Sorgulamalar artık tek çatı altında!

İşkur 6 Ay Maaş Şartları

İşkur, Türkiye İş Kurumu’ nun kısaca ifade edilmiş şeklidir. İşkur,yani Türkiye İş Kurumu, 4 Ekim 2000 tarihinde İş ve İşçi Bulma Kurumu‘ nun kapatılmasından sonra kurulmuş  bir kurumdur. İş ve İşçi Bulma Kurumu gibi İşkur’ un da öncelikli amacı işsizliği önlemektir.  Bunun için iş başvuruları hazırlar, takip eder ve aynı zamanda yeni iş alanları açma konusunda yaygınlaştırıcı, iyileştirici ve koruyucu bir görev üstlenir. Kısaca, hem işsizliği önlemek hem de yeni istihdamlar oluşturmak için çalışan bir kurumdur.

Tüm bunları gerçekleştirebilmek için ise çeşitli meslek edindirme kursları yürütür. Örneğin, bazı kurum ve kuruluşlar ile anlaşmalar yapar ve bu doğrultuda  personel yetiştirmek için kurslar açar, kursiyerler yetiştirir.  Aynı zamanda, İşkur meslek edindirme kursları açar ve böylece belli bir mesleği olmayan kişiler bir ücret karşılığında bu kurslardan faydalanabilir. Tüm bu çalışmalar ile işsizlik bir nebze de olsa engellenmeye çalışılmaktadır.

İşkur’un görevlerinden bir diğeri ise geçerli bir sebepten işinden ayrılan ya da yüz kızartıcı suçlar dışında işten çıkarılan kişilere kıdem ve maaşlarına göre bu kişilerin iş bulana kadar zor durumda kalmalarını önlemek amacıyla maaş ödemesi yapmaktır. Böylece, insanların mağduriyetleri mümkün olduğu oranda azaltılmaya çalışılır.

İşkur, yani Türkiye İş Kurumu, sayesinde birçok iş ilanına ulaşabilir, İşkur resmi internet sitesinde üye olarak iş arayabilir, iş başvurularında bulunabilirsiniz.

İşkur’ un bir diğer görevi ise  iş gücüne dair analizler ve araştırmalar yapmak ve bunlara göre iş gücü politikaları belirlemektir. İşsizlik sigortasının verilmesi de İşkur’ un görevlerinden biridir. Hizmet akdi bittikten sonraki 30 gün içerisinde başvurulduğunda bir işsizlik ödeneği bağlanır. İşsizlik sigortası, gelirin toplumda adil ve dengeli bir şekilde paylaştırılmasını hedefler. Bu yüzden, sosyal devlet olma açısından oldukça önemlidir.

İşkur Resmi İnternet Sitesi için TIKLAYINIZ !

İşkur e- devlet Sayfası için TIKLAYINIZ !

 

Bu yazımızda İşkur 6 ay maaş şartları hakkında bilgi vereceğiz.

İşkur 6 Ay Maaş Şartları

İşkur 6 ay maaş şartları konusuna girmeden önce İşkur 6 ay maaş ifadesinin ne için kullanıldığından bahsedelim. Hepimizin de bildiği gibi ülkemizde işsizlik oldukça önemli bir sorundur. İşkur da daha önce de belirttiğimiz gibi ülkemizde işsizliği önlemek, bu doğrultuda çeşitli çalışmalar ve düzenlemeler yapmak ile yükümlü bir kurumdur. İşte tüm bu sebeplerden dolayı, İşkur yaptığı son düzenleme ile hem özellikle genç işsizler için hem de eleman bulamamaktan şikayet eden patronlar için bir çözüm getiriyor. Şöyle ki, İşkur işverenlere yolladığı elemanları denemeleri için 6 ay bir süre verecek ve bu süre boyunca tüm bu elemanların maaşı ve sigortası İşkur tarafından karşılanacak. Bütün bu düzenlemeler İşbaşı Eğitim programı kapsamında yer alıyor. Kısaca, İşkur bu program sayesinde gönderdiği elemanlara 6 ay boyunca günlük 25 lira cep harçlığı veriyor ve genel sağlık sigortası ile birlikte iş kazası/ meslek hastalığı sigorta primlerini de ödüyor. Bu durumda, işverenlerin tek yapması gereken elemanı iş başında görmek, buna göre değerlendirmek ve beğenirse de işe almak düşüyor.Bu program ile birlikte on binlerce kişi iş bulabiliyor. Örneğin, 2012 yılında bu İşbaşı Eğitimi’nden 32 bin kişi yararlanmıştı ve bunlarında % 50′ si işe yerleşmişti.

İşkur 6 ay maaş şartları konusuna gelelim. Öncelikle, kimler bu İşbaşı Eğitim programından faydalanabilir ona yer verelim. Yeni mezun ve mezun olacak olan kişiler ile daha önceden İşkur’ un meslek edindirme kurslarına katılmış olan işsiz kişiler başvurabilir. Aynı zamanda, öğretmen, mühendis, avukat gibi her alanda İşbaşı Eğitim programına katılmak mümkündür. Ancak her alan için İşbaşı Eğitim programları düzenlenmemektedir. Örneğin, beden işçisi, temizlik görevlisi, taşıma işçisi gibi vasıf gerektirmeyen alanlar için programlar düzenlenmiyor. Bunun sebebi, bu programın asıl amacının teorik bilgiye sahip katılımcıların mesleki deneyim kazanmasını sağlamak olmasıdır.

İşkur 6 ay maaş şartları konusuna devam edecek olursak aranan bir diğer şart ise 15 yaşını doldurmuş olmaktır. Özetleyecek olursak, iş arayan kişiler için İşkur 6 ay maaş şartları 15 yaşını doldurmuş olmak, İşkur kurumuna kayıtlı olmak ve işsiz olmak şeklindedir. Ayrıca, iş arayan için diğer İşkur 6 ay maaş şartları ise işverenin birinci ya da ikinci derece akraba olmaması ve programın başlamasından önceki 3 aylık süre boyunca programı düzenleyecek olan işverenin çalışanı olmamasıdır.

İşkur 6 ay maaş şartları sağlandığında İşkur internet sitesi üzerinden yada direkt olarak İşkur İl Müdürlükleri’ne giderek başvuruda bulunulabilir.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.