Sorgulamalar artık tek çatı altında!

İşkur Başvuru Sonuçları

İşkur, Türkiye İş Kurumu’ nun kısaca ifade edilmiş şeklidir. İşkur,yani Türkiye İş Kurumu, 4 Ekim 2000 tarihinde İş ve İşçi Bulma Kurumu‘ nun kapatılmasından sonra kurulmuş  bir kurumdur. İş ve İşçi Bulma Kurumu gibi İşkur’ un da öncelikli amacı işsizliği önlemektir.  Bunun için iş başvuruları hazırlar, takip eder ve aynı zamanda yeni iş alanları açma konusunda yaygınlaştırıcı, iyileştirici ve koruyucu bir görev üstlenir. Kısaca, hem işsizliği önlemek hem de yeni istihdamlar oluşturmak için çalışan bir kurumdur.

Tüm bunları gerçekleştirebilmek için ise çeşitli meslek edindirme kursları yürütür. Örneğin, bazı kurum ve kuruluşlar ile anlaşmalar yapar ve bu doğrultuda  personel yetiştirmek için kurslar açar, kursiyerler yetiştirir.  Aynı zamanda, İşkur meslek edindirme kursları açar ve böylece belli bir mesleği olmayan kişiler bir ücret karşılığında bu kurslardan faydalanabilir. Tüm bu çalışmalar ile işsizlik bir nebze de olsa engellenmeye çalışılmaktadır.

İşkur’ un görevlerinden bir diğeri ise geçerli bir sebepten işinden ayrılan ya da yüz kızartıcı suçlar dışında işten çıkarılan kişilere kıdem ve maaşlarına göre bu kişilerin iş bulana kadar zor durumda kalmalarını önlemek amacıyla maaş ödemesi yapmaktır. Böylece, insanların mağduriyetleri mümkün olduğu oranda azaltılmaya çalışılır.

İşkur, yani Türkiye İş Kurumu, sayesinde birçok iş ilanına ulaşabilir, İşkur resmi internet sitesinde üye olarak iş arayabilir, iş başvurularında bulunabilirsiniz.

İşkur’ un bir diğer görevi ise  iş gücüne dair analizler ve araştırmalar yapmak ve bunlara göre iş gücü politikaları belirlemektir. İşsizlik sigortasının verilmesi de İşkur’un görevlerinden biridir. Hizmet akdi bittikten sonraki 30 gün içerisinde başvurulduğunda bir işsizlik ödeneği bağlanır. İşsizlik sigortası, gelirin toplumda adil ve dengeli bir şekilde paylaştırılmasını hedefler. Bu yüzden, sosyal devlet olma açısından oldukça önemlidir.

İşkur Resmi İnternet Sitesi için TIKLAYINIZ !

İşkur e- devlet Sayfası için TIKLAYINIZ !

 

Bu yazımızda İşkur Başvuru Sonuçları hakkında bilgi vereceğiz.

İşkur Başvuru Sonuçları

Daha önce de belirttiğimiz gibi İşkur, iş ve çalışan arayanlar için hizmet veren bir kurumdur. Bu yazıda İşkur başvuru sonuçları sorgulamanın nasıl yapılacağını anlatacağız.

İşkur başvuru sonuçları, e- devlet sisteminden sorgulanır. e- devlet, birçok kamu hizmetine kolayca ulaşmanızı ve kayıt, sorgulama, doküman görüntülüme gibi işlemleri kolayca yapabilmenizi sağlayan bir sistemdir. e- devlet sistemi üzerinden, İşkur başvuru sonuçları görüntüleyebilmek için öncelikle e- devlet sistemine giriş yapmalısınız.

e- devlet Sistemine Giriş Yapmak için TIKLAYINIZ !

edevlet

Yukarıda verilen linke tıklayarak e- devlet giriş sayfasına direkt gidebilirsiniz. Bu linke tıkladığınızda yukarıda verilen görseldeki sayfa karşınıza çıkacaktır. Görüldüğü üzere, e- devlet sistemine giriş yapmak için TC kimlik numaranız ve e- devlet şifreniz gereklidir. Eğer daha önce e- devlet şifresi almadıysanız, e- devlet şifresini PTT şubelerinden 2 TL ücret karşılığında temin edebilirsiniz. TC kimlik numaranızı ve e- devlet şifrenizi dikkatli bir şekilde girdikten sonra Sisteme Giriş Yap butonuna tıklayarak e- devlet sistemine giriş yapabilirsiniz. Aynı zamanda hatırlatmakta fayda var, eğer e- devlet sistemini ilk kez kullanıyorsanız, bazı kimlik bilgileri ve cep telefonu, e- mail adresi gibi iletişim bilgilerinizi girerek oldukça pratik bir şekilde hem bilgileriniz güncellemeli hem de kimliğinizi doğrulamalısınız. Daha sonra ise e- devlet sistemine girerken kullanacağınız yeni bir şifre belirlemelisiniz. Unutmayın, e- devlet şifrenizin gizliliği oldukça önemlidir, başka şahıslarla paylaşmamalısınız.

Şimdi İşkur başvuru sonuçları sorgulama kısmına gelecek olursak, e- devlet sistemine giriş yaptıktan sonra başka herhangi bir bilgiye ihtiyaç duymadan e- devlet Kapısı üzerinden İşkur başvuru sonuçları direkt olarak sorgulanabilir. Bunun için e- devlet sistemine girdikten sonra İşkur Başvuru Sonucu Sorgulama sayfasına gitmelisiniz. Aşağıda bu işlem için direkt link bulabilirsiniz.

İşkur Başvuru Sonuçları için TIKLAYINIZ !

Yukarıda verilen linke tıklayarak İşkur Başvuru Sonuçları sayfasına gidebilir, başvuru sonuçlarınızı sorgulayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.