Sorgulamalar artık tek çatı altında!

KİMLİK KAYBETME CEZASI SORGULAMA

Bu yazımızda sizlere kimlik kaybetme cezası sorgulama işleminizi nasıl yapmanız gerektiği hakkında bilgi vereceğiz. Günümüzde en büyük sorunlarımızdan birisi de, kişilerin yaşamakta oldukları unutkanlıklarından dolayı kimliklerini kaybetme sorunudur.

2014 yılı itibariyle düzenlenen kurala göre kimlik kaybetmenin bireylere para cezası olmaktadır. 2014 yılındaki kimlik kaybetme cezası sorgulama işlemine göre 81 TL ceza olarak belirlenmiştir. Bu belirlenmiş olan kimlik kaybetme cezası 2015 yılı itibari ile devam etmektedir.

Kimliğini kaybetmiş olan kişi, kayıp ettikten sonraki 15 gün içerisinde bu belirlenmiş cezayı öderse, mevcut olan cezanın 4/3 oranında az ödeyebilmektedir. Bu durumda kimlik kaybetme cezası 60 TL olmaktadır.

Kimlik kaybetme cezası sorgulama işleminizden sonra var olan borcunuzu, ikamet etmekte olduğunuz Mal Müdürlüğü ya da Deftedarlık Muhasebe Müdürlüklerine ödenmektedir.

Cezanızı ödemediğiniz takdirde mevcut borcunuza faiz uygulanmaktadır. Eğer kimlik kaybetme sonucu olan borcunuzu 1 ay içerisinde ödemez iseniz, faiz uygulaması başlayacaktır. Ancak kişi kimlik kaybetme cezası sorgulama işlemi sonucunda oluşan borcunu başka bir Mal Müdürlüğü ya da Defterdarlık Muhasebe Müdürlüklerine ödediyse, ikamet ettiği kurumlara dekontunu getirmekle yükümlüdürler. Eğer dekontlarını getirmez ise, kimlik kaybetme cezanız silinmez ve aynı zamanda faiz uygulaması devam ederek mevcut borcunuz artabilmektedir.

Kimlik kaybetme cezası sorgulama işlemi sonuçlarına göre, bireylerin bu konuda daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Ayrıca 2015 yılı içerisinde kimlik kaybetme cezasının kalktığına dair çıkan haberlere de aldırış etmeyin. Yetkililerden yapılan açıklamaya göre kimlik kaybetme cezasının ücretsiz olması yasa tasarısının görüşüldüğü ancak herhangi bir sonuca varılmadığı belirtilmiştir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. ilyas nar dedi ki:

    Kimliğimi kaybettim hükümsüzdür