Sorgulamalar artık tek çatı altında!

İNTİBAK SORGULAMA

Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında bulunan sigorta kurumlarından herhangi birinden emekli olan vatandaşlarımızın gündeminde her sene sonu intibak konusu vardır. İntibak sorgulama işlemi yer yıl emeklilerin emekli aylıklarına yapılan zamma verilen isim olan intibak zammı öğrenmek için gerçekleştirilir. İntibak bilgisi sorgulama işlemi ile hiçbir kuruma gitmeden vakit harcamadan intibak farklılıklarına bakabilirsiniz. Bu işlem için yapmanız gerekenleri yazımızın sonunda detaylı bir şekilde sizlerle paylaşacağız.

İntibak Sorgulaması Nasıl Yapılır?

İntibak yasası sorgulama işlemleriniz için Sosyal Güvenlik Kurumu resmi internet sitesi hizmet vermektedir.İntibak sorgulama işlemi ile intibak farklarını öğrenmek için hiçbir şifreye ihtiyacınız yoktur. Sadece sicil numaranızı bildiğiniz takdirde işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. İntibak bilgisi sorgulama için gereken sicil numarası size ilk sigortalı olarak işe başladığınızda kurumun size verdiği numaradır. İş değiştirmiş olsanız bile sicil numaranız değişmez. İntibak bilgisi sorgulama işlemi için öncelikle yazımızın sonunda vereceğimiz bağlantıya tıklayınız. Bağlantıya tıkladıktan sonra açılan sayfada T.C. kimlik numaranızı ve sicil numaranızı giriniz.

intibak1

Daha sonra bilgilerinizin doğruluğundan emin olup  “Sorgula” butonuna tıklayınız.

intibak2

İntibak bilgisi sorgulama işlemi ile intibak zammı farkını öğrenebilirsiniz. İntibak farklılıkları 2000’den sonra hayata geçirilmesiyle birlikte 2013 yılında ücret en fazla 1900 TL olmuştur. BAĞ-KUR’dan emekli vatandaşlarımız adına 2013 yılı itibariyle 12 bin emekli intibak zammı girmiştir. Maaş artışı 20-178 TL arasında olmuştur. 2014 yılı itibariyle ise 355 lirayı bulan intibak zammı yapılmıştır.

İntibak Sorgulama İşlemi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

İntibak Zammı Sorgulama

İntibak zammı sorgulama;emekli olan kişilerin aylık olarak aldıkları maaşları sorgulayan bir işlemdir. Devlet intibak zammı ile emeklilerin maaşlarındaki dengesizlikleri ve düzensizlikleri gidermeye çalışmıştır. İntibak zammı sorgulama ile kişiler emekli olduklarında alacakları parayı sorgulayabilirler.İntibak parası sorgulama işlemi emekliler tarafından yapılmaktadır.İntibak emekli maaşı sorgulama işlemini yapan emekliler oldukça kolay bir şekilde alacakları intibak maaşını öğrenebilir.

İntibak zammı sorgulama işlemi için SGK yani Sosyal Güvenlik Kurumu görevlidir. SGK intibak yasası sorgulama sayesinde emekli olan kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile emekli maaşlarına intibak zammı alacaklar mı ve ne kadar alacaklar gibi merak ettikleri konuları öğrenebilir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun intibak zammı sorgulama işlemi sayesinde emekliler intibak zammı alıp almayacaklarını ya da ne kadar alacaklarını öğrenebilecekler. Emekli intibak zammı sorgulama işlemi Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi sitesi üzerinden yapılmaktadır. Emekli intibak yasası sorgulama işlemi için devlet dairelerinde zaman kaybetmenize gerek kalmadı. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sayfasına giriş yapınız. Daha sonra doğru ve eksiksiz bir şekilde kişisel bilgilerinizi giriniz.

T.C. kimlik numaranız ve sicil numaranız istenecektir.Sizden istenen bilgileri ilgili kısımlara yazdıktan sonra Sorgula butonuna tıklayınız. T.C. ile intibak sorgulama işleminiz tamamlanmıştır.

SGK İntibak Sorgulama

Emekliler intibak sorgulaması yaparak emeklilik parası miktarlarını öğrenebilirler. SGK yani Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan SSK intibak sorgulama ile emekliler emeklilik paralarını öğrenebilir. İntibak sorgulama ile emekliler her sene maaşlarına yapılan zamları öğrenme imkanı buluyor.

SGK intibak sorgulama işlemi için şifreye ihtiyacınız yoktur. Sicil numaranız ile SGK intibak sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Sicil numarası, ilk sigortalı olarak işe başladığınızda size verilen numaradır. İşiniz değişse bile sicil numaranız değişmez. Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden E-Devlet aracılığı ile E Devlet intibak sorgulama işlemi yapılıyordu. E-Devlet üzerinden emekliler maaşlarına gelen intibak zammını öğrenebiliyordu.SGK intibak sorgulama için SGK’nın resmi sitesine girerek SGK intibak sorgulama işleminizi yapabiliyordunuz. Fakat sitenin kaldırılmasıyla artık bu işlem internet üzerinden yapılamıyor. En yakın Sosyal Güvenlik Kurumu’nu ziyaret ederek intibak farkları sorgulama,intibak sorgulama tablosu,intibak toplu ödeme sorgulama,emekli intibak listesi sorgulama,intibak ödemesi sorgulama gibi birçok işleminizi yapabilirsiniz.

İntibak Parası Sorgulama

İntibak, emekli maaşları ile ilgili bir düzenlemedir. Devlet tarafından yapılan düzenleme, emekli maaşları ile ilgili düzensizlikleri gidermeyi amaçlamıştır. İntibak parası sorgulama işlemini 2000 yılından önce emekli olup da, emekli maaşına ek alması gereken emekliler yapmalıdır. 2000 yılından önce emekli olmuş kişiler, o zamanın şartlarına göre emeklilik parası alıyordu. Şuan değişen şartlara göre 2000 yılından önce emekli olmuş kişilerin aynı emeklilik parasını alması haksızlık olarak görüldü. Bu nedenle devlet tarafından intibak yasası ile birlikte emeklilik maaşlarına düzenlemeler getirildi.

İntibak parası sorgulama işlemi yapmak istiyorsanız, sicil numaranız gereklidir. Sicil numarası, işe ilk başladığınızda çalıştığınız kurum tarafından size verilen numaradır. İşinizi değiştirmiş olsanız bile sicil numaranız değişmeyecektir.Sicil numaranız ile birlikte size en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu’nu ziyaret ederek intibak parası sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.