Sorgulamalar artık tek çatı altında!

İSKONTO HESAPLAMA

Yazımızın devamında sizlere iskonto hesaplama işlemlerinizi nasıl yapmanız gerektiği hakkında bilgiler vereceğiz. Verecek olduğumuz bu bilgiler yardımı ile, sizlerde iskonto hesaplama işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

İskonto ise kısaca bir bedelin ödenmesi sırasında yapılmış olan indirimlerdir diyebiliriz. İskonto ile fiyatlarda yapılan değer düşürümü de denmektedir.

İskonto Hesaplaması Nasıl Olur?

İskontonuzu hesaplama işleminizi gerçekleştirmek için yazımızın devamında bulunan hesaplama aracını kullanabilirsiniz. İskonto hesaplamanızı ise, yazımızda bulunan formül yardımı ile de rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca iskontonuzu excel üzerinden de hesaplayabilirsiniz.

İskonto fiyatı, 100 sayısından indirim oranı çıkarılmalıdır.Bulmuş olduğunuz sonucu 100’e bölmeniz gerekmektedir. Bulmuş olduğunuz sonuç normal fiyatla çarpıldığı zaman iskonto fiyat elde edebilirsiniz.

[iskontoHesaplamaAraci]

İndirim oranı ise, normal fiyata bölmeniz gerekmektedir. Ardından bulmuş olduğunuz sonucu 100 ile çarpmanız gerekmektedir. Sonrasında bulmuş olduğunuz sonucu 100’den çıkarılarak iskonto oranını bulmuş olacaksınızdır.

İskonto fiyattan normal fiyat hesaplamasını ise şöyle yapabilmektesiniz; İlk olarak iskonto fiyat 100 ile çarpılmalıdır. Ardından bulmuş olduğunuz sonuç, 100’den iskonto oranının çıkarılmasıyla elde edilen sonuca bölünmesiyle bulunmaktadır.

İskonto hesaplama işleminizi ise excel üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. İskonto işleminiz için, öncelikle var olan tutarımızın olduğu A4 hücresinin biçimini para birimi olacak şekilde ve buna ek olarak 2 haneli ondalık basamaklı olarak belirlemeniz gerekmektedir. Sonrasında, iskonto yüzdesini yazacağımız B4 hücresinin bölümünü yüzde birimi olarak seçmeniz gerekmektedir. Bunlara ek olarak ise, rakamın yanın % işareti koyarsanız otomatik olarak hücre biçimi yüzde şeklinde olacaktır. Bu işlemlerinizde son olarak, genel toplam hücresi C4’e gerekli formülümüzü yazımızın devamında sizlere vermiş olduğumuz şekilde yazmanız gerekmektedir.

=A4*(1-B4)

Sizlere vermiş olduğumuz bu işlemler kapsamında sizlerde iskonto hesaplama işleminizi dilerseniz hesaplama aracı, dilerseniz iskonto formülleri dilerseniz de excel üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.