Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Kasko Değer Listesi

Kasko değeri ifadesine günlük hayatta belki de bir çok kez rastlamışızdır ama ne olduğu konusunda pek bir fikrimiz olmamış olabilir. Ya da sigorta ile ilgili bir terim olabileceği konusunda az çok bir tahminde bulunmuşuzdur. Bu yazımızda kasko değerinin ne demek olduğunu net bir şekilde kavramanıza yardımcı olacağız. Kasko değeri; motorlu araç kategorisine giren bütün araçların belli özelliklerine göre sıralanıp değer biçilmesi demektir. Biraz daha açacak olursak aracınızın üretim yılına, markasına ve modeline göre Türkiye Sigorta Ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından değer biçilme işlemidir. Bu değer biçme işlemi her ay tekrarlanmaktadır. Yalnız bu işlem yapılırken aracınızın 15 yaşından küçük olması şartı aranır. Aracınıza kasko sigortası yaptırmak istiyorsanız aracınızın kasko değerini bilmeniz gerekir ki kasko şirketi ona göre kasko bedeli belirler.

Bütün araç modelleri, markaları ve yaşları için aylık bir fiyat listesi hazırlanır. Bu liste Türkiye Sigortalar Birliği tarafından düzenlenir. Aracınız ister ikinci el ister sıfır olsun, kasko poliçeniz düzenlenirken bu listeden yararlanılır. Yine de Kasko Değer Listesindeki araçların kasko değerleri değişmeyen ve kesin bir değer değildir. Aşağı yukarı tahmin edilmekte olan bir değer olarak görebilirsiniz. Aracınızın kasko değeri aracınıza yaptırdığınız süslemeler tarafından etkilenmez ya da bu ekler sonucu kasko değerinde bir artış gözlenmez. Ancak aracınıza teknik anlamda yaptırdığınız yeni koltuk, camlar ya da başka teknik yenilemeler kasko değerini arttırmada büyük katkı sağlamaktadır.

Kasko Değeri Hangi Kriterlere Göre Belirlenir?

Daha öncede söylemiş olduğumuz üzere kasko değeri her ay Türkiye Sigorta Ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından belirlenen araç kasko değer listesi aracınızın markası, modeli ve yaşı gibi kriterlere bağlı olarak belirlenmektedir. Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği 1987’den beri bu değer biçme işlemini gerçekleştirmektedir. Bu belirlenmiş olan değer miktarları da Motorlu Taşıtlar Vergisini (MTV) belirlemede büyük oranda etkili olmaktadır. Kasko şirketleri de aracınızın kasko bedelini belirlerken bu Kasko Değer Listesinden yardım alırlar bu sebeple sigorta şirketinden sigorta şirketine değişebilir kasko bedelinizin. Motorlu Taşıtlar Verginiz hesaplanırken; Araç Listesi, Aracın Model Yılı, Aracın Markası, Aracın Tipi bu kriterler kullanılarak bir hesaplama yapılmaktadır.

Aracımın Şu anki Kasko Değerini Nereden Öğrenebilirim?

Kasko değeri sorgulama işlemini yapmak için Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği’nin internet adresinden öğrenebilirsiniz.

Aracımı Kasko Değeri Listesinde Göremiyorum. Ne Yapmalıyım?

Eğer aracınız kasko değer listesinde görünmüyorsa mutlaka sigorta şirketinize başvurmanız gerekmektedir. Sigorta şirketiniz bu konuda ne yapmanız gerektiği konusunda size yardımcı olacaktır.

Kasko Değeri Ne İşe Yarar?

Ödemeniz gereken primler durumunda aracınızın kasko değeri dikkate alınarak prim tutarı hesaplanır. Herhangi bir aracınıza gelecek bir hasar durumunda size ödeme yapılırken poliçenizde belirlenmiş olan kasko bedeli dikkate alınarak ödeme işlemi gerçekleştirilir.

 Peki Poliçe Ne Demektir?

Poliçe, sigorta şirketiniz ile yapılan sigorta anlaşmasının yazılı şekline denir. Bu belgenin içeriğinde bulunması gereken bazı bilgiler vardır. O bilgiler:

1-      Sigortacı ile sigortalı / sigorta ettirenin ve varsa menfaattarın ismi, adresi

2-      Sigortanın konusu

3-      Verilen teminatlar

4-      Teminat başlangıç ve bitiş tarihleri

5-      Sigorta bedeli

6-      Prim tutarı ve ödeme şartları

7-      Tanzim tarihi.

Bu poliçede yazan kasko bedeliniz ve düzenli olarak ödediğiniz primler sayesinde tehlikelere karşı aracınızı bir nevi korumuş olursunuz.

 

Kasko Değeri Neden Önemlidir?

Kasko değeri birçok yerde işimize yarayacak bir unsurdur bu yüzden aracımızın kasko değerinin ne olduğunu bilmemizde yarar vardır. Kasko poliçemizi yaptırırken, ikinci el aracımızı sigortalatırken, araç satış fiyatımızı belirlerken, hasar ödemeleri yapılırken aracınızın kasko değeri dikkate alınarak hesaplanır. Bu sebeple kasko değer listesini her ay takip etmek ve aracınızın kasko değerinin miktarını öğrenmek önemlidir.

Kasko Değer Listesi

Kasko değer listesi, Türkiye Sigorta Şirketleri Birliği tarafından aylık olarak hazırlanan bir listedir. Bu Kasko değer listesi sayesinde aracın kasko değerine bakılarak araç poliçesini belirler. Kasko değer listesi ayrıca hasar bedelini belirlemede ve MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) ödemeleri hesaplanırken de kullanılmaktadır. Bu listede yer alan fiyatlar belli, kriterlere göre değişiklik gösterir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi bu kriterler aracın yaşı, modeli ve motor hacmi gibi özelliklerin yanında piyasa şartları da Kasko değer listesindeki araçların kasko değerini etkilemektedir.

Bir araca kasko sigortası yapılacağı zaman kasko değer listesinde yer alan bilgiler kullanılarak aylık prim tutarı ve hasar durumunda ödenecek tazminatın tutarı belirlenir.

Kasko sigortası zorunlu olmayan ama sizi hasarlara karşı koruyacak bir sigorta türüdür. Bu sebeple yaptırılmasında büyük fayda vardır. Yaptırdıktan sonra da kasko değer listesini takip etmek sizin için büyük bir önem taşıyacaktır. Kasko değer listesi, aracınıza kasko sigortası yaptıran hesaplamada baz alınacak olan değerin belirlenmesinde önemli unsurlardan biri olmanın yanında aracınızı satmaya kalktığınızda fiyat belirleme konusunda da büyük bir etken olacak bir araçtır kasko değer listesi.

Türkiye Sigorta Birliği tarafından araçların marka, model ve yaş kriterlerine göre her ay araçların değerlerinin sıralandığı liste olan Kasko değer listesi, aynı zamanda herhangi bir kaza sonrası aracınızdaki hasarı gidermenizde alacağınız ücret konusunda büyük bir yararı olacaktır sizlere. Ancak Kasko değer listesinin de koştuğu bazı şartlar mevcuttur. Bunlardan biri de aracınızın 15 yaşından büyük olmamasıdır. Eğer aracınız 15 yıldan daha eski bir araç ise o halde aracınızın kasko değeri Kasko değer listesinde yer almaz ve kasko sigortası yaptırdığınız yerde aracınızın kasko değeri belirlenir. Aracınıza kasko sigortası yaptırmak isterseniz bir diğer alternatifiniz ise 0850 555 55 55 numaralı telefon numarasını aramaktır. Bu numarayı arayarak siz de aracınızın kasko bedelini öğrenmiş olursunuz.

Aracımın Kasko Değerini Nasıl Hesaplayabilirim?

Kullanmakta olduğunuz aracın kasko değerinin ne kadar olduğunu öğrenmek için Kasko Değer Listesini kullanabilirsiniz. Kasko Değer Listesine ise yazı bitiminde vermiş olduğumuz linki kullanarak ulaşabilirsiniz. Bunun haricinde ise Araç Kasko Değeri hesaplaması için Türkiye Sigorta Birliği resmi web sitesini kullanabilirsiniz. Bunun için ise aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıyı açınız.

4

Açılan sayfada ilgili bölümlere araç model yılı, araç markası, aracın tipi bilgilerini giriniz. Bu sayede sahip olduğunuz aracınızın veya satın almak istediğiniz aracın kasko değerini hesaplayabilirsiniz.

Kasko Değeri Hesaplaması Yapmak İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

Kasko Değer Listesini İndirmek İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.