İSG Sınavı Giriş Belgeleri ve Sınav Sonuçları | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

İSG Sınavı Giriş Belgeleri ve Sınav Sonuçları

İSG (İş Sağlığı ve Güvenliği) Nedir?

İş sağlığı ve güvenliği konusu 6331 sayılı İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kanunu’nda da belirtildiği üzere çalışanlara yönelik bir takım düzenlemeler içeren, çalışanların sağlıklarını korumak ve var olan koşullarını da iyileştirmeyi kapsayan önemli bir mevzuattır.

İSG, kamu veya özel sektör fark etmeden her kurum ve kuruluş için zaruri bir konudur. İş sağlığı ve güvenliğinin temelinde yatan düşünce ise iş kazalarından kaynaklı veya oluşabilecek meslek hastalıklarına ilişkin ilgili personelin bilinçlendirilmesidir.

Çeşitli denetçiler ile sıkı bir şekilde denetime tabi tutulan bu kural, yasaklar ve zorunluluklar bütünü önemli yaptırımları ve cezaları da barındırmaktadır. Özellikle çocuk işçiliğinin önlenmesinde ve var olan personelin eğitilmesine yönelik öncelikli hedefi olan İSG kanunu, denetçiler ile görevini yerine getirmeye çalışmaktadır.

Denetçi olmak isteyen kişiler ise sadece ÖSYM tarafından hazırlanan ve belli dönemlerde uygulanan sınavlara girerek eğer başarılı olurlar ise görevlerine başlayabilmektedirler.

İSG Sınav Başvurusu

Sınav duyurularının yapıldığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü öncelikle adayların takip etmesi gereken bir kurumdur. Adayların duyurular neticesinde müdürlüğe yaptığı duyuruların ÖSYM’ye iletilmesi ile de sınav etabına geçilmiş olmaktadır. Adayların başvuruları bireysel olduğu gibi sadece kendi TC kimlik numaraları ile yapabilmektedirler.

İSG Sınavı Giriş Belgesi Nasıl Alınır?

İSG sınavını düzenleyen ÖSYM’nin aday işlemleri sistemi (AİS), adayların TC kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yapabildiği bir sistemdir. Giriş yaptıktan sonra ilgili sayfa üzerinde bulunan “yazdır” seçeneği aracılığı ile İSG sınavı giriş belgesi temin edilebilmektedir. Alınacak belgenin siyah beyaz ya da renkli olması önemli olmadığı gibi belge üzerinde adayın fotoğrafının bulunması tek zorunlu kuraldır.

İSG Sınav Giriş Yeri Sorgulama

ÖSYM her sene İSG sınavını birden fazla düzenlemektedir. İSG sınavına başvuru yapmış adaylar, sınav giriş yerleri ve sınav sonucu öğrenme gibi önemli duyuruları ise yine ÖSYM’nin “Aday İşlemleri Sistemi (AİS)” üzerinden T.C Kimlik Numaraları ve aday şifreleri aracılığı ile giriş yaparak öğrenebilmektedirler.

ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine Giriş İçin TIKLAYINIZ!

Düzenlenen İSG sınavlarının sonuçlarına yönelik tüm itirazlar ise, sınav sonucu duyurusundan sonraki 10 gün içerisinde ilgili birimlere yapılarak gerçekleşmektedir. Zamanında ve doğru yerlere yapılmayan tüm itirazlar ise geçersiz olacaktır.

İSG Sınav Sonuçları Sorgulama

İSG sınav sonuçlarını öğrenmek isteyen adaylar ilk olarak aşağıda bulunan linke tıklamalılar. Ardından T.C. kimlik numarası ve aday şifresi girilerek sınav sonucu öğrenilebilir.

İSG Sınav Sonuçları Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.