Sorgulamalar artık tek çatı altında!

İŞ KAZASI BİLDİRMEME CEZASI SORGULAMA

İş kazası bildirmeme cezası sorgulama kapsamında 2015 yılı içerisinde yeni uygulamalar ile birlikte işverenlerin iş kazası bildirmeme durumlarını azaltmak amaçlanmıştır. Bu yazımızda ise sizlere iş kazası bildirmeme cezası sorgulama işlemlerinin nasıl yürütüldüğü hakkında bilgiler vereceğiz. Vermiş olduğumuz bu bilgiler yardımıyla olası bir iş kazasında işverenlerin bildirim verememesi durumunda karşılaşacak oldukları durumları öğrenebilirsiniz.

İş kazası bildirmeme cezasını kısaca açıklayacak olursak eğer, işveren tarafından sigortalı olarak çalıştırılmakta olan kişinin herhangi bir sebepten ötürü geçirmiş olduğu iş kazasını belirlenmiş olan süre içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmemesi sonucunda, işverene uygulanacak olan idari para cezası diyebiliriz.

Uygulama yasalar çerçevesinde 5510 sayılı kanunun 13. maddesinde açıkça belirtilmiştir. Bu yasaya göre, olası bir iş kazasında kolluk kuvvetlerine aynı gün içerisinde, Sosyal Güvenlik Kurumu’na ise kazadan sonraki 3 gün içerisinde bildirim yapılması gerekmektedir.

Eğer, herhangi bir iş kazası durumunda, işveren sigortalı olarak çalışmakta olan işçinin iş kazası bildirimini 3 gün içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmez ise, sigortalı olan işçiye ödenecek olan işgörememezlik ücreti işveren tarafından karşılanmakla yükümlüdür.

Bunlara ek olarak, iş kazası bildirmeme cezası sorgulama kapsamında, geçirilmiş olan iş kazası sonucunda, sigortalıya ödenecek tüm ödenekler de yine işverenin sorumluluğuna bırakılmıştır. Yazımızda da belirtmiş olduğumuz gibi iş kazası bildirmeme cezası sorgulama işlemlerine göre gerek işverenlerin gerekse sigortalı çalışanların konuyla ilgili daha dikkatli ve hassas olmaları gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.