İSKİ Su Faturası Ödeme | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

İSKİ Su Faturası Ödeme

İSKİ su faturası ödeme işlemi, İstanbul’da oturan, su ve su ile ilgili hizmetleri İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresinden alan kişilerin yapması gereken bir işlemdir. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi, yani kısaltılmış adı ile İski, İstanbullu bireylere su ve kanalizasyon ile ilgili hizmetleri sağlayan kurumdur. Eğer İstanbul’da yaşamınızı sürdürüyorsanız ve bulunduğunuz eve su hizmeti almak istiyorsanız, İSKİ’ye başvurmalısınız. Bu hizmetten yararlanmak isteyenlerin, İSKİ kurumu şubelerinden birine giderek, abonelik açtırmaları gerekmektedir.

Su ve kanalizasyon hizmeti ile ilgili durumlar, ülkemizde bölge bölge ayrılarak çeşitli kurumların sorumluluğuna verilerek idare edilmektedir. Bu sayede o bölgede yaşayan kişilerin taleplerine ve ihtiyaçlarına daha hızlı ve sağlıklı çözümler getirme olanağı doğmaktadır. Örneğin İstanbul bölgesine hizmet veren kurum İSKİ’dir. İSKİ, İstanbulluların su ya da kanalizasyon ile ilgili ihtiyaçlarını karşılayıp sorunları çözmekle görevlidir. Bireylerin ise bu hizmetlerden yararlanabilmek için yapmaları gereken bazı şeyler vardır. Öncelikle, İstanbul’da oturan bir kişi, su hizmetinden yararlanmak istiyor ise, İSKİ şubelerinden birine giderek, abonelik sözleşmesi imzalayarak abonelik başlatmalıdır. Bu sayede İSKİ’nin sağladığı hizmetlerden ücretini ödeyerek ve yasal olarak faydalanma imkanı sağlayacaktır. İSKİ her ay bu kullanıcılarına belirtilen zaman içerisinde ne kadar su ve hizmet tükettiklerine dair bir belge, yani fatura gönderir. Faturada ayrıca bu su kullanım miktarı ve hizmet kullanımı belli bir ücretlendirmeye tabii tutulur ve abone olan kişiden her ay düzenli olarak bu faturaları ödemesi beklenmektedir. İSKİ su faturası ödeme işlemini eğer kişi zamanında yapmaz ise, o kişi bir süre sonra su hizmeti kullanamaz hatta hakkında adli işlem başlatılabilir. Bu nedenle İSKİ su faturası ödemesi önemlidir.

İSKİ su faturası ödeme işlemi, en klasik yolu ile, size en yakında bulunan İSKİ şubesinden gerçekleştirilebilmektedir. Fakat artık fatura ödeme gibi basit bir işlemi eski yöntemler ile halletmeye çalışmak büyük bir işkence halini alabilir. Sadece fatura ödemesi için gidip sıra beklemek ve vakit kaybı yaşamak, daha kolay bir yol varken hiç akıllıca değildir. İnternet kullanımı İSKİ gibi kurumlar arasında da yaygınlaşmaya başladığından beri, fatura ödemeleri artık internet üzerinden gerçekleştirilebilir olmuştur. İSKİ kurumu da web sitesi üzerinden su faturası ödeme işleminin yapılmasına imkan tanımaktadır. Bu sayede kolaylıkla ve vakit kaybetmeden fatura ödeyebilirsiniz. Ayrıca yapması da oldukça basittir. Sadece İSKİ web sitesinden üyelik alıp üye girişi yaptıktan sonra faturayı ödeyebilirsiniz. Ayrıca yine aynı site üzerinden fatura ve borç sorgulama da yapabilirsiniz. Eğer daha önce İSKİ su faturası ödeme ya da bu işlemlerden herhangi birini yapmamışsanız ve nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, yazımızın devamındaki adımları uygulayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

İSKİ Su Faturası Ödeme Nasıl Yapılır?

İSKİ su faturası ödeme işlemi için, az önce bahsettiğimiz gibi, öncelikle İSKİ web sitesine girerek üyelik almanız gerekmektedir. İSKİ su faturası ödeme için öncelikle işleme üyelik almak ile başlayalım. Eğer hali hazırda üyeliğiniz varsa, diğer adıma geçebilirsiniz. İlk olarak yazımızın sonunda verdiğimiz bağlantıyı kullanarak İSKİ web sitesine giriş yapalım. Siteye giriş yaptığınızda, karşınıza aşağıdaki resimde görebileceğiniz gibi bir sayfa çıkacaktır.

Bu sayfa üzerinde gördüğünüz gibi doldurulması gereken birtakım alanlar bulunmaktadır. Buradaki bilgileri gerektiği yerlerde eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra, üyelik alma işlemini tamamlayacaksınız. Fakat önemli bir hatırlatma olarak, üyelik alırken sizden belirlemenizi istedikleri şifreyi sakın kaybetmeyin. Zira bir sonraki adımda o şifre ile giriş yapacağız.

İSKİ su faturası ödeme için ikinci adım olarak, yine yazımızın sonunda bulabileceğiniz link üzerinden sisteme giriş yapacağımız sayfaya gidelim. Sayfayı açtığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir giriş ekranı çıkacaktır.

Bu giriş ekranında yine doldurulması gereken bazı boşluklar görüyoruz. Buraları TC kimlik numarası ve üyelik alırken belirlediğimiz şifre ile doldurduktan sonra güvenlik kelimesini de girelim ve giriş butonuna tıklayalım. Bunları yaptıktan sonra açılan sayfadan, İSKİ su faturası ödemek istediğimiz faturayı seçerek, kurumun izin verdiği ödeme yöntemlerinden biri ile İSKİ su faturası ödeme işlemini tamamlayabiliriz.

İSKİ Abone Üyeliği Açma Sayfası İçin TIKLAYINIZ!

İSKİ Su Faturası Ödeme İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.