Sorgulamalar artık tek çatı altında!

İntibak Zammı Sorgulama

İntibak zammı denilen para, emekli kişilerin aylık aldıkları maaşları düzenleyen bir çalışma dolayısı ile verilmektedir. Devlet tarafından emekli maaşları üzerinde yapılan bu düzenlemenin sebebi, emekli maaşlarında yaşanan düzensizlik ve dengesizlikleri gidermektir. İntibak zammı verilmesi gibi bir düzenlemeye neden olan durum, ülkemizde 2000 yılından önce emekli olmuş çalışanların, maaşlarının yeniden düzenlenmeye ihtiyaç duyması nedeni ortaya çıkmıştır. İntibak zammı sorgulama işlemi ise bu paranın verilip verilmeyeceğine dair, emekli kişinin yaptığı sorgulamaya denmektedir.

Çalışan bir kişi, bazı gereklilikleri tamamladığında emekli olur. Emekli olmak demek, bir kişinin uzun yıllar çalıştıktan sonra belirli bir yaşa geldiğinde, yeterli gün sayısı kadar çalışmış ise, o çalıştığı işten ayrılması anlamına gelmektedir. Fakat bu kişiler çalıştıkları işi bıraktıklarında bir tür geçiş kaynağına ihtiyaç duyacaklarından, devlet bu vatandaşlarına, emekli maaşı dediğimiz aylık maaşlar vermektedir. Aslında bu açıdan bakıldığında emekli olmak, kişinin çalıştığı yıllar boyunca yaptığı uğraşın karşılığını almak anlamına da gelmektedir. Emekli maaşları miktarı belirlenirken birtakım kriterler göz önüne alınmaktadır. Bu kriterlerden bir kısmı az önce bahsettiğimiz emekli olma yaşı ve çalışılan gün sayısına göre belirlenir. Bunlar her ne kadar herkes için genel sayılsa da her insanın emekli olma zamanı farklı olabilir. Bu neden ile emekli maaşları da farklılık göstermektedir. Bazı farklılıklar ile birlikte, emekli maaşı verilirken aslında dikkat edilen en önemli şey, emekli vatandaşın o maaş ile geçimini sağlayabilecek yeterliliğe erişmesidir. Bundan dolayı emekli maaşları dönemin şartlarına göre belirlenen geçim sınırlarına göre verilmektedir. İntibak zammı olayı ise burada devreye girer. 2000 yılında emekli olmuş ve o zamanın şartlarına göre emekli maaşı alan kişilerin maaşlarında bir düzenleme yapılması gerektiğinden dolayı, intibak zammı verilmektedir.

İntibak zammı sorgulama işlemi ile SGK yani Sosyal Güvenlik Kurumu ilgilenmektedir. Emekli maaşına intibak zammı almayı bekleyen kişiler, bu parayı alıp alamayacaklarını ya da ne miktarlarda alacaklarını öğrenmek için, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan intibak zammı sorgulama işlemi yapmalıdırlar. Fakat Sosyal Güvenlik Kurumu’na gidip bu tür sorgulamalar için uğraşmak oldukça sıkıntılı bir durum olabilmektedir. Devlet dairelerine gidip sıra beklemek ve vakit kaybetmek anlamına gelecek bu işlemler için daha pratik bir çözüm gerekmektedir. Hayatımızın her alanına giren internet teknolojisinin devlet kurumlarına da girmesi ile sorgulama işlemleri hız kazanmıştır. Artık intibak zammı sorgulama işlemi Sosyal Güvenlik Kurumu internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Bu sayede vakit kaybetmeden sorgulama işlemi rahatlıkla halledilebilir.

İntibak Zammı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Emekli maaşına intibak zammı uygulanacak kişilerden olup olmadığınızı öğrenmek istiyorsanız başvurmanız gereken kurum Sosyal Güvenlik Kurumu’dur. İntibak zammı sorgulama işlemi internet üzerinden yapılacak ise, Sosyal Güvenlik Kurumu web sitesi üzerinden işlem gerçekleştirilebilir. Bu sayede intibak zammı alıp almadığınız ve alacaksanız ne kadar miktarda zam alacağınızı öğrenebilirsiniz. Hem bu sorgulama işlemini Sosyal Güvenlik Kurumu web sayfası üzerinden yapacağınız için, devlet dairelerinde kuyruklarda beklemek zorunda kalmadan hızlı bir hizmetten yaralanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken şey SGK web sayfasına girip, doğru şekilde kişisel bilgilerinizi girerek sorgulama işlemini yapmaktır. Fakat intibak zammı sorgulama işleminin nasıl yapılacağını bilmiyorsanız, yazımızın devamındaki adımları takip ederek işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Öncelikle yazımızın sonunda bulabileceğiniz bağlantıya tıklayarak SGK web sitesine giriş yapın. Verdiğimiz bağlantı sizi direk olarak, aşağıdaki görselde görebileceğiniz gibi bir sayfaya yönlendirecektir.

Bu sayfaya girdikten sonra, resimde gördüğünüz gibi gerekli alanları TC kimlik numaranız ve sicil numaranızı girerek doldurduktan sonra sorgula butonuna basarak intibak zammı sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İntibak Zammı Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.