Sorgulamalar artık tek çatı altında!

İŞKUR Kayıt

İşkur, genel amacı işsizliği engellemek olan bir kurumdur. Bu kurum sayesinde iş arayanlar yetenek ve becerileri doğrultusunda işe yerleştirilir. İş ve İşçi bulma kurumunun 4 Ekim 2000 tarihinde kapatılması ile yerine bu kurum kurulmuştur. Bu kurum işe alım süresince hem iş verenlerin işe alım hem de işsiz vatandaşların iş bulma süreçlerini hızlandırır, böylece iş arayan ve  işçi açığı olan iş verenlere destek olur. İşkur istihdamın yaygınlaştırılması, iyileştirilmesi ve korunması amacı ile görev yapar. Son zamanlarda aktif olarak çalışmıştır. Bir çok eleman alma ve yerleştirme olayında etkin rol oynamıştır. Ayrıca İşkur, işsizlik için ortaya çıkan sigorta süreci işlemlerini takip eder ve iş gücü piyasasında değerlendirme yaparak gerekli ortamlarda yayınlar ve insanları yönlendirir. İşsiz vatandaşlara yardım amacı ve yeni istihdamlar oluşturmak için çeşitli meslek edindirme kursları açıp yürütmektedir. Bazı kurum ve kuruluşlar ile yaptığı anlaşmalar sebebi ile bu anlaşmalara uygun personel yetiştirmek için kursiyerlere ve kurumlara bazı ayrıcalıklar da tanır. Belirli bir süre içerisinde yetiştirdikleri elemanların sigorta primlerini ve günlük olarak maaş ödemelerini karşılamaktadır. Eleman yetiştirmek için düzenlenen meslek edindirme kursları ile belirli bir mesleği olmayan kişileri belirli bir ücret ödeyerek meslek sahibi yapmaktadır. İşsizliğe çözüm olarak düzenlenen bu kurslar iş başı eğitim programları ve meslek edindirme kursları olmak üzere iki çeşittir. İşkur’un işsizlere iş bulma gibi yardımlarının dışında kötü bir sebeple olmaksızın işten ayrılanlara veya çıkarılanlara kıdem ve maaşlarına göre değişiklik gösteren aylarla maaş ödemeleri ile yardımcı olmaktadır. Böylece kişilerin iş bulana kadar zor durumda kalmaları engelleniyor. Biz de bu yazımızda İŞKUR kayıt konusunu işleyeceğiz.

İŞKUR Kayıt İşlemi

İşkur hizmetlerinden faydalanmak için ilk aşamamız İşkur Kayıt aşamasıdır. Ancak iş arayanların İŞKUR kayıt işlemlerini yapabilmeleri için kişilerin 14 yaşını doldurmuş olmaları,Türk vatandaşı olmaları, (çalışma izni almış olan 25 Eylül 1981 tarihli ve 2527 sayılı Kanuna tabi Türk soylu yabancılar hariç), nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport gibi geçerli belgelerden en az birini göstermeleri, İşkur Kayıt esnasında fiili askerlik görevinde bulunmamaları gerekmektedir. İş arayanların çalışma alanları tespitinde kişilerin kendi beyanları esas alınır. Bu beyanların gerçek olmaması halinde kurum hiçbir sorumluluk kabul etmemektedir.Eski hükümlü iş arayanlar ise Cumhuriyet Savcılığından alınmış “Eski Hükümlü Belgesi”ne veya Cumhuriyet Savcılıklarınca tasdik edilen “Tahliye Edilen Eski Hükümlüye Ait Durum Bildirme Formu”nun aslına veya onaylı örneğine sahip olmalıdırlar. Özürlü iş arayan vatandaşlar ise “Sağlık Kurulu Raporu” belgesinin aslına veya onaylı örneğine, iş gücünde aranan niteliğe ve yeteneklere dair ve iş gücüne verilecek ücret, varsa sosyal yardımlar, ihtiyacın ne kadar süre içerisinde karşılanmasının istendiğine dair belgelere sahip olmalıdır.

İŞKUR kayıt için internet üzerinden kurum sayfasına girerek  veya şahsen kurum ünitelerine başvurarak İŞKUR kayıt kapsamında İŞKUR kayıt işlemini yapabilirsiniz. İŞKUR kayıt aşamalarında kurumun iş veya işçi bulma konusunda başarılı bir şekilde çalışabilmesi için kendiniz veya kurum personeli ile yapacağınız İŞKUR kayıt işlemlerinde bilgilerinizi net ve doğru doldurmalısınız. İnternet üzerinden İŞKUR kayıt aşamasında, İşkur’a kayıt ol butonunu kullanınız. İşkur’a üye ol butonuna tıkladıktan sonra karşınıza çıkacak üyelik sözleşmesini onaylamalısınız. Sonrasında İŞKUR kayıt formuna ulaşabilirsiniz. Karşınıza çıkan İŞKUR kayıt formunda kimlik numaranızı, adınızı, soyadınızı, baba adınızı ve doğum tarihinizi doğru şekilde girmelisiniz. Sonrasında formun altındaki güvenlik kontrolü kısmında, kutucuktaki sayıyı boş kısma yazmalı ve aşağısındaki işaretlenmesi gereken kısımda işaretlemeli ve ileri tuşuna basmalısınız. Kayıtlar son işlem tarihinden itibaren iki yıl boyunca aktif olarak işlemde kalabilir. Kayıtları işlemden kaldırılan iş arayanlar ise internet üzerinden yine kurum sayfası aracılığı ile kayıtlarını güncelleyebilirler. İşkur’a kaydınız hakkında eğer tereddütlüyseniz şu şekilde emin olabilirsiniz. Bu aşamadan sonra zaten kaydınız varsa sistem size bir uyarı vererek bu  TC numarası ile daha önce kayıt yapıldığını hatırlatıyor. Eğer iş kura başvurunuzu daha önce yaptıysanız ve şifrenizi unuttuysanız şifrenizi tekrar almanız için şifre hatırlatma bölümünden daha önce girmiş olduğunuz e-mail adresinize şifrenizi isteyebilirsiniz. Eğer ki İşkur’a başvurunuzu ilk defa gerçekleştiriyorsanız böyle bir hatırlatma gelmeyecektir. İşkur Kayıt formunun devamını doldurarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

İşkur Kayıt işlemi için TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.