Sorgulamalar artık tek çatı altında!

İşkur İşbaşı Eğitim Programı

İşkur iş arayanlar için düzenlediği İşkur İşbaşı Eğitim Programı ile iş arayanların mesleki beceri ve deneyim kazanırken aynı zamanda da para kazanmasını amaçlamıştır. Bu programın asıl amacı kuruma kayıtlı işsizlerin iş tecrübesi kazanmasıdır. Bu programlar kuruma kayıtlı işsiz vatandaşların mesleki deneyim elde etmeleri ve teorik eğitim almış oldukları mesleklerde çalışma ortamına uyum sağlanması ve uygulamanın görülmesi amacı ile düzenlenmiştir. Bu program işsizlerin mesleki yeteneklerini geliştirebilmesine ve tecrübe edinmesine olanak sağlar. Yani bu program sayesinde artık iş görüşmesinde karşınıza çıkan ilk soruya hazırlıksız yakalanmayacaksınız. İş tecrübesine sahip olduğunuzu söyleyerek rakiplerinizi bir adım geride bırakacaksınız. Bu program sayesinde gelecekte yapmak istediğiniz işi bizzat uygulayarak öğreneceksiniz. Program boyunca gelecekte çalışabileceğiniz işler, iş yerleri ve sektör hakkında daha fazla bilgi sahibi olabileceksiniz. Yani İşkur’un düzenlediği İşkur İşbaşı Eğitim Programı sayesinde iş arama ve işe adapte olma süreniz en aza inecektir. Bir de bunların yanında programı başarılı bir şekilde tamamladıysanız; İşkur 30-42 ay arası işveren sigorta primlerinizi karşılayacağı için işe daha kolay alınabileceksiniz. Bu programa katılmak isteyen işsizlerin İşbaşı Eğitimini yapacağı iş yerini kendilerinin bulma şansı olduğu gibi kurumun yardımı ile de işe girebilirler. Tabi eğer iş yerlerini kendileri bulmak istiyorlarsa kurum tarafından belirtilen ve uyulması gereken bazı kurallar vardır. Bu şartlardan biri program için bulunan iş yerinin en az iki sigortalı çalışana sahip olması gerektiğidir. Bunların yanında iş yerini kendi bulmak isteyen katılımcılar program dahilinde kendilerine yardımcı olacak iş ve meslek danışmanı ile görüşerek bu kişilerden kendileri için uygun programlar hakkında bilgi alabilirler. Ayrıca işsizlerin kendileri için eğitimlerinin dışında iş verenler de kendileri iş yerleri için işçi taleplerini bildirebilirler. Yine İşkur tarafından belirlenen şartlara uyan iş verenler kendi şirketleri için görevli personeller veya doğrudan hizmet merkezleri aracılığı ile beyanlarını bildirebilirler. Gerekli şartlar sağlanırsa program düzenlemeleri yapılabilir.

Programlardaki eğitim 320 iş günü sürmektedir. Program günde 5 ile 8 saat arasında olmak ve haftada 6 günü geçmemek şartı ile düzenlenir. Yani haftalık iş saati 45 saati geçmemek zorundadır. Bu durumda günde en az beş saat ile haftada bir gün olsa bile program düzenlenebilir. Eğer vardiyalı olarak çalışılan iş yerlerinde yani mesai saatleri dışında çalışmak için programın düzenlenmesi için İl Müdürlüğü veya Hizmet Merkezi ile görüşülmesi gerekmektedir.

İşkur İşbaşı Eğitim Programı Şartları

İşkur tarafından düzenlenen İşbaşı Eğitim Programına katılmak ve faydalanmak isteyenlerin 15 yaşını tamamlamış, işveren ile akraba olmayan, emekli olmayan, programın başlama tarihinden üç ay önce programa başvuru yapan iş çalışanı olmayan, iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış ve kuruma kayıtlı işsiz olmaları gerekmektedir. Bu şartları sağladığınız takdirde programdan faydalanabilirsiniz. Bu programa katılmak isteyen öğrenciler de bulunabilir. Eğer ki bu öğrenciler şartları sağlıyor ise ve bu öğrencilerin programa katılmasını engelleyen durumları olmadığı takdirde programdan faydalanabilirler. Bu durumda ise burs ya da öğrenim kredisi alan öğrencilerin kredisi kesilmediğinden öğrenciler için hiçbir sorun teşkil etmemektedir. Elbette birde öğrencilerin dışında tarımsal faaliyette bulunan ve programa katılmak isteyen vatandaşlar olabilir. Bu vatandaşlar eğer ki isteğe bağlı sigorta yatırıyorsa ve bu konu hakkında tereddüte düşmüş ise bu konu hakkında çok düşünmelerine gerek olmadığını söyleyebiliriz. Çünkü tarımsal faaliyette bulunanlara ile isteğe bağlı sigortalı sayılanlara, ayrıca sosyal yardım, özürlü maaşı ile dul ve yetim aylığı alanlara programa katılma hakkı veriliyor. Ayrıca İşkur bunları düşünmenin yanında katılımcılarının eğitim süresince sıkıntı yaşamamaları için programa katılım sağlanan günler için belirli bir ödeme de yapmaktadır. Eğer katılımcı bir ay boyunca tamamen katılım sağlarsa net asgari ücret kadar ödeme alabilmektedir. Tabii ki her şey düşünüldüğü gibi işsiz olan katılımcıların program süresince sağlık hizmetlerinden faydalanması için de bir şeyler düşünülmüş. Bu süre zarfında katılımcıların genel sağlık sigortası ile iş kazası ve meslek hastalığı sigorta primleri İşkur tarafından karşılanır.  Eğer ki bu fırsatları değerlendirmek için başvuruda bulunmak isterseniz; başvurularınızı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile hizmet merkezlerine yapabilirsiniz. Bilgi almak isterseniz de; Çalışma ve İş kurumu İl Müdürlükleri ve Hizmet Merkezleri ve İşkur Hizmet noktaları haricinde İşkur resmi internet sitesi aracılığı ile bilgilenebilirsiniz.

İşkur Resmi İnternet Sitesi İçin BURAYA TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.