Sorgulamalar artık tek çatı altında!

İŞKUR Üzerinden Şok Rüşvet Operasyonu 39 Kişi Gözaltına Alındı!

Milyonlarca işsizin iş bulma umudu İŞKUR’da büyük bir skandal ortaya çıktı. Gelen bilgilere göre İŞKUR’un İstanbul’daki bazı memurlarının, firma yetkilileriyle bir olup, rüşvet aldıkları ortaya çıktı. Gerçekleştirilen operasyonla 39 kişi yakalanırken, 4 kişi için ise aramalar sürüyor. İşte İŞKUR skandalının detayları!

İŞKUR’da Rüşvet Operasyonu

İstanbul’un Büyükçekmece ilçesindeki İŞKUR şubesinde görev alan bazı memurların rüşvet alarak, gerçeğe aykırı istihdam yarattıkları yönündeki iddialar üzerine soruşturma başlatılmıştı. Söz konusu operasyon iddialara göre İŞKUR Büyükçekmece’de görevli olan bazı memurların, anlaştıkları firma yetkililerinden rüşvet alarak, gerçeğe uygun olmayacak şekilde istihdam kayıtları yarattıkları belirtildi.
Gerçekleştirilen operasyon çerçevesinde İstanbul’da tam 39 firma yetkilisi yakalandı. Ancak operasyon çerçevesinde 4 şüphelinin adreslerinde bulunamaması nedeniyle emniyet güçlerinin şüphelileri arama çalışmaları devam ediyor.

2 Memur Rüşvet Olmayan İstihdam Yarattı

İŞKUR’da memurların rüşvet aldığı iddiasına ilişkin rüşvet soruşturması Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gerçekleştiriliyor. Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen rüşvet soruşturmasına ilişkin olarak İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından operasyon gerçekleştirildi. İŞKUR Büyükçekmece’de görevli olan, isimleri “A.U” ve “M.G.” olarak açıklanan 2 İŞKUR memurunun, firma yetkilileriyle birlikte hareket ettikleri ve onlardan rüşvet alarak gerçeğe uygun olmayan şekilde istihdam kayıtları yarattıkları tespit edildi.

Bunun üzerine gerçekleştirilen operasyon kapsamında İŞKUR’un gerçekleştirdiği “İş Başı Eğitim Programları” kapsamında yükümlülükleri yerine getirmediği hallerde memurların rüşvet aldıkları ve bu şekilde sürecin sorunsuz devam etmesinin sağlandığının tespit edildiği belirtildi. Bu doğrultuda iddiaya konu olan firma yetkileri tarafından memur ve eşlerine ait olan banka hesaplarına 1.000.000 TL seviyesinde usulsüz para transferi gerçekleştirdiği belirlendi. Ayrıca yapılan açıklamalara göre bu rüşvet parasının toplamda 7.000.000 TL seviyesini aştığı da belirtildi.

Operasyon gerçekleştiren emniyet güçleri 39 firma yetkilisi ile 2 İŞKUR memurunu yakaladı ve gözaltına aldı. Ancak operasyonlar esnasında 4 şüphelinin adreslerinde bulunamaması nedeniyle yakalanmalarına ilişkin operasyonun sürdürüldüğü belirtildi. Yapılan açıklamaya göre tarafların banka hesaplarının kapsamlı bir inceleme altına alındığı ve rüşvet operasyonuna karışan firma sayısının daha da yükselme ihtimali de söz konusu.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.