Sorgulamalar artık tek çatı altında!

İZİN ÜCRETİ HESAPLAMA

Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bilgiler ile birlikte izin ücreti hesaplama işleminizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Çalışmakta olduğunuz işinizdeki sözleşmenizin herhangi bir sebebten ötürü sona ermesi ile birlikte, bireyin çalıştığı süre zarfında kazanmış olduğu ancak kullanmamış olduğu izin ücretlerinin sözleşmenin sona erdiği tarih ile ücretlerinin ödenmesidir diyebiliriz.

İzin Ücreti Hesaplama İşlemini Nasıl Yapabiliriz?

İzin ücreti hesaplama işleminiz için yazımızın devamında sizler için paylaşmış olduğumuz hesaplama aracını kullanmanız gerekmektedir. Ayrıca verecek olduğumuz formüller yardımı ile de ücret hesaplama işleminizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Hak kazanmış olduğunuz ancak kullanmadığınız izin ücretleriniz işi bırakma tarihiniz ile hesaplanmaktadır. Bu kapsamda ise o zamanki brüt ücret ile çarpılarak hesaplanmaktadır. Daha sonrasında bulunan bu sonuç üzerinden ise belirli kesintiler yapılmaktadır.

İzin ücretinizden ise, gelir vergisi, damga vergisi ve SGK kesintileri yapılmaktadır.

 

[izinUcretiHesaplamaAraci]

 

Bu durumda damga vergisi oranı brüt yıllık izin ücretinin %0.759 olarak belirlenmiştir. Gelir vergisi kesintisi ise, bireyin cari aya devreden kümülatif gelir vergisi matrahına denk gelen gelir vergisi dilimine göre belirlenmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu kesintileri ise, brüt ücretiniz üzerinden %15 SGK primi olarak belirlenmiştir.

Bunlara ek olarak devlet memuru olan kişiler izin ücreti gibi bir konuları olmamaktadır. Memurlar izinlerini kullanmakla yükümlüdürler.

İzin ücreti hesaplama işlemini örnek ile açıklayacak olursak;

net ücretiniz 1,000,000 TL ve 25.03.2006 işe giriş tarihiniz olsun. İşten ayrılış tarihiniz ise, 22.04.2012 olsun. toplamda 6 yıl 1 ay 3 gün çalışmış olmaktasınız. 6. yılınızı doldurmanız ile birlikte 20 günlük izniniz olmaktadır.

1,000,000 30 gün= 33,33 TL günlük ücret

33,33 TL x 20 izin gününüz= 666,67 TL izin ücretini almaya hak kazanmaktasınızdır.

Yazımızda sizlere vermiş olduğumuz bilgiler sayesinde izin ücreti hesaplama işleminizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.