Sorgulamalar artık tek çatı altında!

KAZA TESPİT TUTANAĞI SORGULAMA

Trafikte yalnızca maddi hasarlı bir kaza gerçekleştiğinde taraflar kendi aralarında anlaşıp polise ya da sigorta şirketine gitmeden durumu halledebilirler. Tarafların bu şekilde hallettikleri yazılı sözleşmeye de kaza tespit tutanağı denir. Kişiler kaza tespit tutanağı hakkındaki bilgilere ulaşmak için de büyük çaba harcarlar. Artık gelişen teknoloji sayesinde bu işlemi internet üzerinden kaza tespit tutanağı sorgulama adı altında yapabilirsiniz. Kaza tespit tutanağı sorgulama nasıl yapılır? sorusuna cevap arıyorsanız, biz de yazımızda kaza tespit tutanağı sorgulama işleminize nasıl ulaşacağınızı ve bu işlemi nasıl yapacağınızı anlatacağız.

Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

 • Kaza tespit tutanağı sorgulama işleminizi yapmak için ilk olarak yapmanız gereken işlem yazımızın sonunda vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklamaktır.
 • Bağlantı adresine tıkladığınız anda karşınıza gelen sayfada ilk olarak sorgulamanızı nasıl yapacağınızı seçmelisiniz.
 • Kaza tespit tutanağı sorgulama şekilleri üç şekildedir.
 • İlk sorgulama şekli Plaka ve Sigortalı T.C. Kimlik No İle Sorgulama işlemidir:
 • Bu şekilde sorgulama işleminizi yapmak için plakanızı giriniz. Sigortalı T.C. kimlik numaranızı giriniz.

14

 • Kaza tespit tutanağı sorgulama şekli olarak Plaka ve Sigortalı Vergi Kimlik No İle Sorgulama işlemini seçecek iseniz sorgulama şu şekildedir:
 • Plakanızı gerekli yere giriniz ve sigortalı VKN’yi giriniz.

16

 • Kaza tespit tutanağı sorgulama şekli olarak Plaka ve Sürücü T.C. Kimlik No İle Sorgulama işleminizi gerçekleşecek iseniz sorgulama şu şeklide yapılmaktadır:
 • Plakanızı giriniz ve sürücü T.C. kimlik numaranızı giriniz.

15

 • İşlem şeklinizi seçip gerekli işlemleri yaptıktan sonra ise sizin güvenliğiniz için yapılmış olan resimdeki karakterleri giriniz ve ara butonuna basınız.

17

 • Bu işlemleri doğru bir şekilde gerçekleştirdiğiniz takdirde kaza tespit tutanağı sorgulama işleminizi gerçekleştirmiş olacaksınız.

Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama İşleminiz İçin TIKLAYINIZ!

Kaza Tespit Tutanağı İtiraz Etme İşlemi

Kaza tespit tutanağı ile trafikte en az iki aracın maddi hasarlı bir kaza yapmaları sonucunda taraflar arasında anlaşılarak tutanak işlemleri yapılabilir. Bu sayede trafikteki zaman kayıplarının önüne geçilmeye çalışılmıştır. Aynı zamanda kaza tespit tutanağı internet üzerinden online bir şekilde takip edilebilmektedir.

Kaza sonrası kazaya karışan taraflar, Kaza Tespit Tutanaklarını doldurarak sigorta şirketlerinin hasar depertmanına iletmektedir. Sigorta şirketleri ise tutanağı ve eğer varsa fotoğrafları elektronik ortamda Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’ne iletir.Tutanaklar SBM sistemine girdikten sonra 3 iş günü içerisinde her sigorta şirketi kendi kusur oranı değerlendirmesini yapar ve şirketler tarafından aynı kusur oranı verilirse dosya bu şekilde sonuçlanır.Dosya sonuçlandıktan sonra taraflara SMS ya da e-posta yolu ile bilgilendirme yapılır. Eğer her iki bilgi de mevcut ise iki kanaldan da bilgilendirme işlemi yapılır.

Kaza tespit tutanağı sorgulama örneğini verdik. Şimdi ise kaza tespit tutanağına nasıl itiraz edebileceğinizden bahsedelim.

Araç kaza tespit tutanağı sorgulama işleminizi yaptınız ve karşılaştığınız sonuca itiraz etmek istiyorsunuz. Böyle bir hakkınız vardır. Kaza tespit tutanağının sonuçlanmasının ardından SBM yani Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi, taraflara bilgilendirme işlemi yapmaktadır. Bilgilendirme işlemi SMS yolu ile yapılabildiği gibi e-posta yolu ile de yapılmaktadır. Taraflar kusur oranını kaza tespit tutanağını sorgulattıktan sonra öğrenebiliyorlar. Sonrasında ise itiraz işlemlerini yapabilirler. Kaza tespit tutanağının sonucu çıktıktan sonra 5 iş günü içerisinde kaza tespit tutanağı itiraz işlemi yapılmalıdır.

Kaza Tespit Tutanağı itiraz etme işleminizi yapmadan önce Kaza Tespit Sorgulama işlemi yapmalısınız. Kusur oranlarını öğrenmek isteyenler, sayfanın sonunda vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklamalıdır. Açılan sayfada Online İşlemler Menüsü altındaki Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama kısmına girmelidir. Sonuçlara itiraz etmek isteyen sigortalılar, 5 iş günü içinde sigorta şirketlerine başvuru yapmalıdır. Eğer 5 iş günü içinde kaza tespit tutanağına itiraz etme hakkınızı kullanmadıysanız ya da itiraz hakkınızı kullanmış olmanıza rağmen talebiniz karşılanmadıysa kusur oranlarınıza ilişkin itirazlarını Sigorta Tahkim Komisyonu ya da özel hukuk yolları aracığı ile yapabilirsiniz.

Kaza yapan iki aracın sigorta şirketlerinin aynı olduğu durumda, yine sayfa sonunda vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklayarak, açılan sayfada Online İşlemler Menüsüne girmelisiniz. Online İşlemler Menüsü altındaki Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama adımından şirketin vermiş olduğu karara yine aynı uygulama üzerinden itiraz edebilirsiniz ve tutanağın komisyon tarafından tekrar değerlendirilmesini talep edebilirsiniz.

Kaza Tespit Tutanağı İtiraz Etme İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.