Sorgulamalar artık tek çatı altında!

İşkur Başvurusu

İŞKUR Türkiye İş Kurumu’ nun kısaltılmış halidir. Kurumun temel amacı ise iş arayan ve iş veren kişilerin bir araya getirilmesini sağlamaktır. Kurum Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı olarak hizmetlerini vatandaşların kullanımına sunmaktadır. Türkiye de İŞKUR un kuruluşu ise 1946 yılında sosyal güvenlik kavramının önem kazanması ile birlikte “İş ve İşçi Bulma Kurumu” adı ile kurulmuş ve bu tarihten itibaren çalışmalarına başlamıştır. Kurum özellikle 1960’lı yıllarda yurt dışına yoğun işçi gönderimi yapmasıyla dikkat çekmiştir. 2003 yılında kabul edilen 4904 sayılı kanun ile birlikte kurum şimdiki adı olan Türkiye İş Kurumu adına sahip olmuştur. Ülkemizde 18 yaşını doldurmuş olan hemen her kesime ait vatandaş İŞKUR Başvurusu yapmaktadır. İŞKUR Başvurusu iş arayışı içerisinde olan kişilerin ilk olarak yaptıkları iştir. Bu iş başvurularını görebilmek ve iş başvurusunda bulunabilmek için ilk olarak İŞKUR’a kayıtlı olmanız gerekir. İŞKUR sadece iş arayan vatandaşların değil aynı zamanda işveren vatandaşların da ilk aklına gelen kurum niteliğindedir. Bu sayede iş veren iş ilanı için en uygun ve nitelikli elemanı İŞKUR Başvurusu yapmış kişiler üzerinden çalıştırma imkanına sahip olmaktadır. Bu durum ise hem işverenin hem de iş arayanın hayatını son derece kolaylaştırır. Bizde bu yazımızda sizlere kolaylık sunmasını umut ederek İŞKUR Başvurusu nedir? İş ilanlarına nasıl başvuru yapabilirsiniz? İŞKUR kaydınızı nasıl oluşturursunuz? İŞKUR’un sunduğu başka hangi hizmetler vardır? bu hizmetleri nasıl kullanabilirsiniz? konularını anlatacağız.

İŞKUR Kaydı Nasıl Yapılır?

İŞKUR üzerinden yayınlanan iş ilanlarına başvuru yapabilmeniz için ilk olarak İŞKUR’a kayıtlı olmanız gerekir. İŞKUR kaydını internet üzerinden yapabileceğiniz gibi bizzat kuruma giderek de kolaylıkla yapabilirsiniz. Ancak kuruma gitmek vaktinizi alacak bir işlem olduğu için İŞKUR kaydının internet üzerinden yapılması çok daha avantajlıdır. Yalnızca bir kaç dakikanızı ayırarak bu işlemi eviniz rahatlığında gerçekleştirebilirsiniz. İŞKUR kaydı yalnızca iş arayan kişiler için değil iş veren kişiler içinde oluşturulmalıdır. Türkiye İş Kurumu resmi internet sitesi üzerinden İŞKUR kayıt işlemi yapılmaktadır. İŞKUR kaydınızı oluşturmak için ilk olarak yazı sonunda verdiğimiz bağlantı adresine tıklayınız.

5

Yukarıdaki sayfa açılacaktır. Bu sayfadan iş arayan veya işveren için İŞKUR kaydı oluşturulabilir. Genellikle iş arayanların bu işlemi gerçekleştirmek isteyeceğini düşünerek biz yazımızda iş arayan üyeliğini anlatacağız.

  1. Üye ol butonuna tıklayınız.
  2. Üyelik Sözleşmesini Onaylayınız.

İŞKUR Başvurusu yapmak için onaylamanız gereken sözleşme şu şekildedir:

Üyelik Sözleşmesi

Kurum sitesine üye olmak isteyenler “Üyelik Sözleşmesi” başlığı altında bulunan maddeleri okuduğunu ve kabul ettiğini onaylar.
İŞKUR portalına üye olan kullanıcılar, verdikleri her bilginin doğru ve geçerli olduğunu kabul eder.
Bu bilgilerden dolayı oluşabilecek sorunlardan Kurum sorumlu değildir.

Sisteme üye olurken tercih ettikleri iletişim yöntemi (Fiziki adres, e-posta veya GSM numarasına kısa mesaj servisi) ile bilgilendirileceklerdir.
Tüm bildirimlerde ve yazışmalarda üye olurken verilen iletişim bilgileri esas alınır.
Kurum gerekli gördüğü durumlar ve işlemler için bildirilen fiziki adrese gönderimde bulunabilir.
Kuruma yanlış beyan edilen iletişim bilgisinden dolayı oluşabilecek hatalardan İŞKUR sorumlu olmayacaktır.

Sisteme üye olurken kullanıcılar tarafından şifre belirlenmektedir.
Bu şifrenin gizliliği kullanıcının sorumluluğundadır. Kullanıcı, şifresinin izinsiz kullanıldığını tespit etmesi durumunda Kurumu haberdar etmekle yükümlüdür.
Bu şifrenin kullanıcıdan izinli ya da izinsiz olarak kullanımından dolayı ortaya çıkacak sorunlardan Kurum sorumlu tutulamaz.

6

3. Açılmış olan bu sayfada sizden T.C. Kimlik numaranız, adınız, soyadınız, baba adınız, doğum tarihiniz gibi kişisel bilgilerinizi eklemeniz istenecektir. Bu bilgileri yazdıktan sonra güvenlik kodunu giriniz ve ileri butonuna basmalısınız.

Yukarıdaki işlemleri gerçekleştirmeniz halinde İŞKUR Başvurusunun ilk adımı olan kayıt işlemini de gerçekleştirmiş olacaksınız.

İŞKUR Kayıt İşlemi İçin Lütfen Tıklayınız!

İŞKUR Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kullanıcı adı ve şifrenizi sisteme girdikten sonra aradığınız işe uygun kriterleri sistemden seçerek İŞKUR Başvurusu yapabilirsiniz. Sistem istediğiniz kriterlere uygun olan iş ilanlarını size listeleyecektir. Sizlerde bu listeden uygun gördüğünüz bir veya daha çok ilan için İŞKUR Başvurusunda bulunabilirsiniz. İŞKUR Başvurusu için aynı zamanda kuruma da gidebilirsiniz. Kurum kayıt olduktan sonra size yardımcı olması için bir danışman belirleyecektir. Danışmanınız yardımı ile size uygun işlerin neler olduğunu bulabilir ve bu işler için İŞKUR Başvurusunda bulunabilirsiniz. Yada ilgi alanınıza göre meslek edindirme kurslarından dilediğinize başvuru yaparak meslek sahibi olmak için eğitime katılabilirsiniz. Bu eğitimler süresince hem bilgi sahibi olacak hem de günlük olarak kazanç elde edebileceksiniz. İŞKUR Başvurusu yapmak veya kurslara katılmak işte bu kadar kolaydır.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.