Sorgulamalar artık tek çatı altında!

KAÇAK ELEKTRİK KULLANMA CEZASI SORGULAMA

Kaçak elektrik kullanma önemli suçlardan birisi olarak sayılmaktadır. Malesef ki ülkemizde kaçak elektrik kullanımı oldukça fazladır. Bu sebeple ülkemizde kaçak elektrik kullanımı yok etmek için önemli kararlar alınmaktadır. Bu yazımızda ise sizlere kaçak elektrik kullanma cezası sorgulama işlemi hakkında bilgiler vereceğiz.

Kaçak elektrik kullanma ile hem ülkenin ekonomisine zarar verirken, aynı zamanda diğer vatandaşların hakkını çalmaktır. Bu nedenle 2012 yılında itibaren ülkemizde kaçak elektrik kullanım cezası yeni bir dönüm noktasına girmiştir.

Kaçak elektrik kullanımı; Elektriğin, sayaçlarından geçirmeksizin veya var olan sayacı bozarak kullanılması olarak tanımlanabilir. Kaçak elektrik kullanma cezası sorgulama işleminizi İstanbul için BEDAŞ’ın resmi internet sitesi üzerinden yapabilmektesiniz.

Kaçak elektrik kullanan kişiler, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırabilmektedir. Ayrıca, Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği 13. 14. ve 15. maddelerine göre, kaçak elektrik kullanımı tespit edilmiş ise cezalı tarife üzerinden faturalama işlemi yapılacaktır.

Kaçak elektrik kullanma cezası sorgulama işlemine göre, suçlu ya da azmettirici kişilerin, elektrik kurumunun uğramış oldukları cezayı soruşturma zamanında ödeme yapması durumunda kamu davası açılmayacaktır. Her ne kadar soruşturma sırasında belirlenmiş olan ceza ödenmiş olsa dahi, etkin pişmanlıktan yararlanma hakkı 2 olduğu için, kişiler her durum altında suç duyurusunda bulunulacaktır ve sicil kayıtlarında araştırma işlemleri yapılacaktır.

Kaçak elektrik kullanma cezası sorgulama işlemlerinden belirlenen bu yasalar ve şartlar kapsamında, bireylerin kaçak elektrik kullanmaları engellenmeye çalışılmıştır. Bu konuda cezaların caydırıcı olmalarına dikkat edilmiştir. Vatandaşlarımızında kaçak elektrik kullanım cezası sorgulama işlemlerine göre daha duyarlı olmaları gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.