İnternet Vergi Dairesi Sorgulamalar | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

İnternet Vergi Dairesi Sorgulamalar

İnternet Vergi Dairesi özel ve tüzel birçok kişinin kuruma gitmesine gerek kalmadan vergi borçlarını ödeyebilmeleri esas alınarak oluşturulmuş web tabanlı bir hizmettir. İnternet Vergi Dairesini kullanarak online olarak vergi borçlarınızı sorgulayabilir, vergi işlemlerinizi takip edebilirsiniz ve aynı zamanda vergi borçlarınızı da ödeyebilirsiniz. İnternet vergi dairesi Gelir İdaresi Başkanlığına bağlıdır. İnternet Vergi Dairesinin Vergi Dairesine göre avantajlarının neler olduğundan bahsedecek olursak ilk akla gelen ve en büyük faydası zaman tasarrufu sağlamasıdır. Yani vergi dairesine giderek yapacağınız işlem saatler sürerken internet vergi dairesi üzerinden yapacağınız işlem dakikalar içerisinde tamamlanabilmektedir. Yazımızda İnternet Vergi Dairesi Sorgulamalar nelerdir? İnternet Vergi Dairesi Sorgulamalar nasıl yapılır? konularını anlatacağız.

İnternet Vergi Dairesi Sorgulamalar Nelerdir?

  • Vergi Kimlik Numarası Sorgulama

İnternet Vergi Dairesi Sorgulamalar hizmetlerinden biri olan vergi kimlik numarası sorgulama hizmeti sayesinde vatandaşlar  vergi kimlik numaralarını öğrenebilmektedirler.

İnternet Vergi Dairesi Sorgulamalar hizmetlerinden biri olan Vergi Kimlik Numarası Doğrulama hizmeti sayesinde kullanıcılar sahip oldukları vergi kimlik numaralarının doğruluğunu kontrol edebilirler.

  • Yabancılar için Vergi Kimlik Numarasından Sorgulama

Yabancılar için vergi kimlik numarasından sorgulama hizmeti İnternet Vergi Dairesi Sorgulamalar hizmetlerindendir. Bu hizmet ülkemizde ticaret ile uğraşmakta olan yabancı uyruklu kişilerin vergi kimlik numaralarını sorgulamaları için kullanılmaktadır.

İnternet Vergi Dairesi Sorgulamalar hizmetlerinden biri olan E-Vergi Levhası Sorgulama hizmeti online olarak vergi levhasını görüntüleyebilmenizi sağlamaktadır.

  • E-Vergi Levhası Doğrulama

İnternet Vergi Dairesi Sorgulamalar hizmeti üzerinden görüntülemiş olduğunuz e-vergi levhasının doğruluğunu bu hizmeti kullanarak sorgulayabilirsiniz.

Dilekçe sorgulama İnternet Vergi Dairesi Sorgulamalardan biridir. Bu hizmet sayesinde vergi dairesine vermiş olduğunuz dilekçelerin işleme alınıp alınmadığını, işleme alınmış olan dilekçesinin hangi aşamada olduğunu bu uygulama kullanılarak sorgulaması yapılmaktadır.

ÖTV 2A Ödeme Belgesi Sorgulama 2A numaralı ÖTV beyannamesinin internet üzerinden online olarak ödendiğine dair belgenin görüntülenmesini sağlayan İnternet Vergi Dairesi Sorgulamalarından biridir.

İnternet Vergi Dairesi Sorgulamalarından biri olan hizmet; Maliye Bakanlığı tarafından kendiliğinden terk edilen mükelleflerin sorgulanabilmesini amaçlamaktadır.

İnternet Vergi Dairesi Sorgulama Hizmetleri Nasıl Kullanılır?

İnternet Vergi Dairesi Sorgulamalarını kullanmak için internet vergi dairesi hesabınız olmalıdır. İnternet vergi dairesi hesabı almak için sitenin formlar kısmından  İnternet Hizmetleri Kullanım Başvuru Formunu doldurmanız gerekmektedir. Bu form tüzel ve gerçek kişiler için farklı olarak düzenlenmiştir. Size uygun olan formu seçtikten sonra doldurup bu formun alt kısmında bulunan Beyan Metnini imzalamalısınız. İmzaladığınız belgeyi Vergi dairesine gitmeniz ve fiilen başvuru yaparak teslim etmeniz gerekmektedir. Başvuru sonucunda Vergi Dairesi İnternet Hizmetleri Başvuru Formu üzerinde bulunan başvuru bilgilerinin doğru olup olmadığını kontrol ederler ve bilgilerin doğru olması durumunda başvuru yapan kişiye kullanıcı kodu ve şifresini zarf içerisinde teslim ederler. Böylelikle kullanıcı kodu ve şifrenizi temin etmiş olursunuz. Kodunuzu ve şifrenizi elde ettikten sonra İnternet Vergi Dairesi Sorgulamalarını kullanmak için sisteme giriş yapabilirsiniz.

İnternet Vergi Dairesi Sorgulama Hizmetlerini Kullanmak İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.