Sorgulamalar artık tek çatı altında!

KİMLİK BİLGİLERİ SORGULAMA

Günümüzde teknoloji oldukça hızlı gelişmektedir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte internetin kullanımı da artmıştır.İnternetin hayatımızı kolaylaştırdığı doğrudur.Tabiki interneti doğru kullanmayı bilirsek.İnternet üzerinden yapabileceğimiz işlemlerden bahsedecek olursak,internet üzerinden birçok arama bilgi edinme, sorgulama işlemlerimizi yapabiliriz. Aynı zamanda fatura ödeme işlemlerimizi de internet üzerinden yapabiliriz.Bazı kimlik bilgilerimizi ve kredi kartı bilgilerimizi paylaştığımızda ödeme işlemlerimizi yapabiliriz.Fakat ödeme yaparken dikkat etmemiz gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Örneğin ödeme işlemlerimizi yaparken, güvenilir olduğundan emin olmadığımız kurumların internet siteleri ile bilgilerimizi paylaşmamalıyız.Son zamanlarda internet üzerinden yapılan dolandırıcılıklar arttığı için bu durum oldukça önem taşımaktadır.

Bu yazıda sizlere internet üzerinden yapılabilen işlemlerden biri olan kimlik bilgileri sorgulama işlemi hakkında bilgi vereceğiz. Bu sorgulama işlemi ile bir takım bilgiler girerek kimlik bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Kimlik bilgileri sorgulama işlemi tüm bilgileri size vermez. Bunun sebebi de kimlik hırsızlığının önüne geçmek için alınmış bir önlem niteliği taşır. Bu yüzden sorgulama işleminde sizin birtakım bilgilerinizi girerek sorgulama işlemini ancak bu şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Kimlik Bilgileri Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kimlik bilgileri 2 şekilde gerçekleştirilir. Bunlar “TC Kimlik No Doğrulama” ve “Nüfus Kayıt Yeri ve Kişi Bilgisi ile TC Kimlik No Sorgulama” başlıkları altında online sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu sorgulama işlemlerini en altta verilecek linke tıklayarak gerçekleştirebilirsiniz. Anlatımlar görseller ile desteklenecektir.

Untitled

Bu işlemler TC vatandaşları için geçerli olup yabancı uyruklu vatandaşlar için diğer sorgulama işlemleri yapılabilmektedir.Diğer sorgulama işlemleri ise  şöyledir; Yabancı Kimlik No Doğrulama,Doğum yılı ve İkamet İzin/ Tezkere No- Çalışma İzin No ile Yabancı Kimlik No Sorgulama,Kişi Bilgileri ile Yabancı Kimlik No Sorgulama.Bu işlemlerden gerçekleştirmek istediğiniz işlemin seçeneğine tıklamalısınız.

TC kimlik no doğrulama işlemi gerçekleştirmek istediğinizdee bu kısımda yer alan butona basmanız gerekmektedir.

Untitled

Karşınıza çıkan bu sayfada sizden bazı kimlik bilgileriniz istenmektedir.Örneğin, T.C. kimlik no, ad soyad,doğum günü ay,yıl ve gün cinsinden gibi bilgiler istenmektedir.Ayrıca kimlik bilgileri doğrulama amacı doğrultusunda nüfus cüzdanı doğrulama işlemi için seri numarası istenmektedir ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı seri no kısmını da doldurduktan sonra güvenlik kodunu da girerek doğrula seçeneğine  tıklamalısınız.Belirtilen kısımlara sizin kişisel bilgilerinizi ve kimlik bilgilerinizin bir kısmını da girerek kimlik bilgileri sorgulama işlemi için “Doğrula” butonuna basarak TC kimlik no doğrulama işleminizi bu şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Diğer bir sorgulama seçeneği olan “Nüfus Kayıt Yeri ve Kişi Bilgisi ile TC Kimlik No Sorgulama” başlığına tıklayarak sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.Untitled

Karşınıza çıkan bu sayfada ise aile, doğum ve kimlik bilgilerinizin bir kısmını girmeniz istenmektedir.Sizden istenen bilgiler; ad,soyad,baba adı,anne adı,doğum yılı,cinsiyet,il,ilçe,cilt no, aile sıra no,birey sıra no olacaktır.İstenen bilgileri ilgili kısımlara girdikten sonra güvenlik kodunu da girip sorgula butonuna tıklayınız.Tüm bilgilerinizi eksiksiz ve doğru girdiğinizden eminseniz karşınıza açılan sayfa ile birlikte nüfus bilgileri sorgulama işleminiz tamamlanmış olacaktır.

 Nüfus Bilgileri Sorgulama İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

Kimlik Bilgileri Öğrenme

Kimlik bilgileri nasıl öğrenilir? diye soracak olursanız bu işlem oldukça basittir.Kimlik bilgileri öğrenme işlemi internet üzerinden yapılabilen bir işlemdir.Fakat kimlik bilgileri bulma işlemi için sizden tüm kimlik bilgilerinizi girmeniz beklenmez.Çünkü bu kimlik hırsızlığına yol açabilir.Son yıllarda internet üzerinden işlenen suçların artması ile kimlik hırsızlığı da artmıştır.Bu nedenle bu işlemi yaparken tüm kimlik bilgilerine ulaşmanız mümkün olmayacaktır.Kimlik bilgileri öğrenme işlemi için bazı bilgilere ihtiyacınız olacaktır.Örneğin ad,soyad,T.C. kimlik numarası,doğum tarihi gibi bilgilere ihtiyacınız olacaktır.Gerekli bilgileri sisteme girdikten sonra istediğiniz kimlik bilgilerine ulaşabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.