Sorgulamalar artık tek çatı altında!

KAMUYU AYDINLATMA PLATFORMU DETAYLI SORGULAMA

Kamuyu Aydınlatma Platformu sermaye piyasası mevzuatına göre kamuya açıklanması gereken bilgilerinin e-imza ile iletildiği ve kamuya açıklandığı elektronik sistemdir.

Sermaye Piyasası Kuruluna göre kamuya açıklanması gereken her türlü bilgi Kamuyu Aydınlatma Platformu’na gönderilmelidir. Platform 7/24 esasına göre çalışır. Bu uygulama 600’den fazla şirketi 3000 den fazla kullanıcıyı kapsamaktadır.

Kamuoyu aydınlatma platformu tebliği 27 aralık 2013 de yayınlanan resmi gazete de bildirilmiştir. Bunun amacı ortaklıkların yatırım kuruluşlarının fon kurucuları ve kurul tarafından belirlenen diğer kurumlar ve kuruluşların bilgi belge ve açıklamalarının elektronik ortamda imzalanarak kamuyu aydınlatma platformu detaylı sorgulama kısmına göndermesini ve bağımsız denetim kuruluşlarınca düzenlenen bağımsız denetim raporlarının elektronik ortamda hazırlanarak imzalanması ve bağımsız denetimi yaptığı bildirim yükümlüsü ortaklık ve kuruluşlara elektronik ortamda iletmesine ilişkin usul ve esasları belirlemektedir.

İmza yetkisinin kaldırılması veya sınırlandırılması, yatırım kuruluşlarının faaliyetlerinin sürekli olarak durdurulması bağımsız denetim kuruluşunun bağımsız denetimle yetkili kuruluşlar listesinden çıkarılması sorumlu ortak baş denetçisinin sermaye piyasasında bağımsız denetim yapmasının yasaklanması ortakların sermaye piyasası araçlarının veya borsa yatırım fonlarının katılma paylarının sürekli olarak borsa kotundan pazarlarından listesinden çıkarılması ve bir fon kurucusuna ait yatırım fonlarından birinin veya bir kaçının yada tamamının herhangi bir sebepten dolayı tasfiye edilmesi hallerinde elektronik sertifikanın kap sistemine erişim yetkileri iptal edilir. Kamuyu aydınlatma platformu detaylı sorgulama aracılığıyla bunu öğrenebilir. Mevcut bildirim yükümlüsü ortaklık ve kuruluşlar ile bağımsız denetim ve kuruluşlar ile bağımsız denetim kuruluşlarından bu tebliğin 5 inci maddesinde düzenlenen elektronik sertifika başvurusu yapmamış olanların bu tebliğin yürürlük tarihinden itibaren bir ay içinde elektronik sertifika başvurusunda bulunmaları zorunludur. Bu tebliğ hüküm hakları kurul tarafındadır. Kamuyu aydınlatma platformu detaylı sorgulama işlemi gibi çok güzel bir kolaylık sağlanmıştır.

Kamuyu Aydınlatma İlkesi Nedir?

Yukarıda da belirttiğim gibi sermaye piyasası ayrıca uzantısı olan borsa güveni gerektiren işlemlerdir. Kamuoyunun tam zamanında ve gerekli ölçüde bilgilendirme yapması zorunlu görülür. Kamuyu aydınlatma platformu detaylı sorgulama ilkesi yalnızca halkın arz etmesi ve bir defaya mahsus olmak üzere bilgilendirme yapması şeklinde uygulanması hiçbir şekilde şüphe yok ki yetersiz kalmaktadır. Bu işlemin devalı olarak yapılması gerekmektedir. Nedeni ise şirketler ve sermaye piyasası sürekli olarak ve dinamik bir şekilde değişim göstermekte.

Genellikle sermaye piyasası ile ilgili sık sık mevzuat değişikliği olmakta. Bu değişikler piyasada şekillenmelerde önemli rol oynar. Tam da bunun için bu bilgilerin kamuoyuna aktarılması gerekir. Bunların haricinde şirketler faaliyet gösterir. Bu faaliyetler sonucunda bazen kar eder bazen ise zarar ederek kapatırlar o dönemi. Bu gelişmeyi kamuyu aydınlatma platformu detaylı sorgulama ekranı üzerinden kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Şirketler kar ettikleri dönem ortaklarına temettü verirler. Kamunun aydınlatılması iki şekilde yapılır. Bunların ilki elde edilen bilgilerin kısa aralıklarla kamuoyuna aktarılması. Bu bilgilerin aktarılamaması durumunda şirketler gerçekleşen bilançolardan habersiz bir şekilde ilerler. Bu nedenle bilançoların denetlenmesi büyük önem taşır. Bu nedenle kamuyu aydınlatma platformu detaylı sorgulama işlemi mevcut.

Borsada İşlem Gören Şirketler Hangileridir?

Bu konuda bilgi bulabilmek günümüz çağındaki internetin yaygınlaşması nedeni ile git gide kolay bir hal almış durumda.  Gerekli şirket adını arama motoruna girdiğiniz taktirde istediğinizden fazla bilgiyi elde edebilirsiniz. Vatandaşların kafasını karıştıran tek sorun ise çıkmış olan bilgilerin doğruluğu konusunda ciddi düşüncelere kapılabilirsiniz. SPK kurumu tarafından kurulmuş internet sistemi tam anlamıyla doğru ve anlaşılır bilgiler alabilmeniz için kurulmuştur. Bu konuda arama motoruna şirket adını yazdığınız taktirde şirketin merkez adresi ve fabrika adresi bilgilerine ulaşabilirsiniz. Bunların haricinde bağlı şirketlerin 3 aylık dönemlerinde yayınlamış oldukları gelir tablosu ve nakit alım tablolarında ortakların sahip oldukları payların bilgilerine bu tablolar sayesinde de ulaşabilirsiniz.

Bu uygulamalar dışında şirketlerin gösterdiği faaliyetleri etkileyecek olan bütün bilgileri resmi sitede yayınlanmakta. Bu konuda başka bir bilgi kaynağı ise borsada bulunan şirketlerin resmi siteleridir. Şirketlerin resmi sitelerinde de kamuyu aydınlatma platformu (KAP) konusu haricinde birden çok bilgilendirme yapılmaktadır. Bu konuda sözü geçen her iki kaynak da temel bilgilerden bahsedilmektedir. Bu konularda kişilerin tek dikkat etmesi gereken konu aldıkları bilgilerin kesin bilgi ve doğru bilgi olması konusunda dikkat etmesi gerekir.

Kamuyu Aydınlatma Platformu Detaylı Sorgulama

Kamuyu Aydınlatma Platformu, herkesin doğru, tarafsız, anlaşılır internet üzerinden eş zamanlı ve maliyeti de ucuz olan bir  imkan sağlamaktadır. Ve geçmiş zamanlarda yayınlanmış bilgilerine de ulaşabilirsiniz. Bu da sistemin elektronik bir arşive sahip olduğunu gösterir. Kamuyu Aydınlatma Platformu paylaşılan bildirimler aynı zamanda elektronik sertifikalı olmak zorundadır yani göndericilerin elektronik sertifika sahibi olması gerekmekte. Bu platform www.kap.gov.tr adresinden yayın yapmaktadır.

KAP’ın sahip olduğu elektronik arşivden faydalanıp Kamuyu Aydınlatma Platformu detaylı sorgulama yapabilirsiniz. KAP’ resmi web sayfasına erişmek için yazının sonunda paylaşacağımız linke tıklayınız.

Kamuyu Aydınlatma Platformu Detaylı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kamuyu Aydınlatma Platformu detaylı sorgulama yapmak için ilk olarak KAP’ın resmi web sayfası olan www.kap.gov.tr adresini ziyaret ediniz. Aşağıdaki resimde kırmızıyla belirttiğimiz bildirim sorguları yazısı üzerinde beklediğimizde çıkan pencereden detaylı sorgulama yazısına tıklayınız.tt

Detaylı sorgulama yazısına tıkladığımızda çıkan sayfa aşağıdaki gibidir. İlgili alanları doldurunuz.rreex

Altı çizili olan bildirim bilgileri ve şirket bilgilerini seçtikten sonra sorgula butonuna tıklayınız. Böylelikle Kamuyu Aydınlatma Platformu detaylı sorgulama işleminiz bitecektir.

Kamuyu Aydınlatma Platformu Detaylı Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.