Sorgulamalar artık tek çatı altında!

İnternet Vergi Dairesi Dilekçe Sorgulama

İnternet vergi dairesinin sunmakta olduğu hizmetler sayesinde pek çok işleminizi kolaylıkla gerçekleştirme imkanına sahipsiniz. İnternet vergi dairesini kullanarak vergi borçlarınızı takip edebilir, bu borçlarınızın online olarak ödemesini gerçekleştirebilir, vergi hesaplama gibi birçok bilgi ve belgeye zahmetsiz bir şekilde ulaşabilirsiniz. İnternet vergi dairesi web tabanlı bir sistemdir yani bu demektir ki internet vergi dairesi kullanarak kuruma gitmenize gerek kalmadan işlemlerinizi internet üzerinden halledebilirsiniz. İnternet tabanlı işlemlerin en güzel tarafı ise zaman tasarrufu sağlamalarıdır yani günlük temposu yüksek olan bir vatandaş bu yoğun süreçte bir de kuruma gitmek zorunda kalmadan işlemini online olarak yapmaktadır. Yazımızda İnternet Vergi Dairesi Dilekçe Sorgulama nedir? İnternet Vergi Dairesi Dilekçe yazarken nelere dikkat etmeliyiz?  İnternet Vergi Dairesi Dilekçe Sorgulama için neler gereklidir?  İnternet Vergi Dairesi Dilekçe Sorgulama nasıl yapılır konularını anlatacağız.

 İnternet Vergi Dairesi Dilekçe Sorgulama Nedir?

İnternet vergi dairesine herhangi bir isteğinizi bildirmek, şikayetinizi bildirmek veya herhangi bir konuda bilgi vermek amacıyla dilekçe yazabilirsiniz. İsteyen her vatandaş resmi kurumlara dilekçe verme hakkına sahiptir ve bu hak anayasa ile güvence altına alınmıştır. Ancak Dilekçeyi kaleme alırken dikkat etmeniz gereken bazı kurallar vardır. Bu kuralların neler olduğuna bakacak olursak;

 • Dilekçeyi kaleme alacağınız kağıt A4 kağıdı ( çizgisiz beyaz kağıt) olmalıdır.
 • Dilekçeyi mümkünse bilgisayar veya daktilo kullanarak yazmalısınız eğer kalemle yazacaksanız seçtiğiniz kalem mavi veya siyah renkli dolma kalem olmalıdır.
 • Başlangıçta dilekçeyi yazmakta olduğunuz vergi dairesi müdürlüğüne hitap ve vergi dairesinin bulunduğu şehir bulunmalıdır.
 • Daha sonra dilekçenin ne için kaleme aldığımızı kısa ve öz olarak isteğimizi anlatmamız gerekir
 • Yazmış olduğumuz dilekçemizi gereğini arz ederim gibi saygı bildiren bir cümle kullanarak bitirmemiz gerekmektedir.
 • Dilekçenin sağ alt kısmına adımızı, soyadımızı, dilekçeyi yazdığımız tarihi sırasıyla yazmamız ve imzamızı atmamız gerekmektedir.
 • Son olarak yazmış olduğumuz dilekçenin sol alt köşesine adresimizi yazmalıyız.

Yukarıdaki kurallara dikkat ederek vergi dairesine dilekçemizi yazabilmekteyiz ancak vergi dairesi vatandaşların işini kolaylaştırmak amacıyla sayfasında bazı hazır dilekçe metinleri vermiştir. Dilerseniz bu dilekçeleri aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıyı kullanarak dilekçematik üzerinden görüntüleyebilir ve ilgili dilekçeyi kendi bilgilerinize göre düzenleyerek kuruma teslim edebilirsiniz.

Verilen Dilekçeleri Görüntülemek için Lütfen TIKLAYINIZ!

 İnternet Vergi Dairesi Dilekçe Sorgulama Nasıl Yapılır?

İnternet Vergi Dairesi Dilekçe Sorgulaması yapmak için kullanıcı koduna ve şifreye ihtiyacınız vardır. Sistemin kullanılması konusunda kanunla belirlenmiş kesin kurallar bulunmaktadır. Vergi Usul Kanunun 5 inci maddesine göre vergi işlemleri kişiye özel olduğu için, yetkisiz kişiler internet vergi dairesini kullanamazlar. Bu kullanıcı kodu ve şifreyi almak için ilk olarak kişinin bizzat kendisinin İnternet Vergi Dairesi sitesinin formlar bölümünde bulunan İnternet Hizmetleri Kullanım Başvuru Formunu doldurarak kuruma başvuru yapması gereklidir. Böylelikle başvuru yapan vergi mükellefi kişiye kullanıcı kodu ve şifresi zarf içerisinde teslim edilir.

vergi

 1. İnternet Vergi Dairesi Dilekçe Sorgulamasını gerçekleştirmek için yazının bitiminde bulunan bağlantıyı açınız.
 2. Ok ile gösterilmiş kısıma dilekçe numaranızı, vergi numaranızı yada T.C. kimlik numaranızı yazınız.
 3. Güvenlik kodunu ilgili bölüme yazınız.
 4. Kırmızı daire içerisinde bulunan TAMAM ‘a tıklayınız.

Yukarıda verilen işlem basamaklarını sırasıyla uygulamanız halinde İnternet Vergi Dairesi Dilekçe Sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet Vergi Dairesi Dilekçe Sorgulaması Yapmak için Lütfen TIKLAYINIZ!

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.