Sorgulamalar artık tek çatı altında!

KDV HESAPLAMA

Bu yazımızda sizlere KDV hesaplama işleminizi nasıl yapacağınız hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bu bilgiler yardımı ile birlikte sizlerde KDV hesaplama işleminizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

KDV, açılımı ile, Katma Değer Vergisi demektir. KDV ülkemizde, 1984 yılında kabul edilen 3065 sayılı kanuna göre uygulanmaktadır. Katma Değer Vergisi yapılan mal ve hizmet teslimlerinde alıcının satıcıya ödediği tüketim vergisi niteliğinde olan bir vergi çeşididir. Bu durumda malın ilk üretiminden nihai tüketimine kadar geçen süreç içerisinde her aşamadaki katma değeri vergileyen bir dolaylı vergidir.

KDV’de her ay düzenli olarak beyanname verilmesi gerekmektedir. Bu durum içerisinde her ayın en geç 24. gününde KDV beyannanmesinin verilmesi gerekmektedir. Bu durumda ise aynı ay içerisinde KDV ödemesinin de yapılması gerekmektedir. KDV ödemesi aynı ayı takiben 26. günde ödeme işleminin yapılması gerekmektedir.

KDV Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

KDV hesaplama işleminizi gerçekleştirmek için yazımızın devamında bulunan hesaplama aracını kullanmanız gerekmektedir. Hesaplama aracına ek olarak ise, formüller ile birlikte KDV hesapla işleminizi de kolaylıkla yapabilirsiniz.

[kdvHesaplamaAraci]

KDV hesaplamanız için gereken formüller ise şöyledir;

KDV hariç tutardan KDV dahil tutar hesaplama formülü: (KDV Hariç Tutar) x [1 + (KDV Oranı/100)]

KDV dahil tutardam KDV hariç tutar hesaplama formülü: (KDV Dahil Tutar) / [1 + (KDV Oranı/100)]

Sizlere vermiş olduğumuz bu bilgilere ek olarak, hesaplanan ve indirilecek olan KDV’ler de mevcuttur. Hesaplanan KDV, işletmeler yaptıkları mal ve hizmet teslimatlarında, tüketiciden KDV almaktadırlar. Bu KDV tutarlarının toplamına denmektedir. İndirilecek olan KDV ise, işletmelerin teslim almış oldukları mal ve hizmetlerde satıcıya KDV ödemektedirler. Bu ödemiş oldukları vergilerin toplamına denmektedir.

Yazımızda sizlere vermiş olduğumuz bu bilgiler kapsamında sizlerde KDV işlemlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.