Sorgulamalar artık tek çatı altında!

KAR HESAPLAMA

Bu yazımızda sizlere kar hesaplama işleminizi nasıl yapabileceğiniz hakkında ayrıntılı bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere vermiş olduğumuz bu bilgilerle birlikte sizlerde kar hesaplama işleminizi kolaylıkla yapabilirsiniz. İnternet üzerinden yapacak olduğunuz bu işlem ile birlikte kar bilginize ulaşabilirsiniz.

Öncelikle karın anlamına bakacak olursak eğer, sözlük anlamıyla, alışveriş işlerinin sağladığı para kazancı anlamına gelmektir. Bu terim ticarette ise, maliyet fiyatıyla satış fiyatı arasındaki fark anlamına gelmektedir.

Kar Hesaplama İşlemini Nasıl Yapabiliriz?

Kar hesaplama işleminizi gerçekleştirmek için yazımızın devamında sizler için paylaşmış  olduğumuz hesaplama aracına bilgilerinizi doğru ve eksiksiz bir biçimde yazmanız gerekmektedir. Bilgilerinizi doğru girmeniz ile birlikte hesaplama işleminizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Hesaplama işleminizde de, kar işlemlerinizde bazı değerlere ihtiyacınız olacaktır. Bunlar ise şöyledir; kar oranı, kar marjı, kar oranı ve kar marjı yüzdesi değerlerine ihtiyacınızda olacaktır.

[karHesaplamaAraci]

Kar Oranı; Bir ürün veya servisin satışından elde edilen gelir tutarı ile maliyet tutarı arasındaki pozitif farkın, maliyet tutarına oranması ile elde edilen sonuçtur.

Kar marjından bahsedecek olursak eğer, bir ürün veya servisin satışından elde edilen gelir tutarı ile maliyet tutarı arasındaki pozitif farkın, satış tutarına oranlanması ile elde edilen değerdir diyebiliriz.

Bir diğeri ise, kar oranı yüzdesi hesaplama işleminizdir. Gelir tutarından maliyet tutarının çıkarılmasıyla elde edilen brüt kâr tutarının maliyet tutarına bölünmesi gerekmektedir. Çıkan sonucu 100 ile çarpmanız sonucunda ise, elde edilen değere, kar oranı yüzdesi denmektedir.

Son olarak ise, kar marjı yüzdesi, gelir tutarından maliyet tutarının çıkarılmasıyla elde edilen brüt kâr tutarının gelir tutarına bölünmesi gerekmektedir. Sonrasında ise elde etmiş olduğunuz sonucu 100 ile çarpmanız gerekmektedir. Tüm bu işlemlerden sonra ise, kar marjı yüzdesi hesaplama işleminizi gerçekleştirmiş olmaktasınız.

Yazımızda sizlere vermiş olduğumuz bu bilgilerle birlikte kar hesaplama işleminizi kolay ve pratik bir şekilde yapabilirsiniz. Ayrıca vermiş olduğumuz bu bilgilere ek olarak, hesaplama işleminizi bankanızın internet sitesi üzerinden de kolaylıkla yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ise, bağlı olduğunuz bankanın resmi internet sitesine girmeniz yeterli olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.