Sorgulamalar artık tek çatı altında!

İşkur Sisteme Giriş

İşkur Nedir?

İşkur Türkiye İş Kurumu çalışma hayatında işveren ve işçilerin devlet yardımı ile birbirlerini bulmasına yardımcı olan bir kurumdur. Piyasada boş olan pozisyonları takip edip bu noktalara eleman temini, atıl ve çalışmayan kitleye de işçi temini ana çalışma alanıdır.

İşkur başvuru yapan personeli yetenek ve becerilerine göre veritabanına kayıt edip bu alanlara yönelik işçi arayışında olan firmalara önerilerde bulunur. İşkur’a kimler kayıt olabilir diyecek olursanız 14 yaşını doldurmuş tüm Türk vatandaşlarının kayıt olma hakları bulunmaktadır.

İşkur Sistemi’ne Kayıt Olmak

İşkur Sistemi’ne hem işverenler hem de iş arayanlar kayıt olabilir. Her ikisi için de kayıt aşamaları aşağıdaki başlıktadır.

İş Arayan Girişi

İşkur hizmeti ile iş bulmak istiyorsanız online olarak İşkur Sistemi’ne üye olmalı ya da şahsen kurum ünitelerine başvurarak kaydolmanız zorunludur. Başarılı bir eşleştirme için sistemde iş arayan kişi hakkında tam ve doğru bilgilerin bulunması zorunludur. Bu yüzden kendi kendine ya da Kurum personeli eşliğinde, kayıt yaptıracakların kendileri ile ilgili bilgileri tam ve doğru olarak yansıtmaları uygun işe yerleştirilmelerinde oldukça önemlidir. Bu sebeple eğitim, mesleki ve diğer bilgilerinizi eksiksiz ve tam olarak sisteme girmeniz gerekmektedir. Kuruma kaydolmak için 14 yaşını doldurmuş olmalı ve kayıt esnasında fiilen askerlik görevinde bulunmamanız gerekmektedir.

İşkur İş Arayan Bölümüne Kayıt Olmak için TIKLAYINIZ!

Bağlantıda çıkan sözleşmeyi okuyup onayladıktan sonra bilgilerinizi eksiksiz ve doğru olarak girin. Cep telefonunuzu ya da mail adresinizi tercih edilen iletişim adresi olarak seçebilirsiniz. Şifrenizi ve güvenlik sorusunu oluşturduktan sonra soldaki menülerden özgeçmişinizi ekleyebilir ve size uygun işleri aramaya başlayabilirsiniz.

Kayıt aşamaları aşağıda resimlerle anlatılmaktadır.

Üyelik sözleşmesini okuduktan sonra “Onaylıyorum” butonuna tıklayın.

Bilgilerinizi eksiksiz ve doğru biçimde tamamlayın.

Tüm kutucukları eksiksiz ve doğru biçimde tamamladıktan sonra “Üyeliği Oluştur ve Devam Et” butonuna tıklayın.

Sisteme kaydınızı başarıyla tamamladınız. Özgeçmiş ve diğer bilgilerinizi ekleyerek devam edebilirsiniz.

İşveren Girişi

İşkur sistemini, işveren olarak kullanmak istiyorsanız, işveren ya da işveren temsilcisi adına sistem üyeliği yapmanız gerekiyor. Sistem üyeliğini gerçekleştirdikten sonra, işveren adına kayıt yapabilirsiniz.

İşkur, işyeri kaydını onayladıktan sonra, TC Kimlik no, şifre ve işyerinin İşkur numarası ile sisteme giriş yapılabilir, bu şekilde İşkur hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Eğer aynı şehirde, aynı işverene ait birden fazla işyeri bulunuyorsa, bu işyerlerinden bir tanesi merkez olarak, diğer işyerleri de merkez olarak seçilen işyerinin şubesi olarak sisteme kaydedilmelidir.

İşverenler İşkur Sistemi’nde Neler Yapabilir?

  • İş ilanı verebilir ve uygun gördükleri elemanları davet ederek eleman ihtiyacı süreçlerini tamamlayabilirler.
  • İşgücü çizelgelerini işleyebilirler.
  • Toplu işten çıkış işlemlerini gerçekleştirebilirler.

İşkur İşveren Bölümüne Kayıt Olmak için TIKLAYINIZ!

Kayıt aşamaları aşağıda resimlerle anlatılmaktadır.

Genel Koşulları okuduktan sonra “Okudum, kabul ediyorum” kutucuğunu işaretleyip devam edin.

Tüzel kişiye ait bilgileri eksiksiz ve doğru biçimde tamamladıktan sonra “ileri” yazısına tıklayarak devam edin.

Yetkili kişiye ait bilgileri girdikten sonra “Devam” yazılı butona tıklayarak üyeliğinizi tamamlayabilirsiniz.

İşkur Kaydının Geçerlilik Süresi

İşkur kayıtlarının aktif olarak işlemde kalma süresi, son işlem tarihinden itibaren normal kayıtlarda bir yıl, engelli ve eski hükümlüler için iki yıldır. Aktif kayıtların pasife alınması veya işlemden kaldırılması sistem tarafından otomatik olarak gerçekleştirilir. Pasife alınmış veya işlemden kaldırılmış olan kayıtlarınızı internet üzerinden veya kuruma şahsen başvurmak suretiyle aktife alabilirsiniz.

İşkur Sistemine Giriş

Kaydınızı tamamladıysanız tercih ettiğiniz iletişim adreslerine (Cep telefonu, email adresi..) kaydınızı tamamladığınız hakkında onay mesajı gelecektir.

Giriş butonuna bastıktan sonra karşınıza giriş ekranı gelecek buraya T.C. Kimlik No’nuzu ve şifrenizi girdikten sonra sisteme girişinizi sağlayabilirsiniz.

Şifremi Unuttum

Eğer şifrenizi unuttuysanız “Şifremi Unuttum” yazan bağlantıya tıklayın.

T.C. Kimlik No’nuzu ve güvenlik kodunu girip devam edin.

T.C. Kimlik No’nuzda yer alan bilgileri aşağıdaki kutucuklara eksiksiz ve doğru olarak girip şifrenizi sıfırlayabilirsiniz.

İşkur iş arayanlar ve işverenler dışında yurtdışı işe yerleştirme, iş ve meslek danışmanlığı, işşizlik sigortalarıyla da ilgilenmektedir.

İşkur İş Arayan Bölümüne Giriş Yapmak için TIKLAYINIZ!

İşkur İşveren Bölümüne Giriş Yapmak için TIKLAYINIZ

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.