir ve sisteme bu alternatif yöntemlerle de giriş yapabilirsiniz.

 • Sisteme giriş yaptıktan sonra otomatik olarak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan “yerleşim yeri (ikametgah) ve diğer adres bilgileri sorgulama” başlıklı sayfa karşınıza gelir.
 • Bu sayfada ilk olarak bir uyarı ile karşılaşırsınız. Bu uyarıda bir takvim günü içerisinde en çok bir belge oluşturabileceğiniz gibi detaylar yazmaktadır. Uyarı metnini okuduktan sonra “yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum” yazısının yanındaki kutucuğa tıklayın. Daha sonra sayfanın alt tarafında yer alan “devam et” butonuna tıklayıp bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

 • E-devlet üzerinden kendiniz için yerleşim yeri belgesi alabileceğiniz gibi eşiniz ve çocuklarınız için de belge alabilirsiniz. Karşınıza çıkan ekranda kim için belge almak istediğinizi seçin ve “devam et” butonuna tıklayın.

 • Bu sayfada ise sorgulamaya esas bilgilerinizin olduğu bir alan görürsünüz. Bu alanda T.C. kimlik numaranız, adınız ve soyadınız, anneniz ile babanızın adları, nüfusa kayıtlı olduğunuz il ve ilçe, doğum yeri ve tarihi gibi bilgiler yer alır.
 • Bu bilgilerde herhangi bir hata yoksa sorgulama formu bölümüne gelin ve belgenin oluşturulma nedenini seçin.
 • Burada kuruma ibraz, kurum talebi ve kişi talebi gibi seçenekler bulunur. Bu seçeneklerden hangisi sizin belge alma amacınıza uyuyorsa onu seçmeniz gerekir. Seçiminizi yaptıktan sonra “sorgula” butonuna tıklayın.

 • Artık oluşturmuş olduğunuz ikametgah evrakınızı görüntüleyebilirsiniz. Eğer dosyayı yazdırmak istiyorsanız sayfayı direkt yazdırmak yerine önce “dosyayı indir” butonuna tıklayıp bilgisayarınıza kaydetmeniz ve sonrasında yazıcıya göndermeniz daha doğru olacaktır.
 • Ayrıca “e-posta gönder” seçeneğine tıklayıp belgenizi elektronik posta olarak e-mail adresinize de gönderebilirsiniz.

E-devlet üzerinden ikametgah bilgisi sorgulamak için TIKLAYINIZ

İkametgah Nasıl Taşınır?

İkametgah adresini değiştirmek isteyen vatandaşlar il ya da ilçe nüfus müdürlüklerine gidip başvuru yapabilir ya da e-devlet sistemi üzerinden adres değişikliği bildiriminde bulunabilirler. Geçmişte bir zorunluluk olan muhtarlıklara adres değişikliği bildirimi işlemi günümüzde bir zorunluluk değildir ve işlemlerin e-devlet ya da nüfus müdürlükleri aracılığıyla yapılması yeterlidir.

1. E-devlet ikametgah değiştirme işlemi nasıl yapılır?

 • İkametgah değişikliği işlemlerinizi Turkiye.gov.tr adresinden faaliyet gösteren e-devlet aracılığıyla yapmak için ilk olarak bu bölümün en altında yer alan bağlantıya tıklayın.

 • Eğer sisteme giriş yapmadıysanız karşınıza gelen ekranda ilk olarak “kimliğimi şimdi doğrula” butonuna tıklayın ve sonrasında T.C. kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizi girin.

 • İkametgah bilgilerinin değişimi ciddi bir konu olduğu için e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapmak yeterli değildir. Sistem karşınıza yukarıdaki ekran görüntüsünde görmüş olduğunuz uyarıyı çıkarır ve ek olarak mobil imza ya da elektronik imza ile giriş yapmanızı talep eder.
 • Mobil imzanız yoksa cep telefonu hattınızın bağlı olduğu operatöre giderek mobil imza sözleşmesi yapabilirsiniz. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yetkilendirilen bir elektronik sertifikanız bulunuyorsa e-imza ile de giriş sağlayabilirsiniz. Elektronik imza ya da mobil imza ile sisteme giriş yapamıyorsanız nüfus müdürlüğüne bizzat gitmeniz daha doğru olacaktır.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra uygun aşamaları takip ederek kimlik bilgilerinizi kontrol edip yeni adres bilgilerinizi girebilir ve ikametgah bilgilerinin değişimine yönelik bildirimi kuruma iletebilirsiniz.

E-devlet üzerinden adres değişikliği bildirimi yapmak için TIKLAYINIZ

İkametgah Değişikliği İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Eğer ikametgah bilgilerinin değiştirilmesine yönelik işlemler nüfus müdürlükleri aracılığıyla yapılacaksa; taşınmış olduğunuz yeni yerin nüfus müdürlüğüne gitmeniz gerekir. Beyan edilen adres boş bir konut ise herhangi bir belgeye ihtiyaç duyulmaz. Fakat “birlikte oturma” gerekçesiyle beyan edilen adresin daha önce başka bir kişi tarafından kuruma bildirilmesi halinde vatandaşlar, ikametgahı o evde olan kişi ile birlikte başvuru yapmak durumundadır.

Ayrıca ikamet değişimi söz konusu olduğunda bu değişimin 20 iş günü içerisinde bildirilmesi zorunludur. Değişikliği bildirmeyenler için 50 TL para cezası kesilir. Aykırı bildirimde bulunanlar için ise ceza miktarı 1000 TL’dir.

İkametgah İlmuhaberi Nedir?

İkametgah ilmuhaberi, ikametgah belgelerine verilen diğer isimdir. Yerleşim yeri belgesi gibi e-devlet üzerinden ya da nüfus müdürlüklerinden alınabilir.

Çift İkametgah Olur mu?

Esas adres ve diğer adres olmak üzere iki farklı adreste ikametgah oluşturmak mümkündür. Örnek vermek gerekirse bir vatandaş yılın büyük çoğunluğunu geçirdiği evini esas adres, yazlık ya da kışlık olarak kullandığı evini ise diğer adres olarak gösterebilir.

İkinci İkametgah Adresi Nasıl Alınır?

İkinci ikametgah bildirimi için il ya da ilçe nüfus müdürlüklerine gidebilirsiniz. İşlemlerin sorunsuz yapılabilmesi için yanınızda kimlik ya da kimlik yerine geçip resmi kurumlarca kabul edilen bir evrak bulundurmanız gerekir.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.