Sorgulamalar artık tek çatı altında!

İşkur Personel Alımı

İşkur personel alımı, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından yapılan personel alımları için oluşturuluş resmi bir kurumdur. Eski Türkiye İşçi ve iş Bulma Kurumu olan kurumun yeni ve kısa adı İşkur’dur.

Yazımızın sonunda verdiğimiz resmi internet sitesi üzerinden ve Türkiye İş Kurumu Müdürlüğüne bağlı bölge müdürlüklerine yapılan iş arayan ve işçi arayan başvurularına göre personel alımı yapılmaktadır.

Personel alımlarını, 1936 yılında iş ve işçi bulma özel bürolarının yasaklanmasını ve bu görevleri devletin yerine getirmesini sağlayan ilk iş yasası sayesinde İşkur bünyesinde toplanmıştır. İşkur personel alımı da bu kısımlardadır.

2003 yılında 4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu ile Özel İstihdam bürolarının açılmasına sadece iş verenden ücret almak, işçiden hiç bir şekilde ücret almayacak şekilde sabitlenmiş ve izin verilmiştir.

İşkur açtığı kurslarda yetişen kursiyerleri istihdam ettiği gibi açık iş ilanları bölümünde yer alan işlere de işsiz olan kişileri yerleştirmektedir ve İşkur personel alımı kapsamında istihdam edebilmektedir.

İŞKUR’a Kayıt Yaptırmak

İşkur’un istihdam ve personel alımı imkanlarından faydalanmak için işsiz olmak ve İşkur’a kayıt yaptırmak gerekmektedir. Kaydı alınan kişiye vasıfları ve yetkinliklerine göre sistem üzerinden bulunduğu il veya çalışmak istediği bölgeye göre uygun işler teklif edilir. Kişinin tekliflerden birini kabul etmesi durumunda verilen resmi bir yönlendirme yazısı ile iş arayan kişi işçi arayan iş veren bir araya getirilir ve iş görüşmesi yapmaları sağlanır. Karşılıklı olarak iş arayan ve iş veren’in anlaşması durumunda iş başı yaptırılır.

İşkur çeşitli teşvik ve sağladı imkanlar bakımından hem iş verene hem de işçiye kolaylıklar sağlamaktadır. Örneğin İşbaşı eğitimi ile işçinin bir süre sigorta ve maaşının devlet tarafından ödenmesini sağlayarak karşılıklı olarak tarafların birbirini denemesini sağlar. Karşılıklı memnuniyet söz konusu ise işçinin sigorta ve maaş masrafları iş verene devrederek daimi istihdamı sağlar.

İŞKUR İş İlanları ve Personel Alımı

İş arayan kişi müdürlüklere giderek uygun pozisyonları sorgulayabileceği gibi, İşkur’un resmi internet sitesinde yer alan İşkur Açık İş İlanları bölümüne iş arayan girişi yaparak da vasıflarına uygun iş ilanlarına bakarak başvuru yapabilir.

İş arayan kişinin internet sitesinde yer alan bu bölüme giriş yapabilmek için bir defaya mahsus olmak üzere bulunduğu bölgede yer alan İşkur Müdürlüğüne giderek İşkur e-şube giriş şifresi / giriş parolası alması yeterlidir.

Bölge müdürlüğünden alınan şifre ve T.C Kimlik numarası kullanılarak e-şubeye giriş yapan kişi Türkiye’nin her yerinden açılan iş ilanlarını sorgulayabilir dilerse işkur personel alımı yapan firmalara, kente, ilçeye göre filtrelemeler yaparak iş arama kriterlerini belirleyebilir.

Belirlenen açık bir pozisyona ister e-şube üzerinden isterse yine bölge müdürlüğüne bizzat giderek başvuruda bulunabilir ve İşkur personel alımı bunlarla yapılır. Bazı durumlarda iş verenler işkur müdürlüklerinde toplu iş görüşmeleri yaparak personel alımı gerçekleştirmektedirler. Bu durumda bölge müdürlüğü ile iş veren tarafından haftanın belirli gün ve saatlerinde toplu iş görüşmelerinin yapılacağı ilan edilir.

İş arayanların belirlenen gün ve saatte toplanması sağlanarak İşkur personel alımı gerçekleştirilir.

İşkur müdürlüklerinde ve işkur e-şubede yer alan açık iş ilanları daima günceldir. Gerekli İşkur personel alımı yapılması durumunda iş ilanı yayından kaldırılır daha sonra tekrar ihtiyaç olması durumunda yeniden yayına alınabilir.

İşkur personel alımı için açılan her ilana 11 haneli bir numara verilir ve ilanlar bu numaraya göre yayınlanır. İlanlarda aranan işçinin özellikleri, vasıfları, yetenekleri ve diğer çalışma şartlarına yer verilir. İş ilanı ve İşkur personel alımı ile ilgili diğer detaylar iş görüşmesi sırasına da bırakılabilir.

İşkur e-şube’de İşkur personel alımı işlemlerinin yürütüldüğü gibi aynı zamanda işsizlik maaşı / işsizlik ödeneği gibi işlemler de yapılabilmektedir. İşkur personel alımının nasıl yapıldığını, hangi kadroların olduğunu aşağıda verdiğimiz linkten öğrenebilirsiniz.

İŞKUR İnternet Sayfasına Gitmek İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.