Sorgulamalar artık tek çatı altında!

İŞTEN AYRILIŞ BELGESİ VERMEME CEZASI SORGULAMA

Bu yazımızda sizlere işten ayrılış belgesi vermeme cezası sorgulama işlemleri kapsamında karşılaşacak olduğunuz durumlar hakkında bilgiler vereceğiz. Sizinde bildiğiniz gibi sigortalı olarak belirli bir kurumda çalışmakta olan bireyin, işten ayrılırken gerekli olan prosedürleri yerine getirmesi gerekmektedir. Bu durumda işten ayrılış belgesi vermeme cezası sorgulama kısaca, sigortalı olarak çalışmakta olan kişinin işten ayrılırken Sosyal Güvenlik Kurumu’na belirlenmiş olan süre içerisinde bildirim yapması gerekmektedir. Bildirimin yapılmaması durumunda, idari para cezası uygulaması yapılmaktadır.

İşten ayrılış belgesi vermeme cezası sorgulama kapsamında, yasalarda, 102. maddesinde yer alan ifadelere göre, sigortalı olarak çalışmakta olan bireylerin, çalışmakta oldukları kurumdan ayrılırken, işten ayrılış belgelerini vermemeleri durumunda, bir sigortalı işçinin asgari ücretinin onda biri oranında idari para cezası uygulaması gerçekleştirilecektir.

Bahsetmiş olduğumuz bu bildirgenin yasal olarak belirlenmiş olan süreci geçtikten sonra, işveren tarafından 30 gün içerisinde bildirmesi ve yapılacak olan tebligat sonucunda, 15 gün içerisinde ödenecek olan cezayı peşin bir şekilde ödemesi durumunda, ceza üzerinden 4’te 1 oranında indirimden yararlanabileceklerdir. Bu durumda dikkat edilmesi gereken nokta ise, yapılacak olan peşin ödemeler işverenin yargı yoluna başvurmasına herhangi bir engel teşkil etmemektedir.

İşten ayrılış belgesi vermeme cezası sorgulama işlemlerinde yazımızda belirtmiş olduğumuz gibi durumlarla karşılaşmaktasınız. Bu durumda işten ayrılma sürecinde bireylerin herhangi bir ceza almaması için, belgelerini vermeleri gerekmektedir. Aynı zamanda bu konuda işverenlerinde bir o kadar dikkatli olmaları gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.