Sorgulamalar artık tek çatı altında!

İnternet Vergi Dairesi Borç Ödeme

Vergi dairesi adından da anlaşılacağı üzere vergi mükellefi yani üzerinde mal varlığı bulunan kişilerin devlete ödemek zorunda olduğu ücrete tabi olan kişileri tespit eden, denetleyen ve toparlayan daireye verilen isimdir. Vergilerin hangi kurallara göre ödeneceği ise vergi kanunları ile belirlenmektedir.

İnternet vergi dairesi ise günümüzün en büyük kolaylığı ve gelişmişliği olarak kabul gören internet hizmetlerinin kullanılması ile oluşturulmuş bir sistemdir. İnternet üzerinden oluşturulan pek çok sistemde olduğu gibi internet vergi dairesini de kullanarak, vergi dairesine gitmenize gerek kalmadan sanal ortam üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Gündelik hayattaki iş yoğunluğu yüksek olan kişilerin, resmi daire işlemlerini halledebilmesi oldukça güçtür. Ancak internet vergi dairesini kullanarak hem zamandan tasarruf etmiş hem de işlerinizi aksatmamış olursunuz. İnternet vergi dairesi üzerinden gerçekleştirebileceğiniz pek çok işlem mevcuttur. Bunlar arasında e-Beyanname, motorlu taşıtlar vergisini hesaplama, yıllık gelir vergisi beyannamesi verme, borç bilgilendirme sistemi, cep telefonu harcı ödeme, ihbar bildirimi, diğer sorgulama işlemleri ve borç ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bu işlem E-Devlet kapısı üzerinden de yapılabilen bir işlemdir. Bu yazıda sizlere internet vergi dairesi borç ödeme işlemi hakkında bir takım bilgiler vereceğiz ve nasıl yapıldığını anlatacağız.

İnternet Vergi Dairesi Borç Ödeme Nasıl Yapılır?

Bu işlem için ilk olarak intvd.gib.gov.tr adresine girmeniz gerekmektedir. Ancak 2 farklı kanun için borç ödeme işlemlerinin mevcut olduğunu göreceksiniz. Bunlardan ilki 6552 sayılı kanun kapsamında bilgilendirme ve ödeme işlemi diğeri ise 6111 ödeme ile bazı alacakların yapılandırması üzerine kurulu ödemelerin yapılması işlemleridir. Her 2 işlemi de internet vergi dairesi borç ödeme adı altında gerçekleştirebilirsiniz.

6552 sayılı kanun kapsamında bilgilendirme ve ödeme yapabilmek için aşağıdaki görselde belirtilmiş kırmızı kutucuğa tıklayınız.

ve1

Açılan pencerede 6552 Bilgilendirme, Borç Sorgulama ve 6552 ödeme seçeneklerinin mevcut olduğunu görecekseniz. Borç ödeme işlemini gerçekleştirebilmek için yeşil kutucuk içerisinde gösterilmiş 6552 ödeme seçeneğine tıklayınız. Karşınıza çıkan sayfada 4 farklı seçenek ile gösterilmiş farklı seçenekler ile giriş yaparak, ödeme işlemi yapabileceğinizden bahsedilmiş. Bu seçenekler arasında ise internet vergi dairesi kullanıcı kodu ile giriş yapma, TC kimlik numarası ve diğer kimlik bilgileri ile giriş yapma, motorlu taşıt plaka ve tescil tarihi ile birlikte giriş yapma ve son olarak da tecil dosya numarası/tahakkuk fiş numarası ve diğer kimlik bilgileri ile giriş yapma seçenekleri yer almaktadır. Sorgulama yapmak istediğiniz seçeneğe tıklayarak gerekli bilgileri girip, Giriş butonuna basarak sisteme giriş yapabilir ve internet vergi dairesi borç ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bir diğer borç ödeme işlemi ise 6111 ödeme işlemidir. Bu butona tıkladığınızda yine aynı seçeneklerin karşınıza çıktığını göreceksiniz.

ve2

İnternet vergi dairesi borç ödeme işlemini tamamlamak için tercih edeceğiniz bilgiler ile sisteme giriş yapıp ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet Vergi Dairesi Borç Ödeme İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Üzerinden İnternet Vergi Dairesi Borç Ödeme:

İnternet vergi dairesi borç ödeme işleminizi E-Devlet kapısı üzerinden giriş yaparak da gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet kapısı pek çok resmi işlemi internet üzerinden kolay ve basit bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlayan bir sistemler bütünüdür. İçerisinde çoğu resmi dairenin online işlemleri yer almaktadır. İnternet vergi dairesi borç ödeme işlemi için ilk olarak www.turkiye.gov.tr adresine gitmeniz gerekmektedir. Açılan sayfanın sol kısmından e-Hizmetler butonuna tıklayınız.

edevlet

Daha sonrasında karşınıza harf sırasına göre dizilmiş başlıklar göreceksiniz. Bunlar arasından G harfine gelerek Gelir İdaresi Başkanlığı başlığının altında İnternet Vergi Dairesi seçeneğine tıklayınız. Açılan sayfadan devam ediniz ve giriş işlemini tamamlayabilmek için E-Devlet şifresi ve TC kimlik numarası bilgilerinizi gerekli boşluklara doldurunuz.

edevlet2

E-Devlet şifrenizi ise sizlere en yakın PTT şubesinden, kimlik bilgileriniz ile birlikte sadece 2 TL karşılığında elde edebilirsiniz. Daha sonrasında E-Devlet şifresi ve TC kimlik numarası bilgileriniz ile birlikte giriş işlemini gerçekleştirerek internet vergi dairesi borç ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet Vergi Dairesi Borç Ödeme İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.