KAPIDAN SATIŞ BELGESİ SORGULAMA | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

KAPIDAN SATIŞ BELGESİ SORGULAMA

Günümüz teknolojisi gelişmeye devam ettikçe aslında gelişen teknoloji güzel bir şey olsa da önümüze farklı farklı sorunlar çıkmakta bu sorunlardan biriside satışı kapıdan yapılan ürünlerdir. Kapıdan satış olarak adlandırılan bu pazarlama yönteminin dikkat edilmesi gereken durumları ve şartları vardır bunlar nelerdir. Bunlardan yola çıkarak size kapıdan satış belgesi  sorgulama işlemini nasıl yapacağınız hakkında bilgiler vereceğiz.

Kapıdan satış yapabilmek için istenilen belgeler şu şekilde sıralanmıştır. Kapıdan satış yapmak için istenmekte olan belgeler Ticaret İl Müdürlükleri tarafından değerlendirilmektedir. Bu değerlendirmenin sonunda “İşyeri Dışında Satış Yetki Belgesi” verilmektedir. “İşyeri Dışında Satış Yetki Belgesi” geçerlilik süresi 2 yıl olarak belirlenmiştir. Ancak bunlara rağmen kapıdan satış yapmak için gelen kişiler her zaman satış yapmak amacı ile gelmemiş olabilir bu kişiler konusunda dikkat etmek gerekir. Kapınıza gelen kişilerin resmi görevli olup olmadığı konusunda bilgi almalısınız eğer resmi görevli oldukları konusunda bilgi verirler ise bu kişilerin kimlik belgelerini görmek isteyin. Kapıdan satış belgesi olmayan kişilerden alışveriş yapılmaması gerekir. Bu belgenin doğruluğunu da kapıdan satış belgesi sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. Eğer ki kapınıza gelen kişinin belgesine inanmıyorsanız resmi siteden kapıdan satış belgesi sorgulama işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Kapıdan satış belgesi sorgulama ile güvenilir şekilde alışveriş yapabilirsiniz. Teknoloji ile dolandırıcılık olayları azaldığı gibi kapıdan satış belgesi sorgulama ile bu işlemde de kendinizi güvene almış olursunuz.

Kapıdan Satış Yetki Belgesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kapıdan satış yetki belgesi için hizmet standartları adı altında belirtilmiş olan işlemler tamamlanma süreleri istenen tüm belgeler eksiksiz verildi ise geçerlidir. Bu belgeler şu şekilde sıralanmıştır; dilekçe, bakanlıkça bastırılmış olan 3 adet kapıdan satış belgesi örneği bu belgeyi ticaret il müdürlüklerinden temin edebilirsiniz. Yetkili kişilerin noter tarafından tasdikli imza sirkülerinin bir örneği, satış sözleşmesi örneği, ticari faaliyet alanını ve kuruluşunu gösteren ticaret sicil gazetesi, serbest muhasebeci mali müşavir veya mali müşavir tarafından onaylanmış olan en son tarihli bilanço örneği. Başvuru esnasında belirtmiş olduğumuz belgeler dışında belge istenmesi ya da başvuru eksiksiz belge ile yapıldığı halde hizmetin belirtilmiş olan süre içerisinde tamamlanmaması gibi bir durumda ilk müracaat yerine ya da ikinci müracaat yerine başvuru yapınız. Müracaat yerleri şu şekildedir; ticaret il müdürlüğü ve bulunduğunuz ilin valiliği. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra ise belgenizin durumunu görebilmek için kapıdan satış belgesi sorgulama işlemi ile kolaylıkla görebilirsiniz.

Kapıdan Satış Yönetmeliği

Yönetmelik dört grupta incelenmekte; amaç, kapsam, dayanak ve tanımlar olarak bilinir. Amaç olarak 1 madde sunulmaktadır. Bu yönetmeliğin amacı işyeri dışında kurulan sözleşmeler ile doğrudan satışlara ilişkin uygulama usul ve esaslarını düzenlemektedir. İkinci grup olarak kapsam bilinir. Madde şu şekilde verilmiştir. Bu yönetmelik işyeri dışında kurulan sözleşmeler ile doğrudan satışlara uygulanır. Bu yönetmelik hükümleri; finansal hizmetler, taşınmaz malların veya bu mallara ilişkin hakların oluşumu, devri veya kazanımı, konut kiralama, paket turlar, devre tatil, uzun süreli tatil hizmeti ve bunların yeniden satımı veya değişimi, fuar, panayır ve pazar yerlerinde yapılan satışlar, beslenme destek ürünleri hariç olmak üzere yiyecek ve içecekler gibi günlük tüketim maddelerinin satıcının düzenli teslimatları çerçevesinde tüketicinin meskenine veya iş yerine götürülmesi, mal veya hizmet bedeli otuz Türk lirasını aşmayan satışlar, malların montaj hakkını ve onarımı. İkinci madde olarak bunu görebiliriz. Üçüncü grup dayanaktır. Bu yönetmelik 7/11/2013 tarihli ve 6502 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanunun 47 ve 84 üncü maddelerine dayanılarak hazırlanmıştır. Dördüncü ve son grup olarak tanımlar gelir. Bu yönetmeliğin uygulamasında bakanlık gümrük ve ticaret bakanlığını, hizmet bir ücret veya menfaat karşılığında yapılan ya da yapılması taahhüt edilen mal sağlama dışındaki her türlü tüketici işleminin konusunu içine almaktadır.

Kapıdan Satış Belgesi Örneği

T.C.
……………….. VALİLİĞİ
TİCARET İL MÜDÜRLÜĞÜ
KAPIDAN SATIŞ YETKİ BELGESİ
Belgenin Veriliş Tarih ve Sayısı :
Belgenin Son Geçerlilik Tarihi :
Bu belgenin kullanılmasına; 4822 sayılı Kanun ile değişik 4077 sayılı Tüketicinin Korunması
Hakkında Kanun’a dayanılarak yürürlüğe konulan Kapıdan Satışlara İlişkin Uygulama Usul ve
Esasları Hakkında Yönetmelik uyarınca, T.C. …………… Valiliği Ticaret İl Müdürlüğü tarafından izin
verilmiştir.
FiRMANIN ;
Unvanı :
Merkez Adresi :
Telefonu :
Telefaksı :
Vergi Dairesi :
Vergi Numarası :
FİRMA YETKİLİSİNİN ;
İmza ve Kaşesi :

Kapıdan satış yapmak için evinize gelmiş olan bir kişinin size yukarıdaki örneğe benzer bir belge göstermesi gerekmektedir. Ancak bugünlerde dolandırıcılık vakalarında ki artışı göz önünde bulundurmalısınız. İşte bu sebeple kapınıza satış yapmak için geldiğini söyleyen herkese güvenmemelisiniz. Günümüzde internet bağlantısı olmayan ev bulunmamakta. Bu durumda ilk olarak Kapıdan satış belgesi sorgulaması yapmalısınız. Kapıdan satış belgesi sorgulama işlemi son derece kolaydır.

Kapıdan Satış Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kapıdan satış belgesi sorgulama işleminizi internet üzerinden rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Kapıdan satış belgesi sorgulama işleminizi gerçekleştirebilmek için T.C gümrük ve ticaret bakanlığı resmi internet sitesine giriş yapmanız gerekir. Siteye giriş yaptıktan sonra belge numarasından ya da firma ünvanından gibi iki seçenek bulunmakta bu seçeneklerden size uyanı seçiniz. Bu seçeneklerden birisini seçtikten sonra kapıdan satış yetki belgesi işlem seçeneğini işaretlemeniz gerekir. Bu işlemden sonra seçmiş olduğunuz seçeneklerden birisini yani ya belge numarasını ya da firma ünvanını girmeniz gerekmektedir. Örneğin belge numarasını bilginizi girdiniz. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra kapıdan satış belgesi sorgulama işlemini gerçekleştirmek için ara butonuna tıklamanız gerekir. Bu yaptığınız işlemler sonrasında kapıdan satış belgesi sorgulama işleminiz gerçekleşmiş olacaktır. Bu işlem sonrasında konu ile ilgili bilgilere ulaşmış olursunuz.

Yazımızın devamında verecek olduğumuz bilgiler sayesinde sitemiz üzerinden vermiş olduğumuz link sayesinde kapıdan satış belgesini sorgulama işleminizi internet üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz.

Online Olarak Kapıdan Satış Belgesi Sorgulama İşlemimi Nasıl Yapabilirim?

Günümüzde sıkça karşılaşmakta olduğumuz durumlardan biri de kapıdan yapılmakta olan satışlardır diyebiliriz. Yazımızda bahsetmiş olduğumuz bu bilgiler çerçevesinde kapıdan satış belgesi sorgulama işleminizi internet üzerinden rahatlıkla yapabilmektesiniz. Kapıdan satış belgesini sorgulama işleminizi gerçekleştirmek istiyorsanız ilk olarak yazımızın sonunda sizlerle paylaşmış olduğumuz bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Açılmış olan  TC Gümrük ve Ticaret Bakanlığı sayfası üzerinden öncelikle ‘Belge Numarasından’ veya ‘Firma Ünvanından’ seçeneklerinden işlem yapmak istediğinizi seçeneği seçiniz.

Adsız

Ardından, ‘Kapıdan Satış Yetki Belgesi’ seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir.

Adsız

Ardından sizden istenmekte olan ‘Belge Numarası’ bilginizi ekranda görmüş olduğunuz ilgili kutucuğa yazmanız gerekmektedir.

Adsız

Bu işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra, kapıdan satış belgesini sorgulama işleminiz için ‘Ara’ butonuna basmanız gerekmektedir.

Adsız

Gerçekleştirmiş olduğunuz tüm bu işlemlerden sonra, satış belgesi sorgulama işleminizi kolaylıkla yapabilir ve konuyla ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kapıdan Satış Belgesi Sorgulama İşleminiz İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.