Sorgulamalar artık tek çatı altında!

İntibak Parası Sorgulama

İntibak çalışması, emekli maaşları ile ilgili olan bir düzenlemedir. Bu düzenleme devlet tarafından yapılır ve emekli maaşları ile alakalı dengesizliğin ve düzensizliğin giderilmesi amacı ile yapılmıştır. Bu dengesizlik ve düzensizlik, ülkemizden 2000 yılından önce emekli olan kişilerin maaşlarındaki düzenlemeyi içermektedir. Bu sayede önceden emekli olan kişilerin emekli aylıklarındaki adaletsizlik ortadan kaldırılmaya çalışılmıştır. İntibak parası sorgulama işlemi, yani belirtilen tarihten önce emekli olup da, emekli maaşına ek alacak olan kişilerin araştırması gereken bir işlemdir.

Emeklilik kavramı, belirli bir süre boyunca çalışmış olan kişilerin, gerekli gün sayısı ve yaşa ulaştıklarında, o işi yapmayı bırakmaları anlamına gelir. Fakat kişi işini bıraktığı için ve geliri olmayacağı için, devletler bu vatandaşlarına emeklilik maaşı dediğimi bir ücret bağlarlar. Bu sayede emekli olan birey, çalıştığı süre boyunca gösterdiği emeğin karşılığını almış olmaktadır. Emekli olabilme şartları ülkemizde aşağı yukarı herkes için aynıdır. Fakat bazı durumlarda, kişiden kişiye değişebilecek olan bu şartlar neticesinde, herkes aynı emekli maaşını almamaktadır. Ayrıca emekli maaşı verilirken baz alınan durum, kişinin çalışmadan yaşantısını sıkıntısız olarak sürdürebilecek bir miktara sahip olmasına göre ayarlanır. 2000 yılından önce emekli olmuş kişiler, maaşlarını o zamanın şartlarına göre hesaplanıp aldıkları için, hala aynı maaşı alıyor olmaları bir tür adaletsizlik gibi görülebileceğinden Sosyal Güvenlik Kurumu yani SGK intibak parası denilen bir düzenlemeye giderek bu dengesizliği ortadan kaldırmaya çalışmıştır.

Emekli maaşına intibak parası alacak kişiler, bu parayı alıp almayacaklarını, alacaklar ise ne kadar miktarda alacaklarını öğrenmek için sorgulama yapmaları gerekmektedir. Normalde Sosyal Güvenlik Kurumu’nu ilgilendiren bu tür sorgulamaları yapmak, eski yöntemlerde oldukça zor olabilmektedir. Birçok kişi bu konuda bilgi sahibi olmak istediği ve merak ettiği için, devlet dairelerine bir sürü başvuru yapılır. Hal böyle olunca, sorgulama işlemi ve gerekli bilgiye ulaşmak oldukça sıkıntılı olabilmektedir. Ayrıca kişilerin de böyle resmi konularda her zaman bilgi sahibi olmaları beklenemez. Bu nedenle intibak parası sorgulama işlemi için daha pratik bir yönteme ihtiyaç vardır. Yeni geliştirilen sistemler ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun da içinde olduğu devlet kurumlarının internet teknolojisini kullanmaya başlaması, intibak parası sorgulama işlemini çok daha kolay bir hale getirmiştir.

İntibak Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Devletin tanıdığı imkan ile emeklilerin yararlanacağı intibak uygulaması için bilgi almak istiyorsanız, başvurmanız gereken kurum Sosyal Güvenlik Kurumu olacaktır. Bu kurumun web sitesi aracılığı ile intibak parası alıp alamayacağınızı, intibak farkının ne kadar olacağını ve intibak parasını ne kadar miktarda alacağınızı rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Ayrıca işlemlerinizi Sosyal Güvenlik Kurumu web sayfası üzerinden yapacağınız için, hiçbir şekilde vakit kaybetmenize gerek kalmayacak ve devlet dairelerinde sıra beklemeyeceksiniz. İntibak parası sorgulama için tek yapmanız gereken şey, Sosyal Güvenlik Kurum web sayfasına girmektir. Girdiğiniz sayfada sizden birtakım kişisel bilgilerinizi vermeniz istenecektir ve sorgulama işlemini bu şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Fakat intibak parası sorgulamayı daha önce yapmamış olan ve nasıl yapıldığını bilmeyen okurlarımız için, intibak parası sorgulama işlemi nasıl yapılır adım adım anlatacağız.

İntibak parası sorgulama yapabilmek için öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu web sitesine giriş yapmanız gerekmektedir. Yazımızın sonunda bulabileceğiniz linke tıklayarak web sitesine giriş yapabilirsiniz. Siteye verdiğimiz link ile giriş yaptıktan sonra karşınıza aşağıdaki resimde göreceğiniz gibi bir sayfa çıkacaktır.

Karşınıza çıkan sayfada kişisel bilgileriniz ile doldurmanız gereken bazı kutucuklar göreceksiniz. Bu kutucukları TC kimlik numarası ve sicil numarası girerek doğru şekilde doldurduktan sonra sorgula butonuna tıklayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

İntibak Parası Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.