Sorgulamalar artık tek çatı altında!

İşkur 4b Sözleşmeli Personel Alımı

İşkur, Türkiye İş Kurumu’nun kısaca ifade edilmiş şeklidir. İşkur, yani Türkiye İş Kurumu, 4 Ekim 2000 tarihinde İş ve İşçi Bulma Kurumu‘nun kapatılmasından sonra kurulmuş  bir kurumdur. İş ve İşçi Bulma Kurumu gibi İşkur’un da öncelikli amacı işsizliği önlemektir.  Bunun için iş başvuruları hazırlar, takip eder ve aynı zamanda yeni iş alanları açma konusunda yaygınlaştırıcı, iyileştirici ve koruyucu bir görev üstlenir. Kısaca, hem işsizliği önlemek hem de yeni istihdamlar oluşturmak için çalışan bir kurumdur.

Tüm bunları gerçekleştirebilmek için ise çeşitli meslek edindirme kursları yürütür. Örneğin, bazı kurum ve kuruluşlar ile anlaşmalar yapar ve bu doğrultuda  personel yetiştirmek için kurslar açar, kursiyerler yetiştirir.  Aynı zamanda, İşkur meslek edindirme kursları açar ve böylece belli bir mesleği olmayan kişiler bir ücret karşılığında bu kurslardan faydalanabilir. Tüm bu çalışmalar ile işsizlik bir nebze de olsa engellenmeye çalışılmaktadır.

İşkur’ un görevlerinden bir diğeri ise geçerli bir sebepten işinden ayrılan ya da yüz kızartıcı suçlar dışında işten çıkarılan kişilere kıdem ve maaşlarına göre bu kişilerin iş bulana kadar zor durumda kalmalarını önlemek amacıyla maaş ödemesi yapmaktır. Böylece, insanların mağduriyetleri mümkün olduğu oranda azaltılmaya çalışılır. İşkur, yani Türkiye İş Kurumu, sayesinde birçok iş ilanına ulaşabilir, İşkur resmi internet sitesinde üye olarak iş arayabilir, iş başvurularında bulunabilirsiniz.

İşkur’ un bir diğer görevi ise  iş gücüne dair analizler ve araştırmalar yapmak ve bunlara göre iş gücü politikaları belirlemektir. İşsizlik sigortasının verilmesi de İşkur’un görevlerinden biridir. Hizmet akdi bittikten sonraki 30 gün içerisinde başvurulduğunda bir işsizlik ödeneği bağlanır. İşsizlik sigortası, gelirin toplumda adil ve dengeli bir şekilde paylaştırılmasını hedefler. Bu yüzden, sosyal devlet olma açısından oldukça önemlidir.

İşkur Resmi İnternet Sitesi için TIKLAYINIZ !

İşkur e- devlet Sayfası için TIKLAYINIZ !

 

Bu yazımızda İşkur 4b Sözleşmeli Personel Alımı konusunda bilgi vereceğiz.

İşkur 4b Sözleşmeli Personel Alımı

İşkur, ülkemizde işsizliği önlemek amacıyla çalışan bir kurumdur. İş arayanların iş bulmasında, iş verenlerin ise işçi alımında önemli bir rol oynar. İşkur 4b sözleşmeli personel alımı konusuna geçmeden önce, İşkur’da iş arayabilmek için gereken üyeliğinin nasıl yapılacağını anlatacağız.

Daha yukarıda linki verilen İşkur resmi internet sitesinden İş Arayan bölümünden kayıt olmanız gerekiyor. Peki, nasıl kayıt olacaksınız? Öncelikle, İş Arayan sayfasında Kayıt Olmak İçin Tıklayınız diyen mavi yazıya tıklayınız. Daha sonra, açılan pencerede, İş Arayan Üyeliği ve İş Veren Üyeliği çıkacak. İş Arayan Üyeliğini seçiniz. Yeni bir sayfa açılacak, bu sayfada Üyelik Sözleşmesi yer alır, devam etmek için Onaylıyorum yazısına tıklayınız. Kimlik bilgileri gibi gereken bölümler doldurularak böylece İşkur sitesine üye olunur. Artık iş başvurularında bulunabilir, başvuru sonuçlarını buradan sorgulayabilirsiniz.

Gelelim, İşkur 4b sözleşmeli personel alımı konusuna. 4b sözleşmeli personel, yıllık program ve kalkınma planlarında yer alan önemli işlerin, projelerin hazırlanması ve gerçekleştirilmesi için veya özel bir mesleki bilgiye ihtiyaç duyulan geçici işlerde geçici olarak sözleşme ile çalıştırılan kamu hizmeti görevlisidir. Sözleşmeli personellerin tayin isteme hakkı yoktur ve sözleşme gereği sadece belli bir iş için işe alındıklarından yükselme imkanları da yoktur.

İşkur 4b sözleşmeli personel alımı konusunda gereken şartlar şunlardır: 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48. maddesinde belirtilen şartları taşıyor olmak, İşkur 4b sözleşmeli personel alımı yapılacak iş için gerekli eğitimi almış olmak, yapılacak iş için gerekli özellikleri taşıyor olmak ve erkekler için askerlik durumunu çözmüş olmak.

İşkur 4b sözleşmeli personel alımı yapılacak olan iş için gereken şartlar işe göre değişkenlik gösterebilir ya da farklı işlerde farklı şartlar aranabilir. İşkur 4b sözleşmeli personel alımı için başvuru formları İşkur resmi internet sitesinde yer alır. Bu başvuru formu doldurulmalı, gereken belgeler ( başvuru formu, özgeçmiş, lisans diploması/ okul çıkış belgesi, başvuru şartlarında belirtilen diğer belgeler vs) ile birlikte imzalanıp fotoğraf yapıştırılarak İnsan Kaynakları Dairesi Başkanlığı’ na (Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Emniyet Mah. Mevlana Bulvarı No:42 Yenimahalle/ANKARA) elden teslim edilir.

İşkur 4b sözleşmeli personel alımı başvurularının değerlendirilmesi, sonuçların açıklanması yine İşkur resmi internet sitesinden takip edilebilir.

 

 

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.